Bisiklette vites kullanımı nasıl olmalıdır?

haydar

Kilopat
Carraro sportive 225 bisiklet aldım, kitapçığını okuduğumda vites kullanımı şablon u gözüme çarptı, biraz inceleme yaptım sonra uygulamaya geçtiğimde problem yaşadım. Ön vitesi 3'e alıp arkayı 6, 7, 8'e aldığımda zincirden garip bi ses geliyor, bir de zincirde hafif bir boşluk var elle döndürme yaparak vitesi test ediyordum. Bazı yerlerde geçiş yaparken zorlandığını gördüm bunun sebebi nedir?
Fotoğraf0078.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
@AeTh9sha @BilgisayarKurdu Selam, bisikleti aldım ama bisikletle ilgili bi kaç problem yaşadım, problemi kendim buldum, arka ruble de 6,7,8 ve 1 numaralı yapraklarda dişli yamulması var 8 çizdiği için zincir de titreme yapıyormuş. 1. vites ve 18. vites de bu titreşim çok az olduğu için farkedilmesi zor ama 21. ve 24. vitesdeyken baya belli oluyor.Sanırım garantiye verip ruble değişimi istemem gerek. Bide km sayacı alıcaktım ama bilgisizim bu konuda, size sormak istedim.
Kablolu sayaç mı? Yoksa kablosuzmu almalıyım +,- yönleri nelerdir, neden kablolu almalısın veya neden kablosuz almalısın, gibi cevaplarsanız memnun olurum. Alacağım km sayacı Sigma BC 9.16 dır. Bisiklet Sayaçları - BC 9.16 ATS KM SAATİ -KABLOSUZ

Güncel...

!!!

Kablolu almanın elbette hiçbir avantajı yok, zarar ziyandan başka bir şey değil :)
Benim gibi kablosuz güzel bir model al. Hem lastiğin 1 dönüşte kaç cm ilerlediği gibi bilgileri de sisteme girdiğin için en gerçekçi km değerini elde edersin. Janta kinetik olarak ters tarafta güç uygulayan hiçbir kuvvet olmaz. Jant tellerine ve maşaya eklenen ufak 2 verici ile hızını kolayca anlayabilirsin.

Bende de Sigma 1609 STS mevcut : Sigma 1609 Kablosuz-Kadanslı Bisiklet Km Saati

Son olarak daha şimdiden ruble dişlilerinde yamulmalar oluyorsa bisikleti ciddi anlamda bilinçsiz kullanıyorsun demektir. Vites geçişlerine ve ön arka vites oranlarına dikkat et, çapraza düşürme. Geçişlerde pedala abanma, bir tık yumuşak olsun o yarim saniyelik zaman içerisinde ayağın.

@BilgisayarKurdu Merhaba hocam, rublede bulunan dişli yamulması benim vites kullanımımdan kaynaklı değil, öncelikle bunu belirteyim. Aldığım günün ertesi günü yüksek vites'e alıp kullanmak istediğimde vardı bu problem, hatta vites ayarlarını tam yapamamışlar heralde ondan kaynaklanıyordur diye tekrar aldığım yere götürmüştüm. Serviste çalışan adam bisikleti aldı 5-10 dakika arası sürdü ve sorunu hallettiğini söyledi, ben de orta viteste gezmeye başladım sonra yine yüksek vites'e aldığımda düzelen bişeyi göremedim, o günden sonra bidaha götürmedim kendim aramaya başladım problemin ne olduğunu, işin ilginç kısmı burda başlıyor, mahalle de yıllardır berberlik yapan bi abimiz var ona anlattım durumu, dedi bana dişlileri kontrol et birbirini karşılamadığı için öyle yapıyordur, eve geldim kontrol ettim işte dediği doğru çıktı dişliler yamuk olduğu için, zincir o bölgeden geçerken titreme yapıyor ve ses geliyor. Km sayacı konusunda ise sigma bc 9.16 wireless almak istemiştim, ama izmir decathlonda kalmamış ürün, internet stocklarında da bulunmuyor, fakat başka şehirlerde decathlon mağazaların da istediğim ürün mevcut bunu izmir'e getirtebilirmiyim acaba? Decathlon da 110 liraya satıyorlar Sigma bc 9.16 ats yi, diğer mağazalar en düşük 170 liradan satıyor. Resmen soygun! İyi akşamlar.

Yeni aldığın bisikletin ruble dişlileri yamuk çıkıyorsa sana kusurlu ürün veya kullanılmış ürün satmışlar demektir. Çünkü bu kusura kendinin neden olmadığından çok emin konuşuyorsun ki öyle de. Giriş seviyesi rubleler öyle kolay yamulmaz benim bildiğim.
Bu kadar eminsen git satın aldığın yere belirt ama alacağın cevap senin hatalı olduğun yönünde olacaktır tahminen.

KM saatine gelirsek evet fiyatlar gerçekten soygun cinsinden, bende var güzel bir model ama şuan olsa bu paraya almam.

@BilgisayarKurdu Bukadar emin konuşmamın sebebi rublede bulunan, 1.7. ve 8. yaprakları kullanmıyor oluşumdandır hocam, sadece problemin ne olduğunu ve geçip geçmediğini test etmek için kullandım. Garanti kapsamında değiştirmeleri gerekiyor, aksi halde çok saçma bi hâl alır bu durum, ben aylık bakımının gelmesini bekliyorum, acaba beklemeden götürsemmi?

@BilgisayarKurdu Bukadar emin konuşmamın sebebi rublede bulunan, 1.7. ve 8. yaprakları kullanmıyor oluşumdandır hocam, sadece problemin ne olduğunu ve geçip geçmediğini test etmek için kullandım. Garanti kapsamında değiştirmeleri gerekiyor, aksi halde çok saçma bi hâl alır bu durum, ben aylık bakımının gelmesini bekliyorum, acaba beklemeden götürsem mi?
Ben yerinizde olsam 1 saniye bile beklemem. Sıfır diye sattıkları bisikletin rublesinin yamuk olması kabul edilebilir bir durum değil. Hadi çocuk olsanız kandırmış diyeceğim, 25 yaşında adamsınız. Gidin bir damarlarına basın ufaktan.

Mahalle esnafı tarzı bir yerse zaten ilgilenmemek için bin bir bahane üretir. Bir markadan aldıysanız ilgilenirler mecburen.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı