Bir tanrının var olduğuna inanıyor musunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
"Ben satanist değilim, ateist değilim, deist de değilim
Ne istediğimi bilmiyorum anormal bi' pisliğim
Ama dinsiz değilim, sadece günahkar yaşıyor'm
Tanrı'ya inansam da şeytanla daha iyi anlaşıyor'm"

Ben ne olduğumu kendim bilmiyorum.

Müslümanlıkta ilk önce İman önemli. İbadetler sonra geliyor.

Belki modlar bu seviyeli fikir alışverişinden memnun?

Evrim, teizm ile çelişmez.

Ateizm sadece gerçeklikten kaçmak isteyenlerin savunduğu limandır. Beni de ilgilendirmez. Ama bilimsel olarak artık dayanakları kalmadı.

Teizm ve ateizm tartışmasında kadim yıllardan beri gelen temel tartışma: "Evren ezeli midir? Yoksa başlangıcı, yani yaratıcısı var mıdır?" çekişmesi ile süre gelmiştir.
Bilimsel veriler ise bu tartışmalara son vermiştir. Termodinamiğin ikinci yasası olan entropi, evrendeki düzensizliğin devamlı olarak tek yönlü bir biçimde arttığını söyler. Entropi yasasına göre evrendeki enerji alışverişi düzensizliğin artışı yönünde devam etmektedir. Bu enerji alışverişi eşitlendiği zaman büyük çöküş yaşanacak ve evren yok olacaktır. Dikkatinizi çekerim bu bir teori değil, yasadır.
Bu yasadan yola çıkarak big bang teorisi bulunmuş ve Cern'de deneyleri yapılmaktadır.

Big bang teori olsa bile büyük ölçüde artık doğruluğu kabul görmektedir.
Bunun üzerinde ise gerçeklikten kaçmak isteyen ateistler de big bang'de sıfır enerjiden nasıl patlama olacağını ve yoktan var olacağını açıklamaya çalıştılar ama bu da tam bir fiyaskoydu.
Zira yokluk: hiç bir potansiyelin dahi olmamasıdır. Onların yaptığı açıklama ise şuydu: Artı ve Eksi yükler birbirlerini nötrleyip 0 enerjideydiler. Ama bu fark etmez. -5 ile +5 yükleri birbirlerini dengeleyip sıfır ediyor olsa bile bu ortada bir şey olmadığını göstermez. Zira iki zıt enerji oradadır ve önemli olan o potansiyelin nasıl var olduğudur.

Sonuç olarak ateist kimseleri bilim ile alt edemezsiniz. Çünkü şartlanmışlardır. Bir gerçekliği görmek istemiyorlardır ve bu kimseyi de alakadar etmez. Siz 1000 neden sunarsanız, onlar size 1001 "none sense" neden sunabilirler.

En büyük silahları ise Arap kültürünü din diye satanların argümanlarını alıp, "Hahaha bakın, deve sidiği tanrı işidir falan hehehe" diye aslında gerçek olmayan şeyleri kullanıp kendi ve diğer insanların kafalarını bulandırırlar. Teizmin o Arap kültürüyle alakasız olduğunu herkes bilir :)

Ben zamanında felsefe forumlarında bunları çok konuştum ama şimdi bakınca vaktime acıyorum. Gereksiz enerji.
Fark ettim ki cidden komik. Niye mi? İnsan inanmadığı şeyin, var olmadığını neden delicesine savunmaya çalışır ki? Olmayan şey zaten yoktur. İşte ilk defa dediğim gibi, gerçeklikten kaçış :)
Boş verin herkes istediğini yaşasın.

Ha ama gençsiniz, saygılı şekilde tartışın. Kimse kimseyi ikna etmek zorunda değil.

Sonuç olarak ateist kimseleri bilim ile alt edemezsiniz. Çünkü şartlanmışlardır. Bir gerçekliği görmek istemiyorlardır ve bu kimseyi de alakadar etmez. Siz 1000 neden sunarsanız, onlar size 1001 "none sense" neden sunabilirler.
Ateizm dogmatik bir düşünce değildir, bilimsel bir gerçeğe inanmayanlar dogmatik düşünen insanlardır. "Tanrı kanıtlanana kadar yok kabul edilir." fikrini savunuyorum ben, o yüzden ateistim. Sizin düşüncenize göre teist mi olmalıyız yoksa agnostik vs. olabilir miyiz?

Evrim, teizm ile çelişmez.

Ateizm sadece gerçeklikten kaçmak isteyenlerin savunduğu limandır. Beni de ilgilendirmez. Ama bilimsel olarak artık dayanakları kalmadı.

Teizm ve ateizm tartışmasında kadim yıllardan beri gelen temel tartışma: "Evren ezeli midir? Yoksa başlangıcı, yani yaratıcısı var mıdır?" çekişmesi ile süre gelmiştir.
Bilimsel veriler ise bu tartışmalara son vermiştir. Termodinamiğin ikinci yasası olan entropi, evrendeki düzensizliğin devamlı olarak tek yönlü bir biçimde arttığını söyler. Entropi yasasına göre evrendeki enerji alışverişi düzensizliğin artışı yönünde devam etmektedir. Bu enerji alışverişi eşitlendiği zaman büyük çöküş yaşanacak ve evren yok olacaktır. Dikkatinizi çekerim bu bir teori değil, yasadır.
Bu yasadan yola çıkarak big bang teorisi bulunmuş ve Cern'de deneyleri yapılmaktadır.

Big bang teori olsa bile büyük ölçüde artık doğruluğu kabul görmektedir.
Bunun üzerinde ise gerçeklikten kaçmak isteyen ateistler de big bang'de sıfır enerjiden nasıl patlama olacağını ve yoktan var olacağını açıklamaya çalıştılar ama bu da tam bir fiyaskoydu.
Zira yokluk: hiç bir potansiyelin dahi olmamasıdır. Onların yaptığı açıklama ise şuydu: Artı ve Eksi yükler birbirlerini nötrleyip 0 enerjideydiler. Ama bu fark etmez. -5 ile +5 yükleri birbirlerini dengeleyip sıfır ediyor olsa bile bu ortada bir şey olmadığını göstermez. Zira iki zıt enerji oradadır ve önemli olan o potansiyelin nasıl var olduğudur.

En büyük silahları ise Arap kültürünü din diye satanların argümanlarını alıp, "Hahaha bakın, deve sidiği tanrı işidir falan hehehe" diye aslında gerçek olmayan şeyleri kullanıp kendi ve diğer insanların kafalarını bulandırırlar. Teizmin o Arap kültürüyle alakasız olduğunu herkes bilir :)

Ben zamanında felsefe forumlarında bunları çok konuştum ama şimdi bakınca vaktime acıyorum. Gereksiz enerji.
Fark ettim ki cidden komik. Niye mi? İnsan inanmadığı şeyin, var olmadığını neden delicesine savunmaya çalışır ki? Olmayan şey zaten yoktur. İşte ilk defa dediğim gibi, gerçeklikten kaçış :)
Boş verin herkes istediğini yaşasın.

Ha ama gençsiniz, saygılı şekilde tartışın. Kimse kimseyi ikna etmek zorunda değil.

Hazreti ekselansları yüce süper kahraman başbuğ baş kumandan baş imam baş öğretmen mareşal halife-i bin süvari ninja
komando samuray kung-fu üstadı kral imparator bordo bereli sayın dışişleri bakanımız
içişleri bakanımız ortaişler bakanımız halifemiz İlk insanların Rhoynar'ın Andallar'ın kralı
Kuzeydeki kral güneyin kudreti , Tanrı'ın kırbacı ve yer yüzündeki gölgesi
Fetöcülerin düşmanı kandırılanların dostu , mimar profesör doçent doktor mühendis
Evliya Westeros'un gerçek varisi el muzaffer-i daima payitaht gazi
Saian sakulta salkım miğfer rabbani rasta flow masta
usta kral saian ss miğfer a.k.a otodidaktti didaktikti bi taktikti bitap ustası Han Hazretleri,
Söyle bize! Neye inanalım? Ahura Mazda'ya mı? isa'ya mı? Allah'a mı?

Benim artık hiç bir din adamına güvenim yok. İsteyen istediğine inansın. Kimseye bir şeyi inandırmak/kanıtlamak zorunda değilim. İsteyen istediğini düşünsün. Zaten doğrular yanlışlar olmadıkça bir anlam ifade etmez. Önemli olan senin hangi tarafta olduğun.
İyi mi? Kötü mü?

Şükür ki düşmanıyım, yaratanın değil ama kötünün.
Ateizm dogmatik bir düşünce değildir, bilimsel bir gerçeğe inanmayanlar dogmatik düşünen insanlardır. "Tanrı kanıtlanana kadar yok kabul edilir." fikrini savunuyorum ben, o yüzden ateistim. Sizin düşüncenize göre teist mi olmalıyız yoksa agnostik vs. olabilir miyiz?
Ateistlik zaten "Tanrıyı kanıtlayın inanalım anam".

Ateistlik zaten "Tanrıyı kanıtlayın inanalım anam".
Bu düşünce ayıplanıyor nedense. Ben, uçan pespembe tek boynuzlu filler gerçektir desem siz ne dersiniz? Kanıtla dersiniz, burada benim kanıtlama yükümlülüğüm vardır çünkü bunu ortaya süren kişi benim fakat sizin yokluğunu kanıtlamanıza gerek yoktur. Durum bu kadar basittir. Ben deistliği de mantıklı buluyorum fakat bilimin gelişimiyle dünyanın oluşumunu iyice anlayabileceğimizi düşündüğüm için ateistim.

Bu başlığı görene kadar Agnostik olduğumu düşünüyordum fakat az önce Apateist veya Apatetik Agnostik olduğumu öğrendim. Mübarek olsun.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı