Bitcoin'in değeri nereden geliyor?

Hyosuke

Hectopat
Şimdi ben bu konuya fazlasıyla uzağım. Ama en basit mantıkla şu kadarını idrak edebiliyorum, gidip ETH kasmak istersem ekran kartına yatırım yapar rig denen birden fazla ekran kartlı sistemi kurar havuz uygulaması ile kasarım.

Gerçi havuz uygulaması mı lazım başka bir şey mi lazım o kısmı muamma.

Şimdi bu kullanılan güç nereye gidiyor? Matematik işlemi çözüyor da ne için yani çözdüğü şey neye yarıyor? Fiziksel olmayan bir varlığın değeri neye göre değerleniyor?

Para basarken yapılan şey devletin bastığı para kadar madeni kaynak sunmasıdır. Peki bunda olay ne?

Madem güzel kâr var milyarlarca insan enayi mi?

Şimdi oturdum hesapladım şöyle böyle sistem yapsam diye, kredi çeksem sistemi kursam 2K getirisi var -kredi taksidi ödenmiş olarak- bundan elektrik çıkarsak 1500 kalır en kötü. Eee önceden birikimi olan herkes benim yaptığımın 2-3 katıyla girse adamlar parayı cukkalamıyor mu?

Bitcoin programı işlem gücüne göre logaritmik olarak artacak şekilde bitcoin üretiyor. Popüleritisinin sebebi: Hem madencilere hem de para olarak kullananlara normal paranın veremeyeceği ayrıcalıklar vermek. İnsanlar bu yüzden tercih ediyor.

Hiçbir şey anlamadım da sorunuz cevap vereyim direkt.
Bitcoin'in aslında temelde baz bir değeri bulunmuyor. ... 21 milyon olan Bitcoin birçok itibari paranın bölünemediği kadar çok bölünme yaşayabiliyor ve 0.00000001 BTC'ye yani sektörde Satoshi olarak bilinen birime kadar inebiliyor.

Şimdi oturdum hesapladım şöyle böyle sistem yapsam diye, kredi çeksem sistemi kursam 2K getirisi var -kredi taksidi ödenmiş olarak- bundan elektrik çıkarsak 1500 kalır en kötü. Eee önceden birikimi olan herkes benim yaptığımın 2-3 katıyla girse adamlar parayı cukkalamıyor mu?
Hocam o işlerin bizim anlayamayacağımız bir boyu vardır her türlü.

BTC ve ETH değeri düştüğü zaman senin kredi ile çektiğin borcu bile kapatamıyorsun onu göze alacak yürek varsa yaparsın, o senin dediğin gibi kredi çekeyim sistemleri dizeyim parasını çıkarıp bir de kar edeyim deyip olmuyor.

Heryeri anladım şu bölümü anlamadım.

Heryeri anladım şu bölümü anlamadım.
Şöyle demeye çalıştım, düz mantık hesapta getirisi var bu işin. Madem getirisi var neden parası olan herkes bunu yapmıyor?

BTC ve ETH değeri düştüğü zaman senin kredi ile çektiğin borcu bile kapatamıyorsun onu göze alacak yürek varsa yaparsın, o senin dediğin gibi kredi çekeyim sistemleri dizeyim parasını çıkarıp bir de kar edeyim deyip olmuyor.
Bu gayet mantıklı.

Bitcoin programı işlem gücüne göre logaritmik olarak artacak şekilde bitcoin üretiyor. Popüleritisinin sebebi: Hem madencilere hem de para olarak kullananlara normal paranın veremeyeceği ayrıcalıklar vermek. İnsanlar bu yüzden tercih ediyor.
Böyle bir algoritmanın varlığı neye yarıyor onu soruyorum ben de zaten. Yani bu algoritmanın işlemesi ne kazandırıyor onu anlamadım.

Şöyle demeye çalıştım, düz mantık hesapta getirisi var bu işin. Madem getirisi var neden parası olan herkes bunu yapmıyor?

Bu gayet mantıklı.

Böyle bir algoritmanın varlığı neye yarıyor onu soruyorum ben de zaten. Yani bu algoritmanın işlemesi ne kazandırıyor onu anlamadım.
İnsanların bitcoin alış-verişini yapacağı altyapıyı sağlıyor.
Madenciler ise bitcoin kazanıyor
Yani iki tarafta birbirlerine karşılıklı fayda sağlıyor. Bitcoinin değerli olmasının sebebi ise güvenilir bir ortamda durması. Devlet bile parana el koyamıyor. Takibi yapılamıyor. Şifresi kırılamıyor, kırılsa bile değiltirilemiyor... İnsanlarda demişki bu kadar bitcoin şu kadar dolar. Hadi bu avantajlarından dolayı biz doları değil bitcoini kullanalım. Hikaye böyle değil ama mantık bu.

Mantıklı bakarsan boş bir şey kimsenin de esasen sanal paraya ihtiyacı yok sanal kredi kartı diye bir şey var zaten parası olan elon musk gibiler geleceğin parası deyip kendi paralarını yatırdığı için bu kadar çok çıkıyor sürü psikolojisi o adam yatırıyorsa bende alayım diye millet yükleniyor fiyat çıkıyor arz talep meselesi.

Yeni konular

Geri
Yukarı