Bisiklet lastiği kaç kmh hıza dayanır?

Oğuz Yanbastı

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, yakın zamanda bir elektrikli bisiklet aldım. 3000 watt 60 v motor takılı üstünde. Haliyle yüksek hızlara ulaşıyor. Yanlış hatırlamıyorsam 70-80 kmh hız olması lazımdı. Şimdi benim bisikletlerimin lastikleri zırhlı veya fat bike lastiği değil. 53 kmh hıza kadar dayandı. Ancak düşük hızda gitmek için tasarlandığı için yüksek hızlarda patlama ihtimali var mı? Yani arabalardaki hız endeksi/ kodu falan var mı bunlarda. Bir sıkıntı çıkar mı? Bir de şehir bisikleti lastiği bu hız için fazla mı dengesiz olur? İnce biraz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tabii ki hiçbir bisiklet lastiği bu hızlarda kullanmak için üretilmiyor. Ama düz yolda sorun olmayacaktır. Asıl sorun taşlı-pürüzlü yollarda ve fren yapmada olacak. Bu tür bir bisikleti bu hızlarda kullanman hem yasal değil hem de çok tehlikeli.

Merhaba, yakın zamanda bir elektrikli bisiklet aldım. 3000 watt 60 v motor takılı üstünde. Haliyle yüksek hızlara ulaşıyor. Yanlış hatırlamıyorsam 70-80 kmh hız olması lazımdı. Şimdi benim bisikletlerimin lastikleri zırhlı veya fat bike lastiği değil. 53 kmh hıza kadar dayandı. Ancak düşük hızda gitmek için tasarlandığı için yüksek hızlarda patlama ihtimali var mı? Yani arabalardaki hız endeksi/ kodu falan var mı bunlarda. Bir sıkıntı çıkar mı? Bir de şehir bisikleti lastiği bu hız için fazla mı dengesiz olur? İnce biraz.
Ben 25c (2.5 cm genişliğinde) yol bisikleti lastiği ile düz yolda ort 50 km/sa yokuş aşağı 80 km/sa hızlarda dolanıyorum ancak şu ana kadar hızdan dolayı patladığını görmedim. ancak elektirikli bisiklet ağır olacağından dengesiz olur. Özellikle göbekten motor Unsprung Weight'i (Türkçesi aklıma gelmedi) arttıracağından o 80 km/sa hızlarda biraz sıkıntı yaşatabilir. yine de siz 50-60'ı çok geçmemeye dikkat edin.

Ben 25C (2.5 cm genişliğinde) yol bisikleti lastiği ile düz yolda ort 50 km/sa yokuş aşağı 80 km/sa hızlarda dolanıyorum ancak şu ana kadar hızdan dolayı patladığını görmedim. Ancak elektrikli bisiklet ağır olacağından dengesiz olur. Özellikle göbekten motor unsprung Weight'i (türkçesi aklıma gelmedi) arttıracağından o 80 km/sa hızlarda biraz sıkıntı yaşatabilir. Yine de siz 50-60'ı çok geçmemeye dikkat edin.

Benim lastikler 40 C sıkıntı yaşatır mı peki.

Benim lastikler 40 C sıkıntı yaşatır mı peki.
Çok sıkıntı çıkartmaz ama yine de dikkatli olmakta fayda var. Hızdan dolayı değil, bisikletin üzerindeki fazladan ağırlıktan dolayı. Lastik patlamaz ama bisiklet dengesiz olabilir.

Hocam zaten dayanıksız olsa heralde 53kmh hıza ulaşmana izin vermezdi heralde. Ama taşlı, virajlı bozuk yollarda lastiğe zarar gelme riski olabilir.

Geri
Yukarı