Çözüldü Birden fazla uzatma besleyen ev tipi priz kaç Watt kaldırır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Beck

Decapat
Merhaba. Odamda sadece 1 tane ana kullanılabilir priz bulunuyor. Ben bu ana priz ile bütün ihtiyaçlarımı gidermeye çalışıyorum ancak çok yüklendiğimi düşünüyorum.

Bu ana prize öncelikle bir akım korumalı tekli priz bağlı olası sorunlar için önlem niyetinde.

Akım korumalı prize bir 1M'lik uzatma kablosu bağlı bu uzatma oluşacak kablo kalabalığını görünmeyecek bir yere itmek için.
Uzatma kablosuna ise bir adet kablosuz üçlü priz takılı, bu kablosuz prize ise 2 tane kablolu üçlü priz ve üçlü yonca priz takılı.

Bu üçlü prizlerden birinde benim bilgisayarım + 2 tane monitörüm takılı, diğer üçlü prizde ise ara sıra şarj aleti, elektrik süpürgesi vb aletler takılı oluyor. Çok sık kullanılmıyor. Üçlü yonca prize ise 2 tane şarj aleti ve bir adet masa başı fan takılı.

Biliyorum çok fazla uzatma kullanıyorum ancak tek priz olduğu için yapabileceğim bir şey yok. Böyle kullanmam bir sorun teşkil eder mi? Kullandığım prizler ve üçlüler gayet kaliteli, aşırı ısıdan dolayı yanma olacağını düşünmüyorum. Ama ana priz için aynı şeyi söyleyemem.

Umarım anlatabilmişimdir.

Çözüm
Üçlü prizlerin nereyse tamamı 230 volt 15 amper olarak yapılır. Bu da max 3500 watt demektir.
5000 watt çekersen yakarsın.
Zaten çekemez. Evlerde sigortalar priz beslemelerinde 16A - aydınlatmada 10A'dan sonra atar. Geçilmemesi gereken değer esasen 3560Watt. Bazı F/P uzatmalar tam bu değere göre üretiliyorlar ancak daha iyileri de yok değil.

Kısaca 4500 W 2.5 mm2 kablodan geçebilecek elektrik miktarı ve bu doğru. Yanlış olan şey 4500W'e kadar sıkıntı yok denmesi. 4500W'a her halükarda ev kullanıcısı normal şartlarda ulaşamaz.

Ben bu odada kaynak makinesi bile çalıştırdım :)
"Kaynak makinası bile" derken zaten 200A ile kaynak yapan makina şebekeden. 7.3 kW çeker. Sen evinde kaynak yaptıysan ya makinan 100A dolaylarında ya da evindeki sigorta 16A olmasına rağmen değiştirip 20 ya da 25 yaptın.

Her halükarda eğer evinde 100A kaynak yaptıysan bu anormal bir şey değildir, yok 200A kaynak yaptıysan da sigortan değişmişse burada evinde kaç A sigorta takılı olduğunu bilmediğin birisine fazladan 1000W avans veremezsin. Senin tesisatın farklı, onun tesisatı farklı.

Bu üçlü prizlerden birinde benim bilgisayarım + 2 tane monitörüm takılı, diğer üçlü prizde ise ara sıra şarj aleti, elektrik süpürgesi vb aletler takılı oluyor. Çok sık kullanılmıyor. Üçlü yonca prize ise 2 tane şarj aleti ve bir adet masa başı fan takılı.
Konu sahibine gelecek olursak;

Bilgisayarın 750W,
Monitörlerin toplamda 24' LED Monitör 35W çeker. Sende iki tane varmış 70W,
Şarj Aletleri iPhone ise max 20W - Android ise max 100W,
Masa başı fan 4.5W,
Elektrik süpürgesi 900W.

Totalde 1824.5 Watt güç çekersin ki kapasitenin yarısı eder. Yukarıdaki değerler tahmini. Kendi kenedine daha iyi hesaplayabilirsin ancak arayı kapatacak bir fark her halükarda imkansız.
Yanlış bilgi
Üçlü prize istediğin kadar üçlü priz takabilirsin. Fakat buradaki önemli nokta anlık olarak toplam kaç watt çektiğidir. Örneğin 3lü prizler ortalama 4000-5000 watt çekecek kalitede oluyorlar.

Bunu aşmadıkça istersen 10 taneyi uç uca bağla bir şey olmaz
:)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır bir sorun olmaz bende de 1 priz var o priz uzatmalarla bilgisayar monitör TV modem PS5 1200VA guc kaynagı ses sistemleri ne varsa hepsine elektrik veriyor

Kimse sana bu konuda garanti veremez, şans işi ama sağlıksız.
Sağlıksız olduğunun farkındayım ama yapabilecek bir şeyim yok. Koskoca odaya 1 tane priz koymuşlar.

Üçlü prize istediğin kadar üçlü priz takabilirsin. Fakat buradaki önemli nokta anlık olarak toplam kaç watt çektiğidir. Örneğin 3lü prizler ortalama 4000-5000 watt çekecek kalitede oluyorlar.

Bunu aşmadıkça istersen 10 taneyi uç uca bağla bir şey olmaz
:)
Bilgisyar 750w değerinde bir psu'ya sahip + 2 monitör, sarj aletleri, masa başı fanı falan bağlı sanırım 4000 watt'ı aşmıyorumdur.

Sağlıksız olduğunun farkındayım ama yapabilecek bir şeyim yok. Koskoca odaya 1 tane priz koymuşlar.
Sana şöyle söyleyeyim.
Bilgisayarın 1200w olsa
Monitörler ortalama 300w oluyor
Şarj cihazların 45w olsa ve 3 tane kullansan :)

Değerin çok altındasın. Bu kullanımı aşman için aynı prize buz dolabı, çamaşır makinesi vb. güçlü cihazları bağlayıp aynı anda çalıştırman gerekir.

Hayır bir sorun olmaz bende de 1 priz var o priz uzatmalarla bilgisayar monitör TV modem PS5 1200VA guc kaynagı ses sistemleri ne varsa hepsine elektrik veriyor
Siz benden çok güç tüketiyorsunuz o zaman anlık olarak. Siz sorun yaşamıyorsanız herhalde ben de yaşamam teorik olarak.

Sana şöyle söyleyeyim.
Bilgisayarın 1200w olsa
Monitörler ortalama 300w oluyor
Şarj cihazların 45w olsa ve 3 tane kullansan :)

Değerin çok altındasın. Bu kullanımı aşman için aynı prize buz dolabı, çamaşır makinesi vb. güçlü cihazları bağlayıp aynı anda çalıştırman gerekir.
Bir kaç yerde süpürgenin ani güç çekmesinden dolayı prizleri prize bağlamanın sorun teşkil edebileceğini görmüştüm ondan dolayı şüphelendim.

Müsait bir zamanda bir elektrikciye onu ikili makel ya da viko ile değiştir derim, Allah göstermesin üçlü prizler arasında bir temassızlik olur ufak bir şey bile yangın çıkartır.

Bu tarz şeylerde masraftan kaçmamak lazım.

Müsait bir zamanda bir elektrikciye onu ikili makel ya da viko ile değiştir derim, Allah göstermesin üçlü prizler arasında bir temassızlik olur ufak bir şey bile yangın çıkartır.

Bu tarz şeylerde masraftan kaçmamak lazım.
Ana priz zaten viko marka, kullandığım üçlüler de viko ondan dolayı şüphem yok ama yine de bilemiyorum tabi.

Siz benden çok güç tüketiyorsunuz o zaman anlık olarak. Siz sorun yaşamıyorsanız herhalde ben de yaşamam teorik olarak.

Birkaç yerde süpürgenin ani güç çekmesinden dolayı prizleri prize bağlamanın sorun teşkil edebileceğini görmüştüm ondan dolayı şüphelendim.

Evet ben hepsini aynı anda çalıştırdığımdada sorun yaşamıyorum altyapimda cok iyi değil ama tabii dediğiniz gibi ben yaşamıyorsam teorik olarak sizde yaşamazsınız en fazla ilk başta şalter atar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı