Reenkarnasyona inanıyor musunuz?

K

Kişisel tercih dedim evet ama bu saçma olduğu gerçeğini değiştirmez reenkarnasyon için bu böyle dinlerin belli sistematikleri var olmasa bile siz bencilce diyebilirsiniz ama ben dalga geçerim ama dalga geçilince umursarım tabi bundan bağımsız olarak hiçbir kanıt olmayan ve hiçbir sistematiği ya da temeli olmayan reenkarnasyona inanmak bence 2+1=5 demek gibi oluyor. Sonuçta bu da inanç meselesi ama yanlış ve saçma.
Bence de saçma. Tüm dinler saçma. Saçma olduğunda hemfikiriz.

Yanlış olduğu kanısına nereden vardın?

Bilimsel olarak kanıtlanmadığı sürece bir teori olarak kalacak. Şahsen olabilir diye düşünüyorum, inanan veya inanmayana saygı duyarım. Kimin neye inandığı beni ilgilendirmez, bana kişinin dini ya da inancı değil insanlığı lazım.

Doğru olduğuna dair kanıt yoksa yanlıştır.
Şimdi hocam, herhangi bir dine mensup olduğunu varsayarak devam etmek istiyorum.
(değilseniz de belirtebilirsiniz.)

Mantık yürütüyorum;

-Ben herhangi bir dine mensup değilim. Bana göre dinler saçmadır. O zaman ben herhangi bir dine "yanlıştır" diyebilirim.

+Sen de bir dine mensupsun ve bana "Hayır, bu din doğru. Buna inanıyorum. Asıl benim dinime inanmaman saçmadır." diyebilirsin.

Burada karşılıklı bir tartışma vardır. Bunda hemfikiriz değil mi?

+Ama sen inançlı halinle kalkıp da başka bir dine "Bu din, yanlış ve saçmadır." dersen,

-Dinine yanlış dediğin kişi de "Hayır, senin dinin yanlış ve saçmadır." demeye hakkı vardır.

+Eğer sen "Hayır, senin dininin doğru olduğuna dair kanıt yok." dersen,

-Diğeri de "Seninkinin doğru olduğuna dair kanıt var mı?" der.

Burada da ben devreye girip "İkinizin de mensup olduğu dinin doğru olduğuna dair kanıt yoktur. O zaman ikinizin de dini, saçmadır ve yanlıştır." derim. Burada ikinizde beni haklı çıkarırsınız.

Şimdi hocam, herhangi bir dine mensup olduğunu varsayarak devam etmek istiyorum.
(değilseniz de belirtebilirsiniz.)

Mantık yürütüyorum;

-Ben herhangi bir dine mensup değilim. Bana göre dinler saçmadır. O zaman ben herhangi bir dine "yanlıştır" diyebilirim.

+Sen de bir dine mensupsun ve bana "Hayır, bu din doğru. Buna inanıyorum. Asıl benim dinime inanmaman saçmadır." diyebilirsin.

Burada karşılıklı bir tartışma vardır. Bunda hemfikiriz değil mi?

+Ama sen inançlı halinle kalkıp da başka bir dine "Bu din, yanlış ve saçmadır." dersen,

-Dinine yanlış dediğin kişi de "Hayır, senin dinin yanlış ve saçmadır." demeye hakkı vardır.

-Eğer sen "Hayır, senin dininin doğru olduğuna dair kanıt yok." dersen,

-Diğeri de "Seninkinin doğru olduğuna dair kanıt var mı?" der.

Burada da ben devreye girip "İkinizin de mensup olduğu dinin doğru olduğuna dair kanıt yoktur. O zaman saçmadır ve yanlıştır." derim. Burada ikinizde beni haklı çıkarırsınız.
Kanıt varsa bile kişi kabul etmek istediği şeyi kabul edecektir perspektif çok önemli ben insanların %99'unun herhangi bir bilgiye tamamen nesnel yaklaşabileceğini düşünmüyorum bu yüzden pek de takılmıyorum çünkü biri kanıt var diyorsa bu kanıt görmek istediği içindir diğeri yok diyorsa da bu o dine inanma fikrine çok sıcak bakmadığı içinden gelmediği kısacası kanıt görmek istemediği içindir ben genelde böyle olduğunu düşünüyorum bu yüzden bu tartışmalar pek bitmiyor ve bileği güçlü olan kazanıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı