Birden bire sistem yavaşlaması

KubilayO

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Bilgisayarımda birden bire kasmalar başladı bir sene kadar önce.
Açılış programlarını iptal ettim. Virüs taramsı yaptım format attım. Orjinal Win10 kurdum değişen bir şey olmadı. CS GO da en yüksek ayarlarda 180-200 FPS Lol'de en yüksek ayarlarda sabit 300 FPS alıyordum.

Şuan CS GO'da en düşük ayarlarda 1024x768 çözünürlükte 60 FPS LOL'de en düşük ayarlarda 60-80 FPS alıyorum ve PC'den aldığım görüntü sanki 10 FPS gibi aşırı donarak. Oyunlar dışında sadece bilgisayarım çok yavaş açılmaya ve açılınca bir süre tepki vermemeye başladı. İnternet tarayıcısı veya herhangi bir fotoğraf açtığımda ise 6-7 sn kadar sonra açıyor.

Sistemim:
  • AMD 4100 quad-core 3.6 GHz işlemci
  • 8 GB DDR3 1600 MHz RAM CL 8 ( 4 GB'dı 4 GB daha ekledim hiç bi fark oluşmadı).
  • Ekran kartı AMD HD 7770 1 GB
  • 500 GB (yanlış hatırlamıyorsam 5400 rpm) HDD.

Memtest RAM taraması yaptım yaklaşık 14-16 saat kadar herhangi bir sorun göstermedi.

Hd tune pro ile HDD taraması yaptım speedmap de birkaç kırmızı nokta gösterdi onun dışında benchmark ve healt kısımları falan temiz gözüküyor. Dün BIOS güncellemesi yaptım.

Forumlarda farklı bir şey bulamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim. Yazı biraz uzun oldu teknoloji ile aram iyi olmadığından neleri yazmam gerekir bilemedim ne var ne yok yazdım :)

benchmark.png

error scan.png

speedmap.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Driver Booster gibi saçma sürücüler yükleyen bu uygulamaları kullandığın için performans kaybı yaşaman gayet doğal.

Temiz kurulumla Windows 10'a geçin. Sürücü güncellemek için bu tür uygulamalar kurmayın. Windows Update ile otomatik güncelleyin.

Ayrıca uzun bir süre termal macunu değiştirmediyseniz değiştirin. Fanlarınızı temizleyin. Oyun içi ısı değerlerini kontrol edin.

Bilgisayar uzun süreli kullanımda bile ısınmıyor. Bi kaç saatlik kullanım sonlarında kontrol etmiştim. Acaba güncel driver'ı yanlış mı indiriyorum diye denemek amaçlı indirdim driver bossterı. Çok zamandır sürüyor bu problem. Bilgisayarda birşey kopyalarken 30 mb/s'de disk kulanımı %100 gözüküyor. Harddisktendir diye düşünüyorum ama emin olmadan yeni harddisk alıp da paramı çöpe atmak istemiyorum. Hd tune programı ile tarama sonuçlarını yükledim fakat orada grafiklerin anlamlarını bilmiyorum. Yavaş tarama yaptım. O grafiklerden anlayan bir arkadaş harddiskimde sorun olup olmadığını söyleyebilir mi?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı