Bisikletle trafiğe çıkabilir miyim?

raquex

Hectopat
Evimden okula araba ile 20 dakika civarı vardır fakat trafik bu süreyi 1-1.5 saate yükseltiyor. Bende çok erken uyanmak istemediğim için bisikletle gitmek istiyorum. Bu konu hakkında bir bilgisi olan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaş grubumuzdakilerin neredeyse yarısı bisikletçi. Bursa'da insanlar bisikletçilere ve motorculara gereken saygıyı göstermiyor. Ek olarak bisiklet yolları her yerde yok. Bu da bisikletlileri yol kenarlarına veya kaldırımlara mahkum ediyor. Yol kenarlarında araçlar taciz edebiliyor, sinyal vermeyen sürücüler yüzünden tehlikeli anlar yaşanabiliyor; kaldırımdan giderseniz de yayaları taciz ediyorsunuz, kalabalık caddelerde iki taraf için de eziyet oluyor. Bunu en iyi tanıdığınız bisikletçiler bilecektir. Şehrinizdeki duruma göre tercih edebilirsiniz. Ek olarak arkadaşlarımın önümüzdeki aylarda bisikletlerini neredeyse kenara kaldırdıklarını da belirtmek isterim. Bahar sonlarında zor oluyormuş.

Trafiğe çıkabilirsin yasak değil ben her gün sürüyorum bisiklet trafikte sürmek için kondisyonun iyi olması lazım yolun her zaman sağ şeridinde sağ tarafından git yani araçlar arkanda olsun yorulduğun zamanlarda kaldırım varsa kaldırıma çık vites küçült yorgunluğu atana kadar orada devam et.

Bisiklet yolunun olmadığı yollarda en sağ şeridi kullanmanız gerekiyor, bu hem gereklilik hem de bir hak ama iş uygulamaya gelince biraz karışıyor. Ne zaman bisikletle bu tür bir yolculuk yapsam dikkatsiz ve saygısız araba sürücüleri çeşitli zorluklar yaşatıyor, üzerinize süren de oluyor arkanızdan gelirken sizi görünce hızlanan da.

Geri
Yukarı