Ses insanı öldürebilir mi?

Sanmıyorum. Eğer sesi çok yüksek şiddetli olursa beyin kanaması geçirme olasılığınız var ama diğer türlü özel frekans olayına katılmıyorum ve olabileceğini düşünmüyorum.

chatgpt hocam demiş ki
"Ses, doğrudan bir insanı öldürecek güce sahip değildir. Ses, fiziksel olarak bir insanı öldüremez. Ses dalgaları, havada veya bir ortamda titreşimler olarak yayılır ve insanlar tarafından duyulabilir. Ancak, doğru şartlar altında yüksek ses seviyeleri zararlı olabilir ve işitme kaybına, rahatsızlığa veya stres gibi etkilere neden olabilir.

Bir insanı öldürmek için fiziksel bir eyleme, yani şiddete veya başka bir zarar verme yöntemine ihtiyaç vardır. Bu tür eylemler yasa dışıdır ve toplumda ciddi sonuçlar doğurabilir. Yasalara uymak ve insanların güvenliğini sağlamak önemlidir."

Eğer ki mizofoni iseniz belirli seslere aşırı duyarlılık gösterirsiniz, ben çelik tencereye metal kaşık sürtülmesi sesinden aşırı rahatsızlık duyarım ve hatta bazen aklıma gelse bile çene kemiğim tamamen boşalır ve yemekleri bir süre çiğneyemem. Şahsi düşüncem benim gibi sorun yaşayan insanlar bir yere kapatılıp bu tarz bir seslere uzun soluklu maruz bırakılırsa atak geçirebilirler ve dolaylı yoldu ölüme yok açabilir. Ancak doğrudan şu frekans her insanda ölüme yol açabilir diyemeyiz.

Sizce öldürebilir mi? Özel ses frekansları varmış. Bunlar nasıl yapılıyor ki öldürücü olsun?

Bir şey resonansi diyorlar ama demans yasadigim icin unuttum. Musluklarda yasanir muslugu belli bir seviyede actiginda ses cikar ve musluk titrer. Bu akan suyun akis frekansi ile musluk metalinin frekansinin eslenmesinden dolayi oluyor. Yani mumkun eger vucudunun madde frekansiyla eslenmis yuksek gucte ses olusturulursa olume sebep olma ihtimali var.

Hulk'un ikinci filminde şiddetli ses üreten bir makine vardı. Bu makineyle Hulk'u zaptetmişlerdi. Eğer o tarz bir şey olursa bir insanı öldürebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı