Bir linke tıklamanın riskleri

Sorumu niye cevaplamadın? Aynı cümleyi defalarca kez yazıp yazıp durmuşsun. Herkesin bilgilerinin internette dolaştığını "kesin" bir dille belirtmiştin, nerede? Bu soruma cevap vermemişsin. Üzüldüm bak, o değerli bilgilerini niye bizimle paylaşmıyorsun?

Evet, ben bir bağlantıya tıklar tıklamaz kart bilgilerinin gitmesi diye bir şey olmadığını söylüyorum. Bunun olduğunu söyleyen sensin, kanıtlama yükümlülüğünde olan da sensin. Modern internet tarayıcılarının yapımcıları bu tür şeyleri düşünüyor, üzerinde duruyor. O kadar basit bir şey değil tarayıcıya kayıtlı verileri çalmak. Anca kullanıcının hatası ile gerçekleşir.

Ben arkadaşın sorduğu soruya gereken düzeyde bir cevap verdim, arkadaş verdiğim cevaptan tatmin olmasaydı ve detaylı bir cevap isteseydi verirdim tabii ki ama ben zaten orada açıklanması gerekeni belirttim.

Ek olarak konunun başından beri bilmişlik yapıyorsun, sadece farkında değilsin. Konunun başından beri okuduğum komedi cevaplarına bir şey demedim, sadece konu sahibine yönelik bir cevap yazdım ama beni alıntılayıp bilmişlik yapmaya devam eden sensin.

Cevap vereceksen bana kart bilgilerinin bir bağlantıya tıklamayla nasıl çalınacağını, her insanın kart bilgisinin çalındığından nasıl haberdar olduğunuz, bu bilgilerin nerelerde paylaşıldığını gibi sorulara cevap verirseniz mutlu olurum. Konu başından beri kesin dille konuşmanızla bunları bildiğinizi düşünüyorum. Onun haricinde başka yine bu mesajınız gibi saçma bir cevap verirseniz kale almayacağım.

Konu başından beri nerede kesin banka bilgileriniz çalınmıştır diye bir şey yazmışım. Ama bak "sosyal medya hesapları çalınabilir, banka bilgileri varsa ona erişilebilir" cümlesinden bahsetmiyorum. Düzgünce okursan çalınabilir yazmışım. Ve konunun neresinde bilmişlik yapıyorum açıkla. Sadece yukarıda sana insan gibi cevap verdiğim yeri bahsediyorsan neden öyle yazdığımı yukarıda açıkladım zaten. Ama siz kesin bir dil ile bir şey olmamıştır diye yazıyorsunuz. Konunun başından beri komedi cevapların demişsin bu arada konu cumartesi günü açılmış ben sadece o gün cevap vermişim. Bir de az önce sizi insan zannederek cevap verdim. Kusura bakmayın. Linke tıklayarak kart bilgileri çalınan çok fazla kişi var açıp internetten bakabilirsiniz. Koskoca haber bültenleri yalan haber yapacak hali yok zaten. Zaten mesajıma da cevap vermeyin bence de çünkü size düzgünce bir şey bile yazılmıyor. Hemen bir kendini bilmişlik, kendini beğenmişlik ortaya çıkıyor. Cidden yazık. Size ilk yazdığım mesaja düzgünce cevap verseydiniz zaten doğrudur deyip geçecektim. Ama siz beni ezme derdindesiniz. Neyse senin seviyende inmeyeceğim zaten. Mesajlarımı açıp okuyabilirler. Hiçbir şekilde kesin bir dille cevap yazmadığım ortada.

Konu başından beri nerede kesin banka bilgileriniz çalınmıştır diye bir şey yazmışım. Ama bak "sosyal medya hesapları çalınabilir, banka bilgileri varsa ona erişilebilir" cümlesinden bahsetmiyorum. Düzgünce okursan çalınabilir yazmışım. Ve konunun neresinde bilmişlik yapıyorum açıkla. Sadece yukarıda sana insan gibi cevap verdiğim yeri bahsediyorsan neden öyle yazdığımı yukarıda açıkladım zaten. Ama siz kesin bir dil ile bir şey olmamıştır diye yazıyorsunuz. Konunun başından beri komedi cevapların demişsin bu arada konu cumartesi günü açılmış ben sadece o gün cevap vermişim. Bir de az önce sizi insan zannederek cevap verdim. Kusura bakmayın. Linke tıklayarak kart bilgileri çalınan çok fazla kişi var açıp internetten bakabilirsiniz. Koskoca haber bültenleri yalan haber yapacak hali yok zaten. Zaten mesajıma da cevap vermeyin bence de çünkü size düzgünce bir şey bile yazılmıyor. Hemen bir kendini bilmişlik, kendini beğenmişlik ortaya çıkıyor. Cidden yazık. Size ilk yazdığım mesaja düzgünce cevap verseydiniz zaten doğrudur deyip geçecektim. Ama siz beni ezme derdindesiniz. Neyse senin seviyende inmeyeceğim zaten. Mesajlarımı açıp okuyabilirler. Hiçbir şekilde kesin bir dille cevap yazmadığım ortada.
Konunun özeti çalınabilir demişsiniz o da çalınamaz demiş.

E çalınamaz ki zaten.

Bak ne kadar iyi bir insanım, kale almayacağım demiştim ama yine klavye başında size cevap yazıyorum. Şaka şaka, bunu da ciddi sanarsın diye belirteyim. Çok kendimi beğenmiş bir insanım ya.

1. Öncelikle, ilk mesajınız doğru bir üslup içerseydi ben de sizin üslubunuza karşılık daha kibar bir üslup kullanırdım.

2. Evet, kesin dil ile bir şey olmamıştır diyorum. Bunu neden dediğimi açıkladım zaten.

3. Bağlantıya tıkladıkları için hesabı çalınan insanların, hesaplarının çalınma sebebi tarayıcıya zararlı bir eklenti veya sisteme zararlı bir uygulama kurdukları için. Modern internet tarayıcıları böyle şeylere karşı güvenli, bir bağlantıya tıklamanızla sizin tarayıcınıza kayıtlı olan bilgilere ulaşamazlar.

Bak dostum, asıl sorun burada olasılığı olmayan bir şeyin olma olasılığı varmış gibi bahsetmen. Bir bağlantıya tıkladıktan sonra adam siteye erişim bile sağlayamamış, siteyle bir etkileşim söz konusu bile değil. Sen diyorsun ki sosyal medya ve kart bilgilerin çalınmış olabilir. Hayır kardeşim, çalınmış olamaz.

Sorularıma yine cevap vermemişsin, gözümden kaçmadı. 😙 Onun haricinde sana burada kaç tane insan cevap verdi hala bağlantıya tıklayınca kart bilgilerinin çalınmasından bahsediyorsun. Sana cevap vermekle uğraşan insanları biraz umursa en azından.

Arkadaş sizinle dalga geçiyor hocam öyle dediğine bakmayın. Tek bir linke ile adam sizin bütün bilgilerinizi çalar. Arkadaşın teknolojiden haberi yok galiba.
Tamam çalın diyorum ben de. @nih size gereken cevabı vermiş zaten.

Konunun özeti çalınabilir demişsiniz o da çalınamaz demiş.

E çalınamaz ki zaten.
Bak ne kadar iyi bir insanım, kale almayacağım demiştim ama yine klavye başında size cevap yazıyorum. Şaka şaka, bunu da ciddi sanarsın diye belirteyim. Çok kendimi beğenmiş bir insanım ya.

1. Öncelikle, ilk mesajınız doğru bir üslup içerseydi ben de sizin üslubunuza karşılık daha kibar bir üslup kullanırdım.

2. Evet, kesin dil ile bir şey olmamıştır diyorum. Bunu neden dediğimi açıkladım zaten.

3. Bağlantıya tıkladıkları için hesabı çalınan insanların, hesaplarının çalınma sebebi tarayıcıya zararlı bir eklenti veya sisteme zararlı bir uygulama kurdukları için. Modern internet tarayıcıları böyle şeylere karşı güvenli, bir bağlantıya tıklamanızla sizin tarayıcınıza kayıtlı olan bilgilere ulaşamazlar.

Bak dostum, asıl sorun burada olasılığı olmayan bir şeyin olma olasılığı varmış gibi bahsetmen. Bir bağlantıya tıkladıktan sonra adam siteye erişim bile sağlayamamış, siteyle bir etkileşim söz konusu bile değil. Sen diyorsun ki sosyal medya ve kart bilgilerin çalınmış olabilir. Hayır kardeşim, çalınmış olamaz.

Sorularıma yine cevap vermemişsin, gözümden kaçmadı. 😙 Onun haricinde sana burada kaç tane insan cevap verdi hala bağlantıya tıklayınca kart bilgilerinin çalınmasından bahsediyorsun. Sana cevap vermekle uğraşan insanları biraz umursa en azından.
Tamam çalın diyorum ben de. @nih size gereken cevabı vermiş zaten.
Çok teşekkür ederim.

Öncelikle bir bağlantıya tıkladıktan sonra kart bilgileri çalınması olabilir fakat bu sadece bağlantıya tıklar tıklamaz olacak iş değil.

Öyle bir şey gayet de mümkün hocam. Direkt kart bilgileri gidecek olmasa bile yine de çeşitli işlemleri gerçekleştirebiliyorlar.

Zamanında da kaç kişi, firma bu yöntemlere kurban gitti.

XSS ve CSRF açıklarını araştırmanızı tavsiye ederim :)

Öyle bir şey gayet de mümkün hocam. Direkt kart bilgileri gidecek olmasa bile yine de çeşitli işlemleri gerçekleştirebiliyorlar.

Zamanında da kaç kişi, firma bu yöntemlere kurban gitti.

XSS ve CSRF açıklarını araştırmanızı tavsiye ederim :)
XSS'yi biliyorum hocam, CSRF'yi duydum ama XSS'den tam olarak farkı nedir, ne değildir bilmiyorum orasını.

Yanlış biliyorsam düzeltin. XSS bir sitede olan açık değil mi? Saldırgan XSS açığını kullanarak bir sitede istediği javascript kodlarını çalıştırabiliyor. Bununla ödeme yöntemlerinin çalınmasının teknik olarak mümkün olduğunu okumuştum, PCI DSS ile şu anda pek mümkün olmadığını (Kart bilgilerinin çalınmasından bahsediyorum.) da belirtmişlerdi. Tabii kafamdan konuştuğum için ne kadar doğru hatırlıyorum bilmiyorum.

Son düzenleme:
Yanlış biliyorsam düzeltin. XSS bir sitede olan açık değil mi? Saldırgan XSS açığını kullanarak bir sitede istediği javascript kodlarını çalıştırabiliyor.
Aynen öyle hocam. E-ticaret sitelerinde de bu mevzu geçerli olabiliyor, pentest yaptıran ve bu açıkları kapatanların sayısı az. Uzmanların dedikleri elbette doğrudur, ona bir şey diyemem :)

Zaten konuda teknik olarak tartıştığımız için mümkün denilebilir yine de.

CSRF için ise şurayı okuyabilirsiniz hocam.

Geri
Yukarı