Bir şeye fobisi olan bir insan mısınız?

27 Ocak'ta vefat ettiğini öğrendim. Ne kadar üzücü. Bu videoyu yıllar önce her zaman izlerdim, korkutucu değil ilginç buldum. Ayrıca bu kliplerin alındığı belgeseli izlediğimi de hatırlıyorum ve biri korkutucu görünmesi için tuhaf bir şekilde düzenlemeye karar verdi. Çocuk felci ile yaşayan, dansçı ve şovmen olarak geçimini sağlamaya çalışan engelli bir kadındı. Hiç de ürkütücü biri değil.

Bunu buldum yorumlarda. Şimdi ürkütücü değil üzücü oldu...
Hocam üzücü falan demeyin. Kadın zaten bunu bilerek çektiriyor bu belgeseli. İnsanların korkacağını biliyor. Boşa böyle şeyler yazıp insanların vicdanlarını parçalamayın. Vefat etmesine üzüldüm ama kadın zaten insanların korkacağını biliyor. Dediğiniz gibi, şovmen. Yani oyunculukla benzer bir şey. Bir nevi korku filminde oynayan biri yani. Ki kadın iyi düşünmüş, cidden hastalığını kabullenmiş ve belgesel çekmeye karar vermiş. Böyle tepkilere gerek yok. Kadın, kendisine acınmasını değil, kendisinin vermeye çalıştığı duyguyu iyi verdiğini söylenmesini istiyor.

Hocam üzücü falan demeyin. Kadın zaten bunu bilerek çektiriyor bu belgeseli. İnsanların korkacağını biliyor. Boşa böyle şeyler yazıp insanların vicdanlarını parçalamayın. Vefat etmesine üzüldüm ama kadın zaten insanların korkacağını biliyor. Dediğiniz gibi, şovmen. Yani oyunculukla benzer bir şey. Bir nevi korku filminde oynayan biri yani. Ki kadın iyi düşünmüş, cidden hastalığını kabullenmiş ve belgesel çekmeye karar vermiş. Böyle tepkilere gerek yok. Kadın, kendisine acınmasını değil, kendisinin vermeye çalıştığı duyguyu iyi verdiğini söylenmesini istiyor.
Tamam hocam sakin. Genede felçli olup para kazanmaya çalışmak kolay bir iş değil bence.

Tamam hocam sakin. Genede felçli olup para kazanmaya çalışmak kolay bir iş değil bence.
Evet hocam, kolay bir şey değil. Kadın hastalığını kabullenmiş ve krizi fırsata çevirmiş. Doğru ve zor bir davranış. İşte bu yüzden böyle insanları tebrik etmeliyiz, acımak onlara zarar verir. İşlerini iyi yapıyorlar ve zekiler. Acıyacaksak kendimize acıyalım.

Evet hocam, kolay bir şey değil. Kadın hastalığını kabullenmiş ve krizi fırsata çevirmiş. Doğru ve zor bir davranış. İşte bu yüzden böyle insanları tebrik etmeliyiz, acımak onlara zarar verir. İşlerini iyi yapıyorlar ve zekiler. Acıyacaksak kendimize acıyalım.
Hocam ne demek istediğinizi anlamadım.

Hocam ne demek istediğinizi anlamadım.
Diyorum ki o insanlara acımayın, onları tebrik edin. Acınma, merhamet edilme duygusu çok koyar karşındakine. Karşınızdaki ne yaşamış olursa olsun, ona acıdığınızı karşınızdakine belli etmeyin. Ne kadar iyi niyetle de yapsanız, onu üzersiniz. Onlar acınmak değil, tebrik edilmek ister. Ki sizden, bizden de zekidirler. Ve güçlüdürler. Öyle hastalığını kabullenip bir de üstünden belgesel çektirmek kolay değildir. Belki doğuştan gelen özellik üzerinden para kazanmak doğru bir davranış değil ama o zorluğu aşıp para kazanmaya başladıysa bir insan, güçlü olduğunun kanıtıdır o. O yüzden sanki sizden güçsüzmüş gibi düşünüp onlara acımayın. Onları yaptığı işler hakkında olumlu yorumlar yapın. Örneğin 'Vallahi videoyu izledim, hala titriyorum korkudan.' demek, 'Çok geçmiş olsun, hayatın çok zordur. Bir ihtiyacın, maddi ve manevi olarak bir ihtiyacın olursa hemen söyle.' demekten çok daha iyidir. Evet, iyi niyetle söylersiniz ikinci sözü ama, karşınızdakini üzersiniz. O yüzden empati kurarak söyleyin cümlelerinizi, karşınızdakinin kırılmadığından emin olun.

Hareket eden herhangi bir canlıdan korkuyorum. Aşin olduklarım hariç. Genellikle böcek, eklembacaklılar ve sürüngenler.

Kapalı alandan. Özellikle su kaydırağında kayarken kapalı olanlara binmiyorum. En zevklisi onlar duruyor ama korku işte :D

Yeni konular

Geri
Yukarı