Bir diskin gerçek kapasitesini öğrenmek

Neden belli bir kapasite gidiyor acaba?
Disk üreticileri 1GB'ı 1000'den, işletim sistemleri ise 1GB'ı 1024'ten hesaplıyor. Ayrıca GiB ile GB da farklı değerler. Aşağıdaki makaleye bakabilirsiniz.

Decimal sistemi baz alan bir işletim sistemi var mı?
Bilmiyorum. Kendim deneyimlemedim. Deneyimlemeden çoğu şey hakkında net konuşmak istemem. Yukarıda bir tablo alıntıladım. Mac OS'a bakabilirsiniz.

Son düzenleme:
Disk üreticileri 1GB'ı 1000'den, işletim sistemleri ise 1GB'ı 1024'ten hesaplıyor. Ayrıca GiB ile GB da farklı değerler. Aşağıdaki makaleye bakabilirsiniz.

Bilmediğim kavramlar da varmış. Mebibayt'ı hiç duymamıştım.

Bilgilendirme için teşekkür ederim 😊

Üreticiler farklı hesaplıyor. Bir de bir kısmı yazılıma gidiyor. @The Anorak hocam bu durumu açıklamıştı.

Bit olarak gerçek kapasitesini öğrenebiliriz. Ancak pratikte kullandığımız OS'a göre şekillenir.

Üreticiler, MB, GB, TB değerlerini tanımlamak için, düz mantık, 10 ve katlarını kullanır. Zira kolaydır.

Windows'ta ise, veriler RAM'de 2'nin katları şeklindeki Bit sayısınca tutulduğundan, MB, GB ve TB boyutları 2'nin katlarına göre oluşturulmuştur.

Fark bu aslında. :)

Bit olarak gerçek kapasitesini öğrenebiliriz. Ancak pratikte kullandığımız OS'a göre şekillenir.

Üreticiler, MB, GB, TB değerlerini tanımlamak için, düz mantık, 10 ve katlarını kullanır. Zira kolaydır.

Windows'ta ise, veriler RAM'de 2'nin katları şeklindeki Bit sayısınca tutulduğundan, MB, GB ve TB boyutları 2'nin katlarına göre oluşturulmuştur.

Fark bu aslında. :)
Aslına bakarsanız 1GB gerçekten de 1000MB demek. 1GiB ise 1024MiB demek. Yani sanırım Windows GiB olarak ikilik sistemden hesaplamasına rağmen GB olarak gösterdiğini iddia ediyor.

Ondalık - Binary farkı:

O-B.PNG

Aslına bakarsanız 1GB gerçekten de 1000MB demek. 1GiB ise 1024MiB demek. Yani sanırım Windows GiB olarak ikilik sistemden hesaplamasına rağmen GB olarak gösterdiğini iddia ediyor.

Evet GB ve GiB yenşden tanımlanmıştı bu yönle. 1 GB aslında 1000 MB. :)

Geri
Yukarı