Bir şeye çok kişinin inanması onu doğru kılar mı?

Kendi aklını kullanarak doğruyu ve yanlışı birbirinden ayırırsın. Eğer kendi aklını hiçe sayıp başkalarının dediklerini hemen uyguluyorsan ya da alkış tutuyorsan sende bir sıkıntı vardır. Söz konusu durumun doğruluğunu sorgulayıp araştırmak en iyisidir. Şu an bizim ülkede uzun beyaz bıyıklı adamın destekçisi daha fazla diye o haklı olmuyor.

Üç tür inanç veya idea vardır. Öznenin kendisinde bulunan, nesnel olan, bir de özneler arası olan.

Öznenin kendinde bulunduğu fikir/idea öznenin o fikri terk etmesiyle veya bedenen ölmesiyle son bulur.

Nesnel olan adından da anlaşılacağı üzere herkesçe benimsenen "şey"lerdir.

Özneler arası olan ise; birden fazla zihnin içerisinde bulunan fikirlerdir. Çok güçlüdürler çünkü bir kişinin o fikri terk etmesiyle veya ölmesiyle son bulmazlar. Burada doğruluğunun veya yanlışlığının hiçbir önemi yoktur. Fikir çok güçlüdür. İster doğru olsun, ister yanlış. En güzel örneği ise dinlerdir.

Hayır.

Mesela evrim ne kadar inanan olsa bile hatta kanıtlansa bile inanmıyorum kendimce güzel delillerim var.
Senin inanmaman seni bağlar, gerçekler değişmiyor, kendini kandırıp dur sen.

Konuda bir sürü kavram hatası var, her şey birbirine karışmış.

Öncelikle doğru kelimesini burada kullanmak başlıca yanlış. “Gerçek” kelimesini kullanmanız gerekir.

O zaman gelelim soruya: Bu kadar kişi inanıyorsa gerçek midir? Yine yanlış bir soru. İnanılan bir şey, gerçeklikle ifade edilmez. Bir şeye inanmak için, öncelikle inanılacak kavramın mucize olması gerekir. Yani kimse 2x2=4’e inanmaz, kabul eder; çünkü gerçektir. Ama Allah’a inanılır; çünkü Allah kavramı mucize (bu dünyada mümkün olmayan) bir şeydir.

Tekrar ediyorum. Bir şeyin kanıtları varsa kabul edilir. Bir şeyin kanıtları yok ise de inanılır.

Bu tür konulara hakim olabilmek için felsefeye giriş kitaplarını (Ahmet Arslan) ve kutsal kitaplarını okumanızı öneririm.

Konuda bir sürü kavram hatası var, her şey birbirine karışmış.

Öncelikle doğru kelimesini burada kullanmak başlıca yanlış. “Gerçek” kelimesini kullanmanız gerekir.

O zaman gelelim soruya: Bu kadar kişi inanıyorsa gerçek midir? Yine yanlış bir soru. İnanılan bir şey, gerçeklikle ifade edilmez. Bir şeye inanmak için, öncelikle inanılacak kavramın mucize olması gerekir. Yani kimse 2x2=4’e inanmaz, kabul eder; çünkü gerçektir. Ama Allah’a inanılır; çünkü Allah kavramı mucize (bu dünyada mümkün olmayan) bir şeydir.

Tekrar ediyorum. Bir şeyin kanıtları varsa kabul edilir. Bir şeyin kanıtları yok ise de inanılır.

Bu tür konulara hakim olabilmek için felsefeye giriş kitaplarını (Ahmet Arslan) ve kutsal kitaplarını okumanızı öneririm.
Allah'a inanılır mı? Allah gerçek.

Allah'a inanılır mı? Allah gerçek.
Dostum yaratıcıyı kanıtlıyacak bir gerçek delinin var mı? Yok. Sadece kitaptan ayetler gösterek inandırmaya çalışırsın. Yani burda yaratıcıyı kanıtlıyabilmen için, onu bize göstermen gerekir.

Doğanın mükemmelliği, tanrının varlığına delil değil mi diye cevap verirsen, yine yetersiz olacaktır.

Geri
Yukarı