Bir işlemcide performansı ne belirliyor?

Resul1780

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi bir işlemcide performansı ne belirliyor? GHz mi çekirdek mi önbellekmi ya da hepsi mi? Şimdi FX 4300 gördüm 3.8 GHz 4 çekirdek 4 izlek 4MB önbelleği var. Ama Pentium G4560 3.5 GHz ve 2 çekirdek Benchmark'larda FX 4300'den daha performanslı gözüküyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hepsi performans için bir etken fakat en önemli etken mimari diyebiliriz. Gelişen mimariler ile işlemci içerisine daha çok transistör sığdırılabiliyor. Çekirdek sayısı, GHz değeri ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir ama bu her GHz değeri yüksek olan işlemci düşük olan işlemciden daha performanslıdır manasına gelmiyor.

Eger mimari farkliysa, cekirdek , frekans, Cache vs hepsi sadece rakam.

Bunlar sadece ayni mimaridekileri kiyaslamak icin etken.

Teorik olarak yeterince hizli tek cekirdekli bir islemci, 8 cekirdekli baska bir islemden daha hizli render alabilir. Zaten bu "cok cekirdekli" islemci furyasi baslamadan once hep tek cekirdekli islemci kullaniyorduk, cunku esas olay Thread, tek cekirdekten binlerce Thread olusturabilirsin.

Yazılımda donanım kadar önemlidir. Bugün mikro kod ve BIOS EFI modülleri güncelledim. Bariz şekilde kararlılık ve performansı hissettim. Sanki CPU değişmiş gibi geldi.

Yazılımda donanım kadar önemlidir. Bugün mikro kod ve BIOS EFI modülleri güncelledim. Bariz şekilde kararlılık ve performansı hissettim. Sanki CPU değişmiş gibi geldi.
Hepsi performans için bir etken fakat en önemli etken mimari diyebiliriz. Gelişen mimariler ile işlemci içerisine daha çok transistör sığdırılabiliyor. Çekirdek sayısı, GHz değeri ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir ama bu her GHz değeri yüksek olan işlemci düşük olan işlemciden daha performanslıdır manasına gelmiyor.

%100 katılıyorum.

Son düzenleme:
Teşekkürler ama ben şimdi işlemci almaya karar verdim diyelim.bu mimari olayını tam anlamadım hangi mimari daha iyi falan pek bilmiyorum.
İşlemcilerin performansını belirleyen en önemli etken mimaridir.✌
Tamam haklısınız ama ben mimari olayını anlamadım hangi mimari iyidir bunları anlatsanız?

Teşekkürler ama ben şimdi işlemci almaya karar verdim diyelim.bu mimari olayını tam anlamadım hangi mimari daha iyi falan pek bilmiyorum.

Tamam haklısınız ama ben mimari olayını anlamadım hangi mimari iyidir bunları anlatsanız?
Yeni işlemci modellerine bak sen direk hangisi sana uygun geliyorsa onu al.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı