Bir hayvanı üzülmeden öldürebilir misiniz?

Özür dilerim senin beyninin içinden geçen düşünceleri görerek çiftçilerin hayvanlarını katleden tilkilerden bahsettiğini anlamadığım için, fazla zeki ya da ilahi bir gücün var sen yazılmayan şeyleri görebiliyorsan. Aşağıdaki mesajda gayet açık bir şekilde açıklamışsın bu tilkilerden bahsettiğini, tüh! Nasıl yaptım bu hatayı.
İllaki konuyu apayrı bir yere çekeceksin, ne diyeyim ben sana? Tamam, sen haklısın. (Oldu mu? Umarım tatmin etmişizdir seni ve tuhaf egonu.) Altı üstü bir cevap vereceksin; evet, çok rahatsız olurum ya da hayır, kısa süre içinde unuturum. Duyarın içinden geçtin, konuyu saçma sapan yerlere çektin.

Bir civcivi kurtarmak zordur. Size kalsa fare ısırmış bir civciv için de uğraşalım, hiç uyumayalım, onu gözetelim falan. Fare ısırmış civcivler ölür, üstelik çok büyük acılar çekerek ölür. Ayrıca bacağı hasarlı doğan bir civcivi de yaşatamazsınız, onu kafeste falan bakmanız gerekir. Yoksa büyüdüğünde bile diğer tavuklar onu ezer, öldürür, yer. Sizin düşüncenizin aksine hayvanlar alemi zaten çok vahşi bir yer. Sakat veya yaralı hayvanlar için alttan alma hakları falan da yok.
Ek olarak tek bir köstebek bile, o yıl içerisinde çiftçinin bütün dengesini altüst edebilir, tarlasının içinden geçer. Çiftçi o yıl hiçbir mahsul bile alamayabilir. Aldıkları da ona yetmez zaten. Tilkiler de aynı şekilde. Bir kere dadanırlarsa senin bütün tavuklarını taşır, sonrası için zulalıyor tilkiler. Yani, aman benim bir tavuğumu aldı, olsun, hayvan sonuçta, diye görmezden de gelemezler. Yoksa kimsenin tilkileri durduk yere öldürdüğü falan yok. Dadanırsa öldürürler.
Kısacası bazı insanlar için, bazı hayvanların ölmesi zorunludur. Konunun başlığı ise zaten bambaşka; ne meraklısınız bilmeden konuşmaya.

Veteriner misiniz? Nasıl yaralı bir hayvanın kurtulmayacağından bu kadar eminsiniz? O zaman bizde sizin sevdiğiniz biri yaralandığında veya herhangi birisinin bebeği yaralanınca öldürelim desek iyi mi? Hayvan konuşamayan varlıklardır ve onların haklarını biz insanlar korumalıyız ama bakıyorum siz yargısız infaz yapıyorsunuz. Burada civciv örneği verip hayvanlar aleminden bahsedemezsiniz. İkisi çok ayrı bir konu. Vahşi doğada da her yaralı hayvan hemen ölmüyor. Her canlının bir zamanı vardır diyebiliriz. Tilki olayına gelecek olursak; insanlar da hırsız vb. kişilerden korunmak için tüfekle öldürmeye çalışmak yerine kamera sistemleri ve korumaya yöneliyorlar. Tilki'nin tavukları yememesi için koruma için köpek alınabilir. İllaki hayvanları öldürmeniz gerekmiyor. Tabii ki tilki vb. vahşi bir hayvan size saldırırsa kendinizi koruyabilirsiniz ama biraz da şunu düşünmenizi istiyorum; onların doğasını işgal edip binalar dikiyoruz, soylarını tükettiğimiz canlılar yüzünden onlarda aç kaldıklarından dolayı köylere veya şehirlere iniyor. Bazı insanlar için bazı hayvanların ölmesi zorunlu değildir, bu düpedüz hayvanları katletmektir. Eğer müslümansanız bunun kitap da yazdığını da görürsünüz.

Hayvanları öldürmek için bahane bulmak yerine öldürmemek için çözümler bulmaya çalışmalısınız.

Bir hayvanı üzülmeden öldürebilir misiniz?​

Büyük ihtimalle yapamam. Normal şartlarda duygusu olan herkes bundan rahatsızlık duyar ki duymuyorsa burada zaten bir problem vardır. Tabii ki şu da bir gerçek ki hem et tüketip hem de hayvanların ölmesine üzülmekte biraz ihanet olduğunu düşünüyorum. Mesela burger king vb. şirketlerin hayvanlara yapmış olduğu eziyetlerin videolarını izledikten sonra asla satın alıp yemedim. Türkiye de olan kesimhaneleri izlediğimde de kendimi kötü hissediyorum ama en azından eziyet etmiyorlar. Biraz da olsa Türk olduğumuz için helal kesim şartlarından dolayı kendimi iyi hissediyorum ve et yemek için de bir bahanem oluyor.

Eğer hayvan bana saldırıyorsa öldürürüm.
Sinek vb. Gibi sürekli dibimde vızırdayan hayvanları öldürürüm.
Acı çekiyorsa acısını dindirmek için öldürürüm.
Et için öldürürüm.
Bunlar haricinde asla hayvan öldürmem.

Kurbanlık inek kesiyorsam neden üzüleyim? Ne güzel et yiyeceğiz. Ama bir amaç uğruna olmadan, tamamen zevk için öldürüyorsam üzülürüm. Çok göreceli bir soru.

Dün hamam böceğini ezerek öldürdüm, pişman değilim.

Eğer hayvan bana saldırıyorsa öldürürüm.
Sinek vb. Gibi sürekli dibimde vızırdayan hayvanları öldürürüm.
Acı çekiyorsa acısını dindirmek için öldürürüm.
Et için öldürürüm.
Bunlar haricinde asla hayvan öldürmem.

Neden çünkü gücünüz yetiyor ve öldürebiliyorsunuz. Bunu herhangi bir civciv veya tavşana yaptığınızda sayko vb. şeyler söylersiniz ama böcek vb. insanların tabiriyle "iğrenç" olay varlıkları öldürmeyi bir görev biliyorsunuz. Eğer müslümansanız bu sizce de günah değil mi? Her ikisi de hayvan.

Neden çünkü gücünüz yetiyor ve öldürebiliyorsunuz. Bunu herhangi bir civciv veya tavşana yaptığınızda sayko vb. şeyler söylersiniz ama böcek vb. insanların tabiriyle "iğrenç" olay varlıkları öldürmeyi bir görev biliyorsunuz. Eğer müslümansanız bu sizce de günah değil mi? Her ikisi de hayvan.
İlk cümlenizde sorunuza cevap vermişsiniz zaten :)

Geri
Yukarı