Bir Nesil Nasıl Yetiştirilir?

İnterstellar

Hectopat
Şimdi ne yapacağız Türkiye olarak?

Bir gençlik olarak zor durumdayız bir nesil çalışmaz ise o nesil başka nesle çalışır ve olmaya başlarlar. Ama Türkiye kendi suç bulacak dışarıdan suç değil tam tersi olması gerek olmalıdır. İlk önce nasıl düzeltilmeli? Bizim bilim üretemiyoruz yoksa kumandan mi bekliyoruz? Sadece inanarak geçemez hayat kural eğitimden çocukları zorlandırılmayacak çocukları okulu sevmek için çalışacakla. Eski okul binalarını yıkmak gerekiyor okula yatırım ne zaman artarsa aynı şekilde ilköğretimden başlayarak üniversiteye kadar kendi yeteneklerini bulması gerekir. Ama bizim Türkiye'de maalesef öyle değil belki kendi yeteneğini 30 yaşında fark ediyor 8 yaşında fark edecek yeteneği o zamanda buluyor. Bu değişik bir durum eğitim düzeltilirse büyük değişimler olacağına inanıyorum. Bilime zevk doğar o zaman mutlu olacaklardır mesela İTÜ Kütüphanesine atmış bin bağış yapılmış o kadar insana rağmen. Yabancılarda ise 2 milyon dolar bağış yapılıyor bilim gelecek demek hep aynı kalmamak demek. Bizim ülkece bu hükümettin din baskısından kurtulmamız lazım. Dini camide öğrenirsin taparsın okulda ders olacaktır. Öğretmenlerin kalitesini artırmak için öğretmen okulları açılması lazım. Ders saatlerini azaltıp okulun kalitesine bakmaktır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi ne yapacağız Türkiye olarak?

Bir gençlik olarak zor durumdayız bir nesil çalışmaz ise o nesil başka nesle çalışır ve olmaya başlarlar. Ama Türkiye kendi suç bulacak dışarıdan suç değil tam tersi olması gerek olmalıdır. İlk önce nasıl düzeltilmeli? Bizim bilim üretemiyoruz yoksa kumandan mi bekliyoruz? Sadece inanarak geçemez hayat kural eğitimden çocukları zorlandırılmayacak çocukları okulu sevmek için çalışacakla. Eski okul binalarını yıkmak gerekiyor okula yatırım ne zaman artarsa aynı şekilde ilköğretimden başlayarak üniversiteye kadar kendi yeteneklerini bulması gerekir. Ama bizim Türkiye'de maalesef öyle değil belki kendi yeteneğini 30 yaşında fark ediyor 8 yaşında fark edecek yeteneği o zamanda buluyor. Bu değişik bir durum eğitim düzeltilirse büyük değişimler olacağına inanıyorum. Bilime zevk doğar o zaman mutlu olacaklardır mesela İTÜ Kütüphanesine atmış bin bağış yapılmış o kadar insana rağmen. Yabancılarda ise 2 milyon dolar bağış yapılıyor bilim gelecek demek hep aynı kalmamak demek. Bizim ülkece bu hükümettin din baskısından kurtulmamız lazım. Dini camide öğrenirsin taparsın okulda ders olacaktır. Öğretmenlerin kalitesini artırmak için öğretmen okulları açılması lazım. Ders saatlerini azaltıp okulun kalitesine bakmaktır.
Şöyle söyliyim ben bu sene 9. Sınıf oluyorum lgs sınavına girdim ve bu zor sınavda %10'a girdim teog falan olsaydı heralde neleri tuttururdum neyse girdiğim halde açıkta kaldım ve 2003'lüyüm diye çevremde ki okula alınmadım ülkede okuyanların önü net bir şekilde kesiliyor yada hiç birşey bilmiyor baştakiler

Öncelikle Türkçeyi düzgün kullanmayı öğreterek başlamalıyız, kendi dilini etkin kullanmayı öğreterek başlamalıyız. Zira senin bile anlatımında ciddi bozukluklar var. Net bir anlam çıkmıyor çoğu cümlenden :)

Sanki başka dilde yazılmış, sonra Google translate ile çevrilmiş gibi yazı. Biraz uğraşınca ana düşünce anlaşılıyor. Sorumlu burada yine sistem aslında. Her ne kadar iyi ifade edememiş olsa da birçok kimse bu durumdan kaçamıyor. Konuyu açan arkadaş da kaçamamış. :) Niteliksiz ve adil olmayan bir eğitim sisteminin ürünüyüz bir çoğumuz. Nüfusu düşük, gelişmişlik düzeyi yüksek birkaç ülke haricinde dünyanın genelinde böyle durum. Özellikle geç sanayi ülkelerinde nitelikli eğitim değil, ucuz iş gücünün önemi vardır. Eğitimin nitelikli olmaması sistemin işine gelir. Böylesi ülkelerde ekonomik durumunuz çok iyi değilse kişi kendini geliştirerek işin içinden sıyrılabilir. Üzücü ancak durum böyle.

Dinle alakasi yok bunun. Insanlar inanclarini yasayip, bilimsel ilerlemeye katkida bulunabilirler. Kaldi ki Muslumanlarin bilime cok onemli katkilari var. Yakin zamanda bu katkilar azaliyor ve bunun yegane sorumlusu din degil. Elbette belli hususlarda dini inanclarin bilime engel oldugu iddia edilebilir ama demek istedigim yegane sorumlunun asla din olmadigi. ( Musluman degilim bu arada )

3 ana nokta var iyi bir egitim icin:

1) Ogretmenler iyi olacak
2) Sistem iyi olacak
3) Anne - Baba iyi olacak.
4) Paran olacak. ( Aslinda bu olmamaliydi ama Turkiye'de olacak )

Turkiye de 1. ve 2. madde zaten sifir. Devlet memurlugu ve rahat maaş garantisi icin ogretmen oluyor cogu insan. Zaten ogretmenlik puanlari da gayet dusuk ( Olmasi gerekene gore ). Eger anne ve babanin tahsili iyiyse ve aile ici iliskiler yerindeyse cocuk kendini gelistiriyor. Aile icinde sorunlar yasayan cocuklar ve anne-babasinin egitimsiz oldugu cocuklar genelde iyi yetismiyor.

Bence ilk önce ders saatleri azaltılmalı o kadar çok gereksiz ders var ki eve geldiğimde kafam uğulduyor.
beden eğitimi, proje hazırlama, müzik vb dersler kaldırılmalı bu sayede hem ders saati azalır öğrencinin kafası şişmez hemde öğrenci kendisine zaman ayırabilir. Bedenini eğitmek isteyen çocuk spor salonuna yazılsın müzikle uğraşmak isteyenler kurslara başvursun bu dersler adeta saçmalık.

Sanki bir kabus sonlanmış ve bu dibe vuruştan sonra bir gong çalacak ve normalleşme başlayacakmışız gibi bir psikoloji içindeyiz. Rejim değişti. Proje devam ediyor. Postmodern bütün felaketleri tamamlamadan da bitmeyecek.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı