Birleşik Devletler'in bütçe açığı 3.8 trilyon dolar oldu

Kaynak: U.S. deficit will total $3 trillion in fiscal 2021, budget panel says.

COVID süreciyle birlikte ekonomik olarak dünyada yaşanan sorunlar ve halihazırda devam etmekte olan karşılıksız dolar basımının yol açtığı enflasyon balonu şişmeye devam ediyor. Sizce ne kadar zaman içerisinde kitleler isyan etmeye başlarlar?

Son düzenleme:
Sömürecek ülke kalmadı mı Amerika.
Ülkeler. Doların hükmü kalmadı al dolarını ver altınımı dediğinde kıyamet kopacak.

Son düzenleme:
Para basmak uzun vadede birim paranın değerini düşürür ve bu her zaman da kötü bir şey değildir hatta bazı ülkeler bunu bilerek yapar.

Ekonominin E sinden bile anlamadığınız bu cümlenizden bile belli oluyor. Bilerek tonlarca para basan Almayayı gördük zamanında çöküş aşamasına geldiler. Aynı zamanda para basmak enflasyona sebep olur bu da paranın değerini düşürür.

Dolar diğer para birimlerine karşı %6 değer kaybetmiş. Bu yüksek bir değer değil, geri de yükseliyor değer kazanmaya zaten.

Avrupa ve ABD gibi ülkelerde asgari maaşla çalışan insan sayısı %5 veyahut daha az. Bu insanlar çok iyi bir şekilde sıkıntısız geçinebiliyorlar.

Belki 1 sene öncesine göre daha az refaha sahipler fakat hala en üst refah düzeyine sahip insanlar onlar. Öyle bir şey söylüyorsunuz ki, sanki ülkelerinde açlıktan ağızları kokuyor. Amerika ve eu devletleri bunun üstesinden gelebilecek güce ve kaynağa sahipler, sıkıntı olacağını sanmıyorum.

1973 petrol krizinde bile bu kadar hasar almamıştı Amerikan ekonomisi. Sarı saçlı kurabiyem Trump'ı çok ararlar :D

Çin ivmeyi almış geliyor, ABD tabii ki bizim gibi zarar görmez ama onların vizyonu dar değil. Kaç kilo et alacağım derdinde değiller, adamlar yıllardır zirvedeler ve Çin tarafından geçilmek pek de iç açıcı senaryo değil onlar için. ABD vs Sovyet çekişmesi resmen olmasa da fiilen devam ediyor.
Ekonominin Esinden bile anlamadığınız bu cümlenizden bile belli oluyor. Bilerek tonlarca para basan Almaya'yı gördük zamanında çöküş aşamasına geldiler. Aynı zamanda para basmak enflasyona sebep olur bu da paranın değerini düşürür.

Çok örnek var. Roma İmparatorluğu zamanında altınlarına gümüş veya daha değersiz metaller katarak para hacmini arttırdı. Devamında yıkılması imkansız görülen, -ki o zaman şartları için Roma ile çatışabilen bir düzenli ordu dahi yoktu- imparatorluk yıkılma eşiğine geldi. Bunun Hiper enflasyon yüzünden olduğunu bilen Konstantinus Doğu Roma'yı (Bizans) kurdu ve aynı hatayı yapmadı.

Dolar diğer para birimlerine karşı %6 değer kaybetmiş. Bu yüksek bir değer değil, geri de yükseliyor değer kazanmaya zaten.

Avrupa ve ABD gibi ülkelerde asgari maaşla çalışan insan sayısı %5 veyahut daha az. Bu insanlar çok iyi bir şekilde sıkıntısız geçinebiliyorlar.

Belki 1 sene öncesine göre daha az refaha sahipler fakat hala en üst refah düzeyine sahip insanlar onlar. Öyle bir şey söylüyorsunuz ki, sanki ülkelerinde açlıktan ağızları kokuyor. Amerika ve EU devletleri bunun üstesinden gelebilecek güce ve kaynağa sahipler, sıkıntı olacağını sanmıyorum.
Alakası yok, konu refah değil mesele olan şey çıkacak olan kriz. Sorumlusu ABD bastığı para ve onunla beraber diğer ülkelerin de para basması krize sebep oluyor. ABD'nin borçlanması bankalara değil Tahvil ve Bono piyasalarına ki Covid öncesinde de aynı problemi yaşıyorlardı ancak Covid ile beraber Dolar talebi arttı, şimdi bu talep bitti ve buz dağının görünmeyen yüzü ortaya çıkmaya başladı. Enerji fiyatları, emtia fiyatları, global enflasyon olarak çıkmaya başladı. Dolar fazlası var çünkü, sıkıntı vatandaşlar tarafında değil üretici firmalar tarafında. ABD'nin de borçlarının bankalara değil de Tahvil ve Bono piyasalarına olduğunu düşünürsek, nasıl normal olduğunu söyleyebilirsin. Birçok Ekonomist keza ben de onlardan biri olacağım yakında Tahvil ve Bono piyasalarından çıkacak krizden çekiniyor, Çin'deki Evergrande'ın çöküşü de bunun habercisi gibi. Global bir piyasa krizi çok da uzak ihtimal değil, özellikle üreticiler için onların da sarsıntılı bir süreçten geçtiği aşikar, yakında tüketiciyi de vuracak çünkü üretim bu ekonomik şartlarda ABD için büyük sıkıntı.

Alakası yok, konu refah değil mesele olan şey çıkacak olan kriz. Sorumlusu ABD bastığı para ve onunla beraber diğer ülkelerin de para basması krize sebep oluyor. ABD'nin borçlanması bankalara değil Tahvil ve Bono piyasalarına ki COVID öncesinde de aynı problemi yaşıyorlardı ancak COVID ile beraber Dolar talebi arttı, şimdi bu talep bitti ve buz dağının görünmeyen yüzü ortaya çıkmaya başladı. Enerji fiyatları, emtia fiyatları, global enflasyon olarak çıkmaya başladı. Dolar fazlası var çünkü, sıkıntı vatandaşlar tarafında değil üretici firmalar tarafında. ABD'nin de borçlarının bankalara değil de Tahvil ve Bono piyasalarına olduğunu düşünürsek, nasıl normal olduğunu söyleyebilirsin. Birçok Ekonomist keza ben de onlardan biri olacağım yakında Tahvil ve Bono piyasalarından çıkacak krizden çekiniyor, Çin'deki Evergrande'ın çöküşü de bunun habercisi gibi. Global bir piyasa krizi çok da uzak ihtimal değil, özellikle üreticiler için onların da sarsıntılı bir süreçten geçtiği aşikar, yakında tüketiciyi de vuracak çünkü üretim bu ekonomik şartlarda ABD için büyük sıkıntı.

Refah dediğin nedir ki zaten dostum? Elindeki kağıt parçasına ne kadar değer atfettiğin kadar refahlısındır. Hiper enflasyonu ben tuvalet kağıdına benzetiyorum. Tuvalet kağıdı o kadar çok ki, bir değeri yok. Kolay bulunuyor. Değersiz basılan doların değerini koruyan tek şey Amerika'nın fiziki gücü.
Yıkılmaz denilen imparatorluklar ne olduğunu anlamadan yıkıldı. Ama benim korkum şu ki, bunun sonu kıtlıklara doğru gidiyor. Kitlesel hareket beklentim bundan dolayı.

Ayrıca yazdıklarına imzamı atarım.

Refah dediğin nedir ki zaten dostum? Elindeki kağıt parçasına ne kadar değer atfettiğin kadar refahlısındır. Hiper enflasyonu ben tuvalet kağıdına benzetiyorum. Tuvalet kağıdı o kadar çok ki, bir değeri yok. Kolay bulunuyor. Değersiz basılan doların değerini koruyan tek şey Amerika'nın fiziki gücü.
Yıkılmaz denilen imparatorluklar ne olduğunu anlamadan yıkıldı. Ama benim korkum şu ki, bunun sonu kıtlıklara doğru gidiyor. Kitlesel hareket beklentim bundan dolayı.

Ayrıca yazdıklarına imzamı atarım.
Durum oraya gidiyor zaten neredeyse tüm enerji fiyatları inanılmaz yükseldi. Üreticinin üretim maliyeti düşmüyor ve aksine doların da değer kaybı bu hammadde krizlerini perçinliyor, üretim maliyetlerinin gıda ve teknolojide inanılmaz derecede arttı, neredeyse 20-30 yıldır sabit ilerliyordu gıda indeksi ancak bu sene ABD'nin sırf vatandaşlarına ve dış borçlanması için bastığı karşılıksız dolarlar üreticiyi bezdirdi. Çip krizi, enerji krizi, gıda krizi. ABD vatandaşı halen iyi bir ücret kazanıyor olabilir ancak yakında o ücrete alacak ürün bulamadıktan sonra o ücreti kazanmanın bir anlamı kalmayacak? Ki bakarsak ilk kriz çip tarafından geliyor, bazı araba fabrikaları üretimi durdurdu. Demirin, nikelin, çeliğin, lityumun hepsinin fiyatları yükseldi, aliminyum da keza öyle. 2008 krizi Bankalardan çıktı, bu kez piyasadan çıkacak kriz bilmiyorum, inşallah görmeyiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı