Bir programlama dilini öğrendiğimizi nasıl anlarız?

Met11

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ben Python öğrenmeye başladım. Bunu öğrendikten sonra başka bir dil öğrenmek istiyorum. Yazılımda yeniyim. Bir dili öğrendiğimi nasıl anlarım? Kodları sürekli unutuyorum. Python'dan sonra Java veya C dillerini öğrenmek istiyorum. Bu konuda deneyimli olanlar tavsiye verebilir mi? Yani kodları nasıl aklımda tutarım? Başka bir dil öğrenmeye ne zaman başlamalıyım? Python'dan sonra hangi dili öğrenmeliyim?

Arkadaşlar ben Python öğrenmeye başladım. Bunu öğrendikten sonra başka bir dil öğrenmek istiyorum. Yazılımda yeniyim. Bir dili öğrendiğimi nasıl anlarım? Kodları sürekli unutuyorum. Python'dan sonra Java veya C dillerini öğrenmek istiyorum. Bu konuda deneyimli olanlar tavsiye verebilir mi? Yani kodları nasıl aklımda tutarım? Başka bir dil öğrenmeye ne zaman başlamalıyım? Python'dan sonra hangi dili öğrenmeliyim?
Kodları aklında tutmana gerek yok algoritma ve mantığı öğrendikten sonra Syntax'a alışman fazla uzun sürmemeli.

Bunun için örnek yazılımlar var Stack Overflow'da kendini sınayabileceğin yazılımlar var onları yapmayı deneyebilirsin.

C++ geliştiren adam bile tam olarak neler yapabilirim bende bilmiyorum demişti yani gelişiminin sınırı yok.
Yazılım uzmanı falan değilim sadece biraz işin mantığını biliyorum hobi amaçlı uğraşıyorum.
Bir yazılım dilini öğrenme konusunda tecrüben olur ilgili uğraşında sektöre yönelik yeterliliğin vs. olur hemen hemen her projede birşeyler ortaya koyarsın falan öğrenmiş olursunda bir şeyi yapabilmenin birden çok yolu var yani tam olarak öğrenme gibi durumun olmaz sürekli kendini geliştirirsin sadece.

Kısa sürede maksimum dil öğrenmeye odaklanmayın, uzun sürede bir dili en iyi şekilde öğrenmeye odaklanın. İlla ki eksikleriniz olacaktır, çünkü işinize yaramayan şeyleri kullanmayacaksınız ve zamanla unutulacak. Dediğim gibi yapın, gereksiz dil öğrenmeyin, işinize yarayacak dili uzun vadede en iyi şekilde öğrenin.

Asla bir yazılım dilini tamamen öğrenemezsin. Ne yazılımcılarla karşılaştım hepsi de bilmedikleri bir şey olunca Google'dan araştırıyorlar. Dil öğrenmek böyle bir şeydir. Asla bitmeyen bir süreç. Sadece dile olan hakimiyetinizi arttırmaya odaklanın.

Zamanla olacaktır, eğitim videolarından örnek vereyim, öğreten adam çok önemli YouTube'dan eğitim alıyorsundur veya Udemy hiç fark etmez o adam yazdığı kodları tek tek ne işe yaradığını, nerede ne yaptığını, niye yaptığını detaylı ve güzel bir şekilde anlatmıyor ise zaten aklında kalması pek mümkün olmuyor ve bir anda öğrenemezsin zaten bir zaman tanıman gerekiyor kendine biraz dediğimde artık kişiden kişiye değişir ama anladın sen demek istediğimi.

Python yüksek seviye yani insana yakın bir script dili. C orta seviye yani makine ile insan arasında bir seviyede denebilir. Daha çok işletim sistemi, sürücüler, gömülü sistemler, mühendislik uygulamalarında işlevseldir. Öğrenmesi daha zor olduğu için daha iyi gelir getirri geliştiricilere.
İyi derecede teknlk ingilizce okurluğu başlangıçta önemli. Birinci elden kaynaklardan (mesela C Programming Language, Dennis Ritche) temelini öğrendikten sonra kütüphaneler zamanla uyguladıkça öğrenilir. Github'da açık kaynaklı basit bir projeye katılımcı olabilirsiniz. Projeyi forklayıp, beta ve aday sürümleri test etmek, hataları düzelten pull request taleplerinde bulunmak vs. Bol kod inceleyerek, programlama stilleri hakkında bilgi sahibi olmak, iyi kod yazmanın anahtarıdır. Okunabilirlik, tavsiye edilen standartlara uygunluk, dökümantasyon, bakım yapılabilirlik (maintainability ) iş hayatında önemli kavramlar. Sadece çalışan kod yazabilmek yetmez.

Bir dili öğrendiğimi nasıl anlarım?
O dilde istenilen bir projeyi yapabiliyorsan sorunun yoktur. Öğrenmek terimi ile ilgili arkadaşların uyarısı doğru. Öğrenmek terimi burada yanlış oluyor. Uzmanlaşmak terimi belki olabilir. Bunun içinde o dile aşırı maruz kalmak ve kendini sürekli geliştirmen gerekiyor.

Kodları sürekli unutuyorum. Python'dan sonra Java veya C dillerini öğrenmek istiyorum. Bu konuda deneyimli olanlar tavsiye verebilir mi?
Java veya C geçeceksen demekki aslında senin amacın python kullanmak değildi. Programlamaya başlamaktı. Bu sebeple Python yeteneklerine değil algoritma yeteneklerine odaklanman lazım. Problem çözme, algoritma kurma, analitik düşünme yeteneklerini kazanman gerekiyor. Bunun içinde bolca problem görmek ve bunları çözmek gerekiyor.

Yani kodları nasıl aklımda tutarım?
Yukarıda, dilden ziyade problem çözme becerisinin önemini vurgulamıştım. Bu sebeple bu soruyada yanıt olarak; dilin syntax'ı önemli değil. Bir problemi gördüğünde onu nasıl çözeceğini beynin otomatik algılamaya başlayacak. Yeri gelecek elini kağıt kalem alacaksın ve matematik, geometri artık problem ne ise, onu çözeceksin. Çözdüğün şeyi koda dökmen zor olmasa gerek : ) Yeri gelecek hiç bilmediğin bir dilde bu kodu yazacak ve çalıştığını göreceksin.

Başka bir dil öğrenmeye ne zaman başlamalıyım?
Ya ilgini çekmeli yada ihtiyacın olmalı : ) Aynı anda birçok dil kullanabilirsin.

Python'dan sonra hangi dili öğrenmeliyim?
Bunu kendin belirtmişsin. Java veya C. Demekki bu iki dil senin dikkatini çekti ve ilgilendin. Başla birinden gitsin.
Ama şunu belirteyim senin programlama temelin, algoritma ve problem çözme becerilerinin pek geliştiğini hissetmedim. Buralara odaklansan ve zaten az çok bildiğin bir dil olan Python ile ilerlesen senin için çok daha faydalı olur.

Geri
Yukarı