Bir hayvanı üzülmeden öldürebilir misiniz?

Sebebine göre değişir. İnsanlara ve insanların malına ciddi zararlar veriyorsa öldürmek zorunda kalabiliriz.

Bize saldıran çok vahşi bir hayvan varsa sevecek halimiz olmadığı için öldürmek mecburiyetindeyiz.

Birde etinden faydalanacağımız hayvanları ihtiyaçtan ötürü kesip yeriz. Şimdi bazıları neden kurbanda inek-keçi kesiyorsunuz diye yazacak ama ne yiyeceğiz? Ot yersek o da canlı. Eeee yani? Taş mı yiyeceğiz? Bunlar gereksiz duyardır.

Ama zevk olsun diye gidip kuşların kafasını kopartamazsınız, yılanları araba ile ezemezsiniz, köpeklere ve kedilere araba ile çarpamazsınız. Bu kadar!

8 milyar insandan kaçı sinek öldürürken içi acıyor? Haksız olduğumu biliyorum bu konuda konuşma hakkım yok fazla :(

"Her koyun kendi bacağından asılır"
Atasözünün açıklaması ve anlamı:
Herkes kendi davranışlarından sorumludur. Herkes kendi hatasının cezasını kendi çeker. Başka sorumlu aramak gerekmez. Hiç kimse başkasının yaptığı bir hatadan ötürü hesap vermez.

Bakara Süresi 141. Ayet Meali: Onlar bir ümmetti; gelip geçti. Onların kazandıkları kendilerine, sizin kazandıklarınız da size aittir. Siz onların yaptıklarından sorguya çekilmezsiniz.

Neden çünkü gücünüz yetiyor ve öldürebiliyorsunuz. Bunu herhangi bir civciv veya tavşana yaptığınızda sayko vb. şeyler söylersiniz ama böcek vb. insanların tabiriyle "iğrenç" olay varlıkları öldürmeyi bir görev biliyorsunuz. Eğer müslümansanız bu sizce de günah değil mi? Her ikisi de hayvan.
Müslümanım ama o böcek ben yatarken zarar verebilirdi. Çünkü gece vakti olduğu için sıkıntılı bir durumdu. Ayrıca küçük kardeşim de çok korktuğu için öldürdüm. Dışarıda olsaydım ve karşıma çıksaydı asla öldürmezdim.

Bana saldıracak olan veya saldıracağını sezdiğim hayvan varsa gözümü kırpmadan öldürebilirim, ayrıca öldürmemiz gereken fare gibi çevreye zarar veren hayvanları da öldürebilirim ve yaralı, tedavisi mümkün olmayan hayvanları da.

Bir hayvanı vicdan azabı duymadan öldürebilir misiniz? Yani, daha sonradan üzüldükçe kahrolur musunuz? Mesela bazı çiftçiler mecburiyetten öldürür, ancak üzülmezler. Örneğin: Bacağı hasarlı bir civciv, tarla da yakaladıkları bir köstebek veya vurdukları bir tilki için o kadar da üzülmezler. Ben kahroluyorum mesela, hiç dayanıklı değilimdir böyle şeylere. Sizlerde durumlar nasıldır?
Evet. Çok örümcek öldürdüm.

Geri
Yukarı