Bir borsa olmadan Bitcoin almak

Borsa tabii ki de yoktu. Bitcoin oluşturulduğunda belli bir miktar cüzdanlar hazır olarak geldi. Onun haricinde bu teknolojiyi erken keşfeden kişiler mining yaptı bazıları ödeme yöntemi olarak ekledi. Bu şekilde bazı kişilerde belli bir miktarlar birikmeye başladı ama tabii bunun net bir değeri yoktu o yüzden insanlar başkalarıyla istedikleri şeyler karşılığı rahatça takas ediyordu.
Daha sonra borsalar çıkıp bu coinleri topladı ve herkesin rahatça erişebileceği bir şey haline getirdi.

Ben sizin bir borsa kullanmama olayınızı anlayamadım kusura bakmayın. Bitcoin kendi sitesinde birçok cüzdan mevcut ama cüzdana coin koyabilmeniz için elinizde coin bulunması lazım. Türkiye'de kripto para ile alışveriş yapmak yasak yani siz birisine bir ürün satıp karşılığında kripto para alamazsınız.
Yanlış hatırlamıyorsam İstanbul'da sanırım kapalı çarşı tarafından bir Bitcoin döviz bürosu var. Yani oradan gidip nakit para karşılığı satın alabilirsiniz. Ben hiç satın almadım o şekilde yanlış bilgi vermek gibi olmasın ama piyasadan daha pahalıya alıcağınıza eminim hem kur hem komisyon olarak.
Sonuçta borsalarda anlık kurdan alıyorsunuz ve çoğunun komisyon oranı 1000 de 1 oranında. Bu şekilde bir komisyonla fiziksel mağzada kimse kar edemez. Bir de bazı yerlerde Bitcoin ATM'leri var webtekno birini çekmişti ama orada da aynı şekilde yüksek fiyattan satın alıyorsunuz.

Sizin ben borsaya bilgilerimi ver miyim gibi bir endişeniz varsa sadece bu şekilde bir alışveriş yaparsınız. Bu arada ATM'den para çekilmiyordu ama döviz bürosundan çekiliyordur sanırım fazla komisyon ödeyerek.

Ama siz borsaya bilgi verme konusunda değil de para tutma konusunda güvenmiyorsanız. Herhangi bir borsadan satın alıp hemen soğuk cüzdanınıza aktarmanız bence en iyisi olacaktır.

Hocam sonuçta borsalarda da insanlar kendi coinlerini takas ediyor para ile yani alım satımda fiyatı ortalama değer belirliyor diye biliyorum, müsait olunca cevaplıycam kalanını çok derin yazmışsın😁
Borsa tabii ki de yoktu. Bitcoin oluşturulduğunda belli bir miktar cüzdanlar hazır olarak geldi. Onun haricinde bu teknolojiyi erken keşfeden kişiler mining yaptı bazıları ödeme yöntemi olarak ekledi. Bu şekilde bazı kişilerde belli bir miktarlar birikmeye başladı ama tabii bunun net bir değeri yoktu o yüzden insanlar başkalarıyla istedikleri şeyler karşılığı rahatça takas ediyordu.
Daha sonra borsalar çıkıp bu coinleri topladı ve herkesin rahatça erişebileceği bir şey haline getirdi.

Ben sizin bir borsa kullanmama olayınızı anlayamadım kusura bakmayın. Bitcoin kendi sitesinde birçok cüzdan mevcut ama cüzdana coin koyabilmeniz için elinizde coin bulunması lazım. Türkiye'de kripto para ile alışveriş yapmak yasak yani siz birisine bir ürün satıp karşılığında kripto para alamazsınız.
Yanlış hatırlamıyorsam İstanbul'da sanırım kapalı çarşı tarafından bir Bitcoin döviz bürosu var. Yani oradan gidip nakit para karşılığı satın alabilirsiniz. Ben hiç satın almadım o şekilde yanlış bilgi vermek gibi olmasın ama piyasadan daha pahalıya alıcağınıza eminim hem kur hem komisyon olarak.
Sonuçta borsalarda anlık kurdan alıyorsunuz ve çoğunun komisyon oranı 1000 de 1 oranında. Bu şekilde bir komisyonla fiziksel mağzada kimse kar edemez. Bir de bazı yerlerde Bitcoin ATM'leri var webtekno birini çekmişti ama orada da aynı şekilde yüksek fiyattan satın alıyorsunuz.

Sizin ben borsaya bilgilerimi ver miyim gibi bir endişeniz varsa sadece bu şekilde bir alışveriş yaparsınız. Bu arada ATM'den para çekilmiyordu ama döviz bürosundan çekiliyordur sanırım fazla komisyon ödeyerek.

Ama siz borsaya bilgi verme konusunda değil de para tutma konusunda güvenmiyorsanız. Herhangi bir borsadan satın alıp hemen soğuk cüzdanınıza aktarmanız bence en iyisi olacaktır.

Hocam bu işin mantığı aracısız olması ya o yüzden bana ters geliyor borsa kimliğimiz onların elinde kasanda ne kadar para coin varsa borsanın ellerinde ondan pek içime sinmiyor, soğuk cüzdan vs ben şu anda myetherwallet kullanıyorum soğuk cüzdan sayılırmı sen daha iyi bilirsin :) , bir de mesela coin cüzdan adresleri var, bu adresleri kim nasıl üretiyor diyelim Bitcoin için milyonlarca adresi kim üretiyor borsalara veriyor ya da borsa her kullanıcısına nereden temin ediyor adresleri? Bir de mining olayı var mining yapılmayan coinler hacklenebilir mi sonuçta mining işlem defteri yani muhasebe yapıyor aynı anda milyonlarca PC aynı şeyi yazıyor

Son düzenleme:
Hocam sonuçta borsalarda da insanlar kendi coinlerini takas ediyor para ile yani alım satımda fiyatı ortalama değer belirliyor diye biliyorum
Evet basitçe sistem bu şekilde. Borsalar insanları bir araya getirir, piyasa değerini gösterir ve alım satım için güvenli bir platform sunarlar.
Hocam bu işin mantığı aracısız olması ya o yüzden bana ters geliyor borsa kimliğimiz onların elinde kasanda ne kadar para coin varsa borsanın ellerinde ondan pek içime sinmiyor, soğuk cüzdan vs ben şu anda myetherwallet kullanıyorum soğuk cüzdan sayılırmı sen daha iyi bilirsin :)
Kesinlikle dediğiniz gibi Bitcoinin çıkış amacına biraz aykırı kimlik bilgilerini vs vermek. Ama ben şuanda bitcoin hariç diğer hiç bir coinin merkeziyetsiz olduğunu düşünmüyorum.
Hocam sanırım MEW bir soğuk cüzdan olmuyor. Her yerden ulaşabiliyorsunuz cüzdanınıza değil mi? Sitesine baktığımda Hardware Wallet gibi seçeneklerde mevcut onlar kullanılırsa soğuk cüzdan olarakda kullanılabilir. Soğuk cüzdan internetten bağımsız olarak saklanan cüzdanlar oluyor.

bir de mesela coin cüzdan adresleri var, bu adresleri kim nasıl üretiyor diyelim Bitcoin için milyonlarca adresi kim üretiyor borsalara veriyor ya da borsa her kullanıcısına nereden temin ediyor adresleri?
Bunu bilmiyorum ama muhtemelen ağdan yeni bir cüzdan adresi talep ediliyordur. Yani ağ bir tane cüzdan üretiyordur.

Bir de mining olayı var mining yapılmayan coinler hacklenebilir mi sonuçta mining işlem defteri yani muhasebe yapıyor aynı anda milyonlarca PC aynı şeyi yazıyor
Mining yapılmayanlar genellikle Ethereum'un ağını kullanıyorlar zaten isimleri coin değil de token oluyor bu sebeple. Aynı şekilde burda yapılan işlemler içinde ödenen işlem ücretleri ethereum ağına bölüştürülüyor olması lazım.

Benim asıl merak ettiğim eğer ethereum mining biterse ethereumun güvenliğinin nasıl sağlanıcağı ve nasıl merkeziyetsiz kalabilceği.

Geri
Yukarı