Bir dolandırılma hikayesi

fixit

Kilopat
Trajikomik bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum. Bu yaptığı olayı hiç desteklemiyorum bu arada ama kendi kararı sonuçta. Mühendislik okuyan çok yakın bir arkadaşımın başına gelmiş bu olay. Malum şu anda yaz okulu ve koronavirüsten dolayı neredeyse her üniversite bunu yüz yüze değil de uzaktan yapıyor. Arkadaşımda bundan yararlanmak istemiş ve oldukça zor bir ders olan termodinamik dersini seçmiş. Arkadaşın kafasında olan şey dışarıdan birisini(sanırım şu uzaktan eğitim boyunca özellikle üniversiteler için bunun piyasası oluşmuş, ücret karşılığı sınavlara girenler var) bulup sınavları ona yaptırıp yüksek bir notla geçmek. Neyse bu başlıyor araştırmaya istenilen ücretler buna çok pahalı geliyor sonra bu arkadaşın yine dönem içinde mukavemet sınavı için anlaştığı ve sınavlarına para karşılığı giren kişiye yazıyor işte termodinamik sınavım var anlar mısın tarzında, o da anlarım diyor ve ondan istenilen ücretlerin çok altında bir fiyata(400 lira) anlaşıyorlar. Arkadaşın işine geliyor kendince ucuza kapatıyor bu işi. Zaten geçen dönem yine aynı şekilde mukavemet sınavlarını buna çözdürdüğü(bu arada yine oldukça ucuza çözdürmüş) ve dersi geçtiği için karşı tarafa güveniyor. Konuşup anlaşıyorlar. Sınav günü geliyor bu soruları ve parayı atıyor karşı tarafa. Beklemeye başlıyor tabii bekleyiş o bekleyiş karşı taraf geri dönmüyor. Cevapları alamadan sınav süresi bitiyor. Daha sonra haliyle arkadaş karşı tarafı arıyor beni dolandırdın, neden böyle yaptın, paramı geri ver diyor. Karşı taraf ise cevap olarak adın, soyadın, okul numaran, hangi okulda hangi dersin sınavına girdiğin, hocanızın adı, soyadı hepsini biliyorum. Hocana bir mail ile para karşılığı soruları çözdürmeye çalıştığını yazarım ve bunu WhatsApp üzerinden konuşmalarımızı delil göstererek ispatlarım olan sana olur diye cevap veriyor ve telefonu kapattıktan sonra arkadaşı engelliyor. Bizim arkadaş tabii dumura uğruyor verecek cevabı da yok. Karşı taraf dediklerini yapsa yapar ve bizim arkadaş sıkıntıya girer. Şikayet edeceği bir yer de yok, şikayet etse karşı tarafın dediklerini yapmayacağının garantisi de yok. Anlayacağınız 400 lira dolandırılmış ve sınava girememiş oluyor. Şimdi tekrardan düşündüğümde gerçekten çözümsüz bir konu. Hani derler ya yukarı tükürsem bıyık aşağı tükürsem sakal diye aynen öyle bir olay.

Son düzenleme:
Paranın tamamını iş bitmeden verirse böyle dolandırılır.
Ben de bunu bana anlatınca ilk olarak böyle söyledim ama aynısını mukavemet sınavı için yapmış aynı kişiye parayı önceden vermiş zaten diğer türlü kabul etmemiş. Bir sorun çıkarmadan cevapları göndermiş ve dersi geçirmiş bizimkine. Bu sefer niye böyle yaptı diye hayıflanıyor bizim arkadaş.
Dikkatli olmak gerek. Bazıları için gurur meselesine döner bu. Dolandırıcının selasını duyar, helvasını yeriz. Geleceğini kaybeden adam her şeyini kaybetmiştir. Yatacağı hapiste yemeği beleşe getirir ancak.
Hocam başkalarını bilemem ancak bu bizim arkadaş için geçerli değil. Bizimki biraz korkak bir tip, süt dökmüş kedi gibi oturuyor. Ya gidip hocaya şikayet ederse diye. Hem parası gitti hem sıkıntıya girdi. Üstelik sınavı da yapılmamış oldu.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı