Bir kişi 5 vakit değil de 3 vakit namaz kılıyorsa ne olur?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Şöyle,

Madem namazı kılacaksın neden 3'ünü kılıp 2'sini kılmıyorsun? Eğer ben böyle yaparım gerisi de umrumda değil, kabul ediliyorsa böyle edilsin diyorsan inandığın dinin adı İslam değil Ali Veli dini olur. Dinin emirleri sabittir.

Vakti elinden gelmeyen sebeplerden ötürü kaçırabilirsin veya kazasını kılmak zorunda olabilirsin ama imkanın olmasına rağmen bile bile inanç şekli olarak bunu görüyorsan sıkıntı var.

Yine de bunun fetvasını verebilecek yetkinliğe ne ben sahibim ne de forumdaki arkadaşlar. Bunun şahsen Allah'la dalga geçmek gibi olduğunu düşünüyorum.

Babanızın bile beş lafından üçünü yapıp ikisini yapmazsanız adam size benimle dalga mı geçiyorsun lan diye tepki verir. Sen namazda Allah'ın karşısına çıkıyorsun, öyle düşün.

Kılmadığı namazlar günah olarak yazılıyor ama ölürken imanlı ölür.(Diye biliyorum)

Bu bilginin kaynağı nedir dostum cem ancak yolculuk da yapılır yolculuk durumu dışında kaynaklarda cem yapılır diye nerede var ?
1624613804042.png

Hanefiliğe göre caiz değil ama gerektiğinde uyulabilir. Diyanet'te yazıyor.

Ben de yatsı ve sabah namazlarını kılamıyorum, zorlanıyorum. Yani ben de düşünmedim değil bu konuyu🙄
Kardeşim gafletle kılamamak ayrı bir sey insanız hatamız günahımız çok bu hataları düzelterek tövbe etmemiz lazım. 5 vakit namazı düzenli sünnetleriyle beraber kılmak günde max 1 saatimizi alıyor. Ama bazen tembelligimiz ve şeytanın vesveseleriyle terkedebiliyoruz. Böyle durumlarda namazımızı hemen kaza edip bir daha yapmamaya gayret etmemiz gerekir. Vesselam

Kardeşim gafletle kılamamak ayrı bir sey insanız hatamız günahımız çok bu hataları düzelterek tövbe etmemiz lazım. 5 vakit namazı düzenli sünnetleriyle beraber kılmak günde max 1 saatimizi alıyor. Ama bazen tembelligimiz ve şeytanın vesveseleriyle terkedebiliyoruz. Böyle durumlarda namazımızı hemen kaza edip bir daha yapmamaya gayret etmektir. Vesselam
Evet. Namaz kılmayanları geneli üşengeçlik ve tembellik(bende öyleyim) 12-18 yaş aralığı böyle oluyor.

Eki Görüntüle 1082668
Hanefiliğe göre caiz değil ama gerektiğinde uyulabilir. Diyanet'te yazıyor.
Bunlar çok özel durumlar cem de bu özel durumlarda geçerli işte.
Bir zararı olmaz ki. Müslüman olup tüm namazlarını kılmayan çok kişi var. Sevabın artar 3 yerine 5 kılarsan.

Yaptıkları doğru mu ahirette insan ilk namazdan hesaba çekilecek. Namaz kılmayan günahkar olur sen bir zararı olmaz ki yi neye göre diyorsun. Namazı eksik olan borçla gider ahirete.

Tamam bende bundan bahsediyorum. Ben ilahiyatçıyım kardeşim. Senin verdiğin bilgiden su anlam çıkıyor bahaneler ureterek namazı kazaya bırakabilirsin. Halbuki biz hadislerden biliyoruz ki Hz. Peygamber ve sahabeler savaşta bile namazı kazaya bırakmamışlar birkaç durum dışında. Ee savaş en extrem durum değil mi? Buyur vicdanınla sen konuş.

Peki hocam bu işi en iyi siz biliyorsunuz bu zamana karar hocalardan almış olduğum bütün fetvalar yanlış.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı