Bir işlemcide performansı ne belirliyor?

Resul1780

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi bir işlemcide performansı ne belirliyor? GHz mi çekirdek mi önbellekmi ya da hepsi mi? Şimdi FX 4300 gördüm 3.8 GHz 4 çekirdek 4 izlek 4MB önbelleği var. Ama Pentium G4560 3.5 GHz ve 2 çekirdek Benchmark'larda FX 4300'den daha performanslı gözüküyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Teşekkürler ama ben şimdi işlemci almaya karar verdim diyelim.bu mimari olayını tam anlamadım hangi mimari daha iyi falan pek bilmiyorum.
En güncel mimari daha iyi olur, istisnaları bilmiyorum.

Şu an Intel'de İx 9xxx serisi en son mimari.
9 dan sonra gelen rakamlar ise işlemcinin gücünü belirtiyor. I3 9300, I5 9600, I9 9900 gibi.
Son iki rakam bazen 00 dan farklı olur. Aynı işlemcinin farklı çekirdek frekansı değerlerine sahip versiyonlarıdır. I5 4670 ile I5 4690 gibi.

AMD'de de durum aynı.

En güncel mimari daha iyi olur, istisnaları bilmiyorum.

Şu an Intel'de İx 9xxx serisi en son mimari.
9 dan sonra gelen rakamlar ise işlemcinin gücünü belirtiyor. I3 9300, I5 9600, I9 9900 gibi.
Son iki rakam bazen 00 dan farklı olur. Aynı işlemcinin farklı çekirdek frekansı değerlerine sahip versiyonlarıdır. I5 4670 ile I5 4690 gibi.

AMD'de de durum aynı.
Şimdi en güncel işlemci en yeni mimari olduğu için eskilerden daha performanslı mıdır?

Şimdi en güncel işlemci en yeni mimari olduğu için eskilerden daha performanslı mıdır?

Mimari bir performans ölçeği değildir, mimariye bakarak işlemci seçmeyiniz zaten. Ancak, aynı kulvardaki işlemcilerden güncel mimarili olan daha performanslıdır.

I5 9600 > I5 4600
I3 8350 > I3 4360

I3 8350 < I7 5960X

Mimari bir performans ölçeği değildir, mimariye bakarak işlemci seçmeyiniz zaten. Ancak, aynı kulvardaki işlemcilerden güncel mimarili olan daha performanslıdır.

I5 9600 > I5 4600
I3 8350 > I3 4360

I3 8350 < I7 5960X
İlk defa farklı Bi yorum gördüm. Gerçekten öyleyse fx 4300 neden pentium g4560 İn gerisinde kalıyor?

İlk defa farklı Bi yorum gördüm. Gerçekten öyleyse fx 4300 neden pentium g4560 İn gerisinde kalıyor?
Dediğinizi anlamadım. Bu iki işlemcinin üreticisi farklı, dolayısıyla mimarisi farklı. Üretim yılları arasında bile 5 sene var. Neye göre karşılaştırma yaptınız?

Dediğinizi anlamadım. Bu iki işlemcinin üreticisi farklı, dolayısıyla mimarisi farklı. Üretim yılları arasında bile 5 sene var. Neye göre karşılaştırma yaptınız?
Temel frekansları çekirdek sayıları önbellelerine bakarak karşılaştırın fx 4300 daha üstün gözüküyor ama benchmarklarda 4560ın gerisinde kalıyor

Son düzenleme:
Temel frekansları çekirdek sayıları önbellelerine bakarak karşılaştırın fx 4300 daha üstün gözüküyor ama benchmarklarda 4560ın gerisinde kalıyor

Bu değerler yanlızca aynı mimarideki işlemcileri karşılaştırırken işe yarayacaktır. Niye iki farklı markadan, birbiriyle alakası olmayan iki işlemciyi karşılaştırdınız?

Aradığın cevap transistör sayısı, her yerde yazmayan şey bu. Performansı yaklaşık olarak bu formülle bulabilirsin: Transistör Sayısı X Hız. NM, Çekirdek ve Mimari zaten transistörlere bağlı. Performansı sağlayan şey bu.

Windows 7 abi senin desteğini kesecekler. [emoji28]
Abi senin köprün yapıldı :D

Bir işlemcide performansı sadece mimari belirlemez arkadaşlar. Herkes mimari demiş :)

İ7 9700K'ın frekansını düşürelim :) İ3 6100 bile geçer.

Bilgisayar, topluca çalışan bir sistemdir. İnsan gibi, nasıl bir insanın bir organı iflas ederse, eğer müdahale olmadığı sürece tüm organlar zincirleme olarak iflas eder. Birisi kötü olsa hepsi bu durumdan etkilenir.

Bilgisayarda öyle. İşlemci de öyle. Mimari iyi olursa, daha fazla çekirdek koyulabilir içinde. Mimari iyi ise RAM'ler ile daha hızlı iletişime geçilir, PCI-E ile daha hızlı iletişime geçilir. Frekans da iyi olursa bütün bu iletişim çok çok daha hızlı olur. İyi mimari, daha iyi OC yeteneği demek.

AMD'nin FX X8 serisi iyiydi. FX 8350, 8 çekirdekli mis gibi işlemciydi. Mimarisi de OC'ye oldukça el veriyordu. Ama tekli çekirdek (Single-Thread) performansında İ3'leri bile geçemezken tüm çekirdeklerini kullanan programlarda İ5'leri tokatlıyordu. Ama oyunlarda tek çekirdek performansı önemli olduğu için, Bulldozer mimarisi de beyaz bayrağı çekti.

Şimdi AMD senelerdir geliştirdiği ZEN mimarisini kullanıyor. Böylece AMD, Intel'in tam karşısına işlemciler çıkartabiliyor. Hala tek çekirdek performansında Intel önde olsa da, eskisi gibi devasa farklar yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı