Biralarda metil alkol zehirlenmesi riski

Tiger1

Hectopat
İçinde bulunduğumuz şu dönemlerde haberlerde sürekli metil akol zehirlenmesi ile ölen kişileri görünce açıkçası bu durum beni biraz tedirgin ediyor. Her gün düzenli içen birisi değilim ve sadece keyfine birkaç bira alırım. Sizce bira konusunda da ciddi bir risk var mıdır? Veya nerelerden almak güvenilir olur? Bilgisi olanlar cevaplarınızı bekliyorum.

Ölmemek için dua edip içebilirsiniz. Yahut sadece güvenilen yerlerden almanız daha iyi olur. Büyük ve kontrolün sık olduğu AVM'lerden vb. almak en mantıklısı. Onun dışında yapılabilecek tek şey içmemek. 😀

Sahte içkiye denk gelmezsen zehirlenmezsin. Yani bilindik yerlerden almalısın alkollü içecekleri. Eğer çok kuşkulanıyorsan Migros gibi alışveriş yerlerinden alabilirsin oralarda çok sıkı denetimler oluyor sahtesiyle karşılaşmak imkansız.

İçime su serptiniz biraz. Saolun.
Migros'ta bir dönem izin değiştirici güvenlik görevlisi olarak çalıştım bu tarz büyük yerlerde denetim çok sıkı oluyor tekellerde falan birz şans işi.

Migros'un yolu gözüktü o zaman bize. Saolun

Birada metil alkol yok, tahıl ve şekerle birlikte fermantasyon sonucunda etil alkol ortaya çıkıyor. Yapımı sırasında bir alkol katmıyorsun, bira mayası bakterilerini tahıl ve şekerle besleyip sindirimleri sonucunda sana etil alkol çıkarmasını sağlıyorsun. Çok düşük yüzdeli bir alkol olduğu için öyle korkulacak bir zehirlenme olacağını hiç sanmam, hijyen bakımından gerekli standardı tutturamazsan bira tutmayabilir ya da motoru bozabilirsin belki. :D

O ölümlü zehirlenmeler rakı ve vodka gibi çok yüksek alkollü içkilerde oluyor gördüğüm kadarıyla. Bira nedeniyle ölümü hiç duymadım.

Ayrıca şu sahte içki olayı da doğru bir tabir değil, sahte olması için bir markanın patentli bir ürününü taklit etmesi gerekiyor. Birinin kendi evinde yaptığı şarap, bira, becerebiliyorsa rakı ve vodka (bu ikisi tehlikeli) sahte içki olmuyor. Ev yapımı içki oluyor, bütün Dünya'da yapılan şey burada birilerinin vergi rantına alet olamayınca "sahte" damgası vuruluyor. :D

Not: Arada bir yemeklerde 1-2 kadeh şarap ve yılda 2-3 defa bira hariç içki içmem.

Birada metil alkol yok, tahıl ve şekerle birlikte fermantasyon sonucunda etil alkol ortaya çıkıyor. Yapımı sırasında bir alkol katmıyorsun, bira mayası bakterilerini tahıl ve şekerle besleyip sindirimleri sonucunda sana etil alkol çıkarmasını sağlıyorsun. Çok düşük yüzdeli bir alkol olduğu için öyle korkulacak bir zehirlenme olacağını hiç sanmam, hijyen bakımından gerekli standardı tutturamazsan bira tutmayabilir ya da motoru bozabilirsin belki. :D

O ölümlü zehirlenmeler rakı ve vodka gibi çok yüksek alkollü içkilerde oluyor gördüğüm kadarıyla. Bira nedeniyle ölümü hiç duymadım.

Ayrıca şu sahte içki olayı da doğru bir tabir değil, sahte olması için bir markanın patentli bir ürününü taklit etmesi gerekiyor. Birinin kendi evinde yaptığı şarap, bira, becerebiliyorsa rakı ve vodka (bu ikisi tehlikeli) sahte içki olmuyor. Ev yapımı içki oluyor, bütün Dünya'da yapılan şey burada birilerinin vergi rantına alet olamayınca "sahte" damgası vuruluyor. :D

Not: Arada bir yemeklerde 1-2 kadeh şarap ve yılda 2-3 defa bira hariç içki içmem.
Haklısınız kimse biranın sahtesiyle uğraşmaz. Maliyetli bir ürün değil çünkü bira. Vodka,viski ve özellikle rakı Türkiye'de merdiven altı yerlerde üretilmiş alkollü içeceklerde etil alkol yerine metil alkol kullanılıyor olan yine sahte içkiyi içene oluyor. Bu ucuz kolonyalar içinde geçerli piyasada bulunan çok ucuz ve bilindik olmayan kolonyalarda yine metil alkol bulunuyor. Bira dediğimiz içecek mayalanmış arpa suyu kısa tabiriyle. Gerçi bu alkollü içeceklere getirilen haddinden fazla vergiler yüzünden millet kimyager oldu. Şahsen ben evde yapılan boğma rakı,viski gibi işlemlere de karşıyım ama yapacak birşey yok vergi sağolsun.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı