Bir Sisteme İki İşletim Sistemi Kurma

Başta sormayı unuttuk. Sisteminiz hakkında bilgi vermediniz. Son mimari işlemci kullanıyorsanız Windows 8.1'den aldığınız hatadan daha fazlasını Windows 7'de alırsınız. En mantıklı olan Windows 10'un farklı sürümlerini kurabilirsiniz. Hem daha çok verim alırsınız hem güncel hem de daha güvenli sistem kullanmış olursunuz.
Hangi amaçla 2 sistem kullanmayı planlıyordunuz?

Başta sormayı unuttuk. Sisteminiz hakkında bilgi vermediniz. Son mimari işlemci kullanıyorsanız Windows 8.1'den aldığınız hatadan daha fazlasını Windows 7'de alırsınız. En mantıklı olan Windows 10'un farklı sürümlerini kurabilirsiniz. Hem daha çok verim alırsınız hem güncel hem de daha güvenli sistem kullanmış olursunuz.
Hangi amaçla 2 sistem kullanmayı planlıyordunuz?
Tamda buna benzer bir şey yapabilir miyim diye düşünüyordum. Bende orijinal windows 10 64 bit var. Normalde bunu kullanıyorum, yalnız bazı oyunlar için Windows 7 kurmak istiyorum. Sadece o oyunu oynamak için. Bunun için Ssd'de Windows 10 varken, D sürücüsünden ayırdığım bir miktar alanada Windows 7 kurmayı düşünüyorum. Sistem açılışta hangisini kullanmak istiyorsam sorsun istiyorum. Bunun için Windows 10 dururken boot işlemine geçip, o ayırdığım bölümü gösterip, normal bir windows kurulumu yapmam yeterli olur mu?

Windows 10 kurduktan sonra silmeden Windows 7 kurarsanız zaten açılışta soracaktır hangisi açılsın diye... Boot menüye girmeye gerek yok.
Sistemi yaptım hocam, yalnız oturtana kadar saç baş darma dağın oldu. :D Bende Uefi Bios ve Uefi Windows var. Ssd Raid0 var. Önce harici diske (mekanik) kurdum. Lakin hdd mbr biçiminde olduğu için bir türlü Uefi biostan boot olmadı. Bunu araştırıp Gpt biçimine çevirmeye uğraştım. Lakin Ssd'nin o kıvraklığını göremeyince mevcut ssd'ye kurmak istedim. Windows 7'nin ne kadar yer kaplayacağını bilmediğim için önce 20gb ayırdım. Sonra 25 gb genişlettim. Derken, alan yine yeterli gelmeyince bu işin sonu 50gb kadar gitti. Burada kritik bir hata yaptım ki sorma. Yer azaldığı için sistemin kendine ayırdığı şu 100 Mb, 800 Mb vs şeklindeki parçaları silip mevcut Ssd'ye aktarmayı ve aynı zamanda da mevcut Ssd'den 10 gb alıp Windows 7 için ayırdığım bölüme atmayı seçtim ve işleme ok verdim. Pc apışıp kaldı.😃 Ne işleme devam edebiliyor, ne mevcut Windows açılıyor ne yedekten geri geliyor. Bir ara dedim, :" Aha pc elimde kaldı, ***" 🤣 Sonra her şeyi sıfırlayarak tekrardan al başa gidip, sdd bölmeydi, windows 10 kurmaydı ; ikinci bölüme windows 7 kurmaydı, yedeklemelerdi vs derken tam bir günü pc başında harcadım ya. Bir ara acaba biosu uefisiz moda almayı denesem, falan düşünüyorken vazgeçtim allahtan. Birde bios sorunu çıksa pc dolaba kilitler birkaç hafta kapısını açmazdım. :)

Merhaba,
Forumu ve siteyi uzun süredir severek takip ediyorum.
ASUS Rampage IV Black Edition anakart, i7 işlemci, 16 GB RAM, ASUS GTX770 ekran kartı ve çeşitli çap ve ebatta SSD'ler ve HDD'ler bağlı bir sistemim var. 2015 yılında topladım ve bugüne kadar Win 7 ile sorunsuzca çalışıyordum. Ancak oğlum oyun oynamak için ona açtığım ayrı bir hesap kullanmasına rağmen bilgisayar sorunlar çıkarmaya başladı.

Ben de artık Windows 10'a geçeyim dedim. Fakat oğlanı kontrol edemediğimden de iki ayrı işletim sistemi kurabilir miyim? Diye düşündüm. Bir sürüme sadece oğlum girebilecek ve diğerine ise ben diye düşündüm.

Ancak 2 ayrı Win 10 kurdum (biri 1809, diğeri 2004) ilk kurduğum 1808 EFI ayarları bozuldu. Düzeltmeye çalışırken yanlışlıkla diskpart clean ile diskin tamamını sildim. Şimdi Samsung Evo 850 500GB SSD'ye tekrar 2004 sürümünü UEFI kurdum. Diğer SSD'ye de Win 7 kurdum. Bu noktada birkaç soru sormak istiyorum. Çünkü açılışta en son hangi sürüm ile açtı isem direkt olarak sistem sormadan onu açıyor.

Win 7 sürümü de UEFI olmalı mı?
MSConfig'i açtığımda iki ayrı işletim sistemi görmüyorum.
BIOS'ta yapmam gereken bir ayar var mı?

Teşekkür ederim.
Tekrar merhaba,
Sonunda başlangıçta Win 7 ya da Win 10'mu sorusunu sordu makine. Fakat default Win 7 görünüyor. Ancak makine Win 7 seçince açılmıyor. Sadece Win 10 seçilince açılıyor. Bcdedit ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir. Yardımcı olabilecek birisi olur ise sevinirim.
bcdedit.jpg

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı