Bitcoin'in değeri nereden geliyor?

Mantıklı bakarsan boş bir şey kimsenin de esasen sanal paraya ihtiyacı yok sanal kredi kartı diye bir şey var zaten parası olan elon musk gibiler geleceğin parası deyip kendi paralarını yatırdığı için bu kadar çok çıkıyor sürü psikolojisi o adam yatırıyorsa bende alayım diye millet yükleniyor fiyat çıkıyor arz talep meselesi.
Bir olayı yok mu? Yasadışı işler ne üzerinden yapılıyor sanıyorsun? Devletin el koyamaması bile koca bir avantaj değil mi? Saçmalamıssın...

Mining hakkında çok bilgim yok yalnız değerlenme konusunda öğrendiğim, bildiğim birkaç bilgiyi verebilirim diye düşünüyorum.

"Para basarken yapılan şey devletin bastığı para kadar madeni kaynak sunmasıdır. "

Madeni kaynaktan kastın değerli madenler ise o iddia günümüz için geçerli değil. Uzun süredir devletler paralarını değerli madenlerine göre basmıyor. Paranın değeri devletin itibarıyla doğru orantılı görülebilir.

"Fiziksel olmayan bir varlığın değeri neye göre değerleniyor?"

Kripto para piyasalarında değerleme sistemi döviz gibi unsurlara göre çok daha kolay. Döviz gibi unsurlarda döviz arz ve talebi, miktarı, ülkeler arası ilişkiler vb. unsurlar etki ederken kripto para piyasalarında olay sadece arz ve talebe bağlıdır.

Bu yüzden bir kripto paranın değeri her borsada farklılık gösterebilir zira her borsanın arz ve talep girdileri farklıdır. Borsalarda alım ve satım emirleri verilir. Örneğin B kripto para borsasında 40 bin dolardan 1 bitcoin satma emri giren x kişisi ile 40 bin dolardan 1 bitcoin alma emri giren y kişisinin emirleri çakıştığında işlem gerçekleşir. Sen ise borsayı açtığında piyasada yapılan işlemlere göre değerlenen fiyatları görürsün.

Bu yüzden bir kripto paranın değeri her borsada farklılık gösterebilir zira her borsanın arz ve talep girdileri farklıdır. Borsalarda alım ve satım emirleri verilir. Örneğin B kripto para borsasında 40 bin dolardan 1 bitcoin satma emri giren x kişisi ile 40 bin dolardan 1 bitcoin alma emri giren y kişisinin emirleri çakıştığında işlem gerçekleşir. Sen ise borsayı açtığında piyasada yapılan işlemlere göre değerlenen fiyatları görürsün.
Buradaki sistem yani hazır alım ve satım girdisi girmek gibi? Daha doğrusu steamdeki pazar mantığına benziyor. Şimdi kavradım olayı.
İnsanların bitcoin alış-verişini yapacağı altyapıyı sağlıyor.
Madenciler ise bitcoin kazanıyor
Yani iki tarafta birbirlerine karşılıklı fayda sağlıyor. Bitcoinin değerli olmasının sebebi ise güvenilir bir ortamda durması. Devlet bile parana el koyamıyor. Takibi yapılamıyor. Şifresi kırılamıyor, kırılsa bile değiltirilemiyor... İnsanlarda demişki bu kadar bitcoin şu kadar dolar. Hadi bu avantajlarından dolayı biz doları değil bitcoini kullanalım. Hikaye böyle değil ama mantık bu.
Şimdi sizin dediğinizde anladığım, aslında hiçbir değeri yok. Ama insanlar kullandığı için değer kazanıyor. Doğru muyum? Yani ben bir ürün yaptım ve buna 0.5 bitcoin ya da 50 dolar diyorum. Ben buna kendim değer biçtiğim için ürünün bitcoin olarak bir değeri oldu ve sistemden bitcoin almış olan kişi de o parayı harcayacak alıyor.

Buradaki sistem yani hazır alım ve satım girdisi girmek gibi? Daha doğrusu steamdeki pazar mantığına benziyor. Şimdi kavradım olayı.

Şimdi sizin dediğinizde anladığım, aslında hiçbir değeri yok. Ama insanlar kullandığı için değer kazanıyor. Doğru muyum? Yani ben bir ürün yaptım ve buna 0.5 bitcoin ya da 50 dolar diyorum. Ben buna kendim değer biçtiğim için ürünün bitcoin olarak bir değeri oldu ve sistemden bitcoin almış olan kişi de o parayı harcayacak alıyor.
Steam ile aynı denebilir, evet. Değer arz ve talebe göre belirleniyor.

Yani o bakış açısıyla bakarsanız, evet. aslında bir değeri yok. Ona bu değeri katan insanlar. Felsefeye giren bir konu oluyor buraya girersek, aslında kurduğumuz sistemde ürünlere değer katan biziz. Tabi yine bu sistemde değer kattığımız diğer unsurlar da (hammadde, iş gücü vb.) ürünlerin değerinin oluşmasında etkili olan zincirin parçaları ama temel olarak felsefi bakış açısıyla bakarsak ürünün değerini ona insanların verdiği değer belirler.

Yeni konular

Geri
Yukarı