Bir kasaya Fan Kontrolcüsü nasıl takılır ?

Faruk Bayram

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Diyelim ki fan kontrolcüsü olmayan bir kasa aldık. Kasa hoşumuza çok gidiyor fakat tek eksiği bir fan kontrolcüsü. Bu fan kontrolcüsünü nasıl takabiliriz kasaya. Fan kontrolcüsüne para vermeye değer mi ? Aynı anda 2-3 kontrol düğmesi ile 6-7 fanı kontrol edebilir miyiz ? Şimdiden şağolun.

Fan olayının çok abartıldıgını düşünüyorum. Kasada iki adet fan olursa zaten yeterli gelecektir. Önde 120MM ve arkada 120MM fan bir kasanın soguması için yeterli olacaktır. Tabi kasanın iyi bir malzemeden oldugunu ve ısıyı soguran bir malzemeden imal edildigini düşünürsek. 120MM fanlarda sessiz oldugu için zaten ses duymazsınız. Birde biraz paraya kıyıp iyi bir fan alırsanız neredeyse 18DB ses seviyesinin altında fanlar var. Yani ses yok. Sorunuza gelecek olursak fan kontrolcunun ana güç giriş soketi olur. Oraya bir adet molex ucu baglarsınız ve diger fanlarınızı fan kontrolcuye baglarsınız. Üzerindeki dügmeler sayesinde kontrolcu voltajı ayarlayarak fanların hızlı veya yavaş dönmesini saglar. Bazı kasalarda özel fan kontrolcu yerleri oluyor. Olmasada muhim değil takabilirsiniz. Bana sorarsanız ben para vermem.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı