Bir tanrının var olduğuna inanıyor musunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bilmiyorum. Beynimiz 4. boyutu algılayamıyor bile. O yüzden agnostiğim.

İki ihtimal varsa olasılık her zaman %50'dir, sözünden dolayı bile agnostik olanı gördüm ama senin gibisini ilk defa görüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ateizm dogmatik bir düşünce değildir, bilimsel bir gerçeğe inanmayanlar dogmatik düşünen insanlardır. "Tanrı kanıtlanana kadar yok kabul edilir." fikrini savunuyorum ben, o yüzden ateistim. Sizin düşüncenize göre teist mi olmalıyız yoksa agnostik vs. olabilir miyiz?

Bilim aslında birşeyi kanıtlamaz. Düşük olasiliklari eler. Ben bilime inanıyorum. Ve her durumda olduğu gibi, bu durumda olasılık ile konuşabilirim.
Bir insan 20 haneli bir kasa şifresini tek seferde giriyorsa, bu kişiye şans eseri buldu demeyiz. O çok ufak olasılığı beyin direk eler. Newton gozleminde, elmanın sadece bir yanilsama olduğunu ihtimalini görmezden geliyor.

Cidden konuşacak vaktim yok. Basit konular değil, işin ucu görmek gibi duyuların aslında ne olduğuna kadar gider.

Soruna gelirsem, insan herşey olabilir.
Ama bana agnostik insanlar daha tutarlı geliyorlar. Ayrıca ispat derken, ben entropi yasası ile bilimsel gerçeklik sundum. Görmeden inanmam diyorsan ayrı konu, varsa bile beni ilgilendirmiyor çünkü dünya çok zalim bir yer diyorsan ayrı konu.
Tanrının varlığını kabul edip, tanrıyı kötü olmakla suçlayan geçmişte ateist arkadaşlarım bile var.
Iblis'e haksızlık yapıldığını savunan tarikatlar bile var. O yüzden beni çok da ilgilendirmiyor kim ne düşünüyor.

Bilim aslında birşeyi kanıtlamaz.
Su 100 derecede kaynar?
Soruna gelirsem, insan herşey olabilir.
Ama bana agnostik insanlar daha tutarlı geliyorlar. Ayrıca ispat derken, ben entropi yasası ile bilimsel gerçeklik sundum. Görmeden inanmam diyorsan ayrı konu, varsa bile beni ilgilendirmiyor çünkü dünya çok zalim bir yer diyorsan ayrı konu.
Tanrının varlığını kabul edip, tanrıyı kötü olmakla suçlayan geçmişte ateist arkadaşlarım bile var.
Iblis'e haksızlık yapıldığını savunan tarikatlar bile var. O yüzden beni çok da ilgilendirmiyor kim ne düşünüyor.
Buna yapabileceğim bir yorum yok. Sadece, bütün ateistleri genellemen yanlış olur. Her ateist farklıdır hepsinin ayrı bir hikayesi vardır fakat sonuçta hepsi ateisttir. Dogması da vardır, püf diyince fikri değişeni de vardır. Vardır yani. :D

Su 100 derecede kaynar?

Evet ama dünyada hiç bir başka katkı maddesi olmadan 70 derecede de kaynatabilirim.
Çoğu, insanın belirlediği normal şartlarda geçerli.

Benim demek istediğim de bu, çok değişkeni olan muğlak bir evrende yaşıyoruz. Yasaları var ama yasaları biz kendimize göre anlamlandiriyoruz.

Bilimin ışığı bana tanrının varlığını gayet somut olarak gösterirken, kimisine tam tersi. Algı ve bakış açısı farkı.
Ben kendimi mutlak doğru da görmüyorum, sadece kendi fikrimi kendi dogrum olarak kabul edip hayata devam ediyorum.

Biraz bilim felsefesine kayıyor söylediklerim.

"Ben insanoğluyum. Ve ben sizi yarattım çünkü, korktuğum ve yalnız olduğum zamanlar vardı. Yas tuttuğum, şaşkınlık ve hayretler içinde kaldığım, ancak umutsuzca aradaığım cevaplara sahip olmadığım zamanlar vardı. Ama hepsinden önemlisi, diğer insanları kontrol etmek istediğim zamanlar vardı. İşte bu tüm şeyler için tanrıların yaratılması en işe yarar çözümdü. Nice zamandır işe yaradığınız için katlanıldınız. Ama insanoğlu büyüyor. Çocuksu şeyleri artık bir kenara atmanın vakti geldi."
Nereden alıntı yaptınız hocam? Çok etkileyici bir söz.
İnanıyorum, müslümanım. Bu evren şans eseri 2 adet gezegenin çarpışması ile oluşamaz, çünkü oluşsa bile yaşam nasıl başlayacak ki? İnsanlar veya hayvanlar nasıl oluşacaktı yani Big Bang doğru olsa bile.
Big Bang teorisinde bu sorularınızın cevabı vardı diye hatırlıyorum.

Evet inanıyorum. İnkar edenler hep bir delil bulduğunu düşünerek hep o delille bir tanrının olmadığını savunuyor. Halbuki varın ispatı, yokun ispatından daha kolaydır. Sonsuz kapılı bir bina düşünelim, fakat kapının birisi kapalı olsun. O kapının kapalı olması o binaya girişin olmadığının göstergesi değildir. Veya bu evren üzerinde elmas vardır dediğimde tek bir elması çıkarıp gösterir ve varlığını ispat ederim fakat elmasın yokluğunu ispat etmem için denizlerdeki taşın altından uzaydaki her gezegene bakmalıyım ki elması bulamayıp yokluğunu savunmalıyım. Oysaki tanrının varlığına delalet eden o kadar delil varki bunların yalnızca bir tanesini öne sürerek varlığı ispat edilebilir. Bu deliller için uzun makaleler yazılmıştır, buraya yazmam manasız kolayca bulunabilir. Bu deliller; imkan delili, hudus delili, sudur nazariyesi, inayet ve ihtira delili, intizam delili.
Bu delillere rağmen inanmayan insanlara tabii ki saygım sonsuz...

Evrende ki kaos her zaman vardı ve olmaya devam edecek.

Evet. Evrendeki kaos ise düzenin delilidir. Aksini iddia eden bilgisini sorgulasın. Entropi kanununa göre her madde enerjisine ve zamana bağlı olarak düzensizliğe gider. Her madde sonsuz düzensizliğe ve minimum enerjiye ulaşmaya çalışır. Peki ya tahribata uğrayan maddeleri sonsuz düzensizliğe ulaşmaktan alıkoyan nedir? Bunu engelleyen bir güç olmak zorundadır ve bu bile Allah'ın varlığına bir kanıt olarak şahsen gayet yeterli. -Wikipedia'dan açıp okuyabilirsiniz. Tanımı aynı bu şekildedir- dediğimiz gibi evrende düzensizlik vardır fakat bu %100 değildir. %100 olmadığına ve her şey zıttıyla bilindiğine göre evrende düzen vardır. Kanıtı da budur. Allah'ın varlığının delili de vardır. İsteyene onu da yazarım.

Nereden alıntı yaptınız hocam? Çok etkileyici bir söz.

Big Bang teorisinde bu sorularınızın cevabı vardı diye hatırlıyorum.
Biraz mizah ile bu konuyu inceleyen bir video. En başta önyargılı yaklaşmıştım ama gerçekten inanılmaz güzel anlatıyor konuyu. Buyurun;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
@Timur58 Neden gülücük attınız?

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı