Çözüldü Bir şey indirirken internetin yavaşlaması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

technora

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar. İnternetten herhangi bir şey indirirken bildiğiniz gibi ADSL tabanlı internetlerde maalesef hız yavaşlaması söz konusu. Peki bu durum fiber veya VDSL internet için geçerli mi?
Superonline bizi kısa bir süre önce arayıp olduğumuz yerde fiber internetin bulunduğunu dolayısıyla bunu isteyip istemediğimizi sordu. Ben bu konuda fazla bir şey bilmediğim için sizlere birkaç tane soru sormak istiyorum. Öncelikle Geçeceğim paket 24Mbps hız desteğine sahip fiber internet ve bildiğim kadarıyla fiyat 100-110 TL civarlarında olacak. Taahhüt süresi bir yıl. Ayrıca oturduğum yer böyle "şehir merkezi" sayılacak bir yer değil, çoğu yere uzak. Dolayısıyla TurkNet gibi bir markaya geçiş yapmam mantıksız olacaktır diye düşünüyorum.
Sizce bu durumda ne yapılmalı? Superonline ile devam mı edeyim? Yoksa bana önerebileceğiniz farklı çözümler veya ISS'ler var mı? Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bu durum VDSL'de de mümkün sanırım fakat fiberde değil, sizin dediğinize göre.
Aynen de öyle. ADSL ve VDSL'de bu durum geçerli ancak fiberde değil. Ben de Türk Telekom 100 Mbps kullanıyorum. İndirme yaptığımda dahi Facebook'a, Twitter'a, Technopat'e girebiliyorum. Hatta şöyle bir söyleyeyim. Oyundaki pinginiz indirme esnasında dahi 2-3 ms oynar.

Size tavsiyem Superonline ve Millenicom'a dikkatlice bakın; tarifenizi öyle seçin. SoL bu arada iyi hizmet veriyor. TurkNet'ten farkı olmaz. Millenicom da aynı şekilde.
SoL altyapısında TurkNet hizmet vermez benim bildiğim.
Ha, kim hizmet veriyor? Millenicom kesin veriyor.

Turkcell SoL 100 Mbps'i 130 TL'ye satıyor. Bence ona geçin. 24 Mbps için 110-120 TL çok pahalı ki öyle bir paket yok.

Şu siteye girin. Kendinize uygun paketi seçin. Şunu da atlamayın:
Turkcell SoL ilk 12 ay ve sonraki 12 ay için farklı fiyatlandırma yapıyor.

Millenicom fiyat listesine "Tümü" seçerek bakabilirsiniz. Hem taahhütlü hem de taahhütsüz paketleri var.
---
Diğer sorunuzu yeni gördüm. Fiberde ping artmaz. DSL'de (VDSL, ADSL) artar ancak fiberde böyle bir şey söz konusu değil. Kaldı ki bantgenişliği yani indirme hızınız için fiberde 200 Mbps'ye kadar (Superonline altyapısı çünkü) paketler mevcut.

SoL = Turkcell Superonline

SoL altyapısında TurkNet hizmet vermez benim bildiğim.
Ha, kim hizmet veriyor? Millenicom kesin veriyor.

Turkcell SoL 100 Mbps'i 130 TL'ye satıyor. Bence ona geçin. 24 Mbps için 110-120 TL çok pahalı ki öyle bir paket yok.

Şu siteye girin. Kendinize uygun paketi seçin. Şunu da atlamayın:
Turkcell SoL ilk 12 ay ve sonraki 12 ay için farklı fiyatlandırma yapıyor.

Millenicom fiyat listesine "Tümü" seçerek bakabilirsiniz. Hem taahhütlü hem de taahhütsüz paketleri var.
---
Diğer sorunuzu yeni gördüm. Fiberde ping artmaz. DSL'de (VDSL, ADSL) artar ancak fiberde böyle bir şey söz konusu değil. Kaldı ki bantgenişliği yani indirme hızınız için fiberde 200 Mbps'ye kadar (Superonline altyapısı çünkü) paketler mevcut.

SoL = Turkcell Superonline
Hocam öncelikle cevaplarınız için fazlasıyla teşekkür ederim. Aslında TürkNet'e geçmeyi çok istiyorum ancak geçememe sebebimi belirtmemişim. Altyapı en fazla 40mbps hızı destekliyor, yani 100 TL'ye bu hızı almak beni tatmin etmez diye düşünüyorum. Ayrıca TürkNet ile iletişim kurmanın zor olduğu kanaatindeyim. Hocam internetin yavaşlamasına dair bir örnek vereceğim. Diyelim ki bir oyun indiriyorum ve internet hızım da 20mbps. Tüm hız buna ayrılıyor ve dolayısıyla benim normal internet yavaşlıyor, hatta diğer sitelere de giremiyorum. Bu durum VDSL'de de mümkün sanırım fakat fiberde değil, sizin dediğinize göre.

Bu durum VDSL'de de mümkün sanırım fakat fiberde değil, sizin dediğinize göre.
Aynen de öyle. ADSL ve VDSL'de bu durum geçerli ancak fiberde değil. Ben de Türk Telekom 100 Mbps kullanıyorum. İndirme yaptığımda dahi Facebook'a, Twitter'a, Technopat'e girebiliyorum. Hatta şöyle bir söyleyeyim. Oyundaki pinginiz indirme esnasında dahi 2-3 ms oynar.

Size tavsiyem Superonline ve Millenicom'a dikkatlice bakın; tarifenizi öyle seçin. SoL bu arada iyi hizmet veriyor. TurkNet'ten farkı olmaz. Millenicom da aynı şekilde.

Çözüm

Hocam cidden size yürekten teşekkür ediyorum, bu saatte o kadar rahatsız ettim. Bulunduğum yerin altyapısından ötürü Süperonline kullanmaya devam edeceğim. Ancak 24mbit fiber veya VDSL bir paket var, yüksek ihtimalle ona geçeceğim. Sizin de dediğiniz gibi fiyat bir süreliğine sabit, daha sonrasında da artıyor. Bu da 100-120 TL arasında bir oynamaydı sanırım. Tekrardan teşekkür ederim.

Hocam cidden size yürekten teşekkür ediyorum, bu saatte o kadar rahatsız ettim. Bulunduğum yerin altyapısından ötürü Süperonline kullanmaya devam edeceğim. Ancak 24mbit fiber veya VDSL bir paket var, yüksek ihtimalle ona geçeceğim. Sizin de dediğiniz gibi fiyat bir süreliğine sabit, daha sonrasında da artıyor. Bu da 100-120 TL arasında bir oynamaydı sanırım. Tekrardan teşekkür ederim.
Rica ederim ne demek. Gönlünüzce olması dileğiyle.

Geri
Yukarı