Bir oyunun sistem gereksinimleri nasıl belirleniyor?

Hocam oyunda kullanılan grafik motoruna ve doku ayarına göre belirlenir. Oyunun grafik detayları ne kadar yükselirse onu kaldırmak için sistem gereksinimleride yükselir.

Hocam oyunda kullanılan grafik motoruna ve doku ayarına göre belirlenir. Oyunun grafik detayları ne kadar yükselirse onu kaldırmak için sistem gereksinimleride yükselir.
Sanırım arkadaşın demeye çalıştığı şey birden fazla bilgisayarda oyunu test edip öyle mi karar veriliyor yoksa tahmini bir değer mi?

Sanırım arkadaşın demeye çalıştığı şey birden fazla bilgisayarda oyunu test edip öyle mi karar veriliyor yoksa tahmini bir değer mi?

Matematiksel olarak hesaplanıyor. Diyelim ki bir bilgisayarın var, o oyunun grafik ayarını en düşüğe çekiyorlar, diyelim ki 70 FPS oluyor, yükseğe çekiyorlar 40 FPS oluyor. O şekildede biraz matematiksel işlem gerektiriyor. Pek anlatamadım kusura bakmayın :D.

Oyunu yaparkenki ekran kartı kullanımına, RAM kullanımına vs. bakarak yaparsın. Atıyorum sen oyunu yaparken enginde 1.6 GB VRAM kullanıldığını görürsün sistem gereksinimlerine 2 GB VRAM yazarsın.

Bazı programları kullanarak oyundaki sistem kullanımlarına bakılıyor. Sonra kullanılan sisteme göre minimum ve önerilen bir değer veriliyor. Örnek veriyorum düşük ayarlarda ekran kartı 1Gb kullanılıyor ise minimum ekran kartı 1Gb olmazı gerekiyor. Bunun gibi ram ve işlemci değerlerine de bakılıp Minimum sistem gereksinimleri belirleniyor.

Bazı programları kullanarak oyundaki sistem kullanımlarına bakılıyor. Sonra kullanılan sisteme göre minimum ve önerilen bir değer veriliyor. Örnek veriyorum düşük ayarlarda ekran kartı 1Gb kullanılıyor ise minimum ekran kartı 1Gb olmazı gerekiyor. Bunun gibi ram ve işlemci değerlerine de bakılıp Minimum sistem gereksinimleri belirleniyor.

Mesela hangi programlarla bakılabiliyor?

Bir oyunun minimum sistem gereksinimini belirlemek için her türlü segmentten parça ile testler yapılması gerekiyor ve bu maliyetli olduğu için kullanım durumuna ve istatistiksel hesaplamalarla belirleniyor. Genelde tam olarak belirtmez zaten minimum sistem gereksinimleri, yaklaşıktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı