Bir diskte iki işletim sistemi kullanılabilir mi?

Zeuszeus2023

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Belki Yazılımcı
İnternette hep 2 ayrı diske ayrı ayrı işletim sistemi kuranlar var.
Ben ise sadece bir diske 2 tane işletim sistemi kurmak istiyorum.
Çünkü istediğim zaman birinden diğerine geçebilmek için.

Bunu yapabilir miyim? Yapılabilirse nasıl?

Disk Management kısmından işletim sistemi olan diskin yanında recovery adlı ve EFI System partition adlı 2 tane bölüm var. Yani toplam 3 tane. İkinci bir işletim sistemi kuracağımda bunlar sorun çıkarır mı? Veya onların olması şart mı?

Evet kurabilirsiniz. Kurulum ekranında kurmak istediğiniz yeri biçimlendirmeden veya silmeden direkt üzerine kurarsanız 2 işletim sistemi kurmuş olursunuz. Açılışta ise size hangi işletim sistemi ile başlamak istediğinizi sorar.

Evet kurabilirsiniz. Kurulum ekranında kurmak istediğiniz yeri biçimlendirmeden veya silmeden direkt üzerine kurarsanız 2 işletim sistemi kurmuş olursunuz. Açılışta ise size hangi işletim sistemi ile başlamak istediğinizi sorar.
Bu şekilde içerisinde tek HDD olan bir netbook'a Windows 7'nin yanına Lubuntu 21 kurdum. Hangi işletim sistemlerini kuracağınızı sormamın sebebi menülerin farklı olması. Onun dışında yapacağınız işlemler neredeyse aynı.

İkinci bir işletim sistemi kurmadan önce bunları yapmanızı öneririm, sorun olmaması için. "Windows+r" ile çalıştır'ı açalım, ardından "systempropertiesAdvanced.exe" yazalım ve açılan menüden "başlangıç ve kurtarma" bölümünü açalım, açılan pencereden "işletim sistemleri listesini gösterme süresi " bölümünü etkinleştirelim ardından sağ taraftaki saniye kısmını "30" yapalıım. (ikinci işletim sistemi görünmemesi gibi bir sorun olmaması adına bu gösterdiğim ayarlar).

Yeni konular

Geri
Yukarı