Bitmek Bilmeyen Zamlar

Arkadaşlar lütfen hainlik etmeyin, eskiden et almak için bile sıraya giriyorlardı.
Şimdilerde hiç sıra yok çünkü et almaya gücü yeten insan kalmadı. Sıra olmaması çok doğal.

Eskiden akrabalarımız ölünce üzülürdük, gider memlekete defneder gelirdik.
Şimdi ölen akrabamızın arkasından yas bile tutamıyoruz benzin fiyatları - otoban ücretleri yüzünden.

Arabayı alırken ÖTV + KDV, binerken MTV. Köprüyü geçersin 7TL vergi, memleket için otobana çıkarsın 20TL ona ödersin :) Benzin çok pahalı eyvallah der dizel araç alırsın, mazot fiyatları neredeyse 5'e vurur.

%40MTV zammı gelir ; "Parası olmayan binmesin" derler :) Zam oranları düşürülür, birileri kahraman ilan edilir :) Bizim milletin %(akp oy oranı) kadarlık kısmı eş cinsel, kendini öptürmekten zevk alıyor.

Doğuş Bey, Sosyal ortamındaki kurallar - saygı çerçevesi nedeniyle küfürlü söylemlerde bulunamıyoruz. Sizler sesimi duyuyorsanız lütfen gerekli küfürleri ediniz, siz bu konuda iyisiniz ;

a4v8e1.jpg

Türkiye 20-25 senedir (ekonomik olarak) bir arpa boyu yol alamadı.

Eskiden benim kullandığım PC'nin işlemcisi döneminin giriş orta segment sayılan günümüzün Pentium'u tadında bir CPU, aldığımız fiyat 95 TL ama Asgari Ücret 670 TL yani siz bu işlemciden 7 tane alabiliyordunuz, şimdi bu tip işlemcilerin fiyatı 200-300 arasında yine yaklaşık 7 tane alabiliyoruz. E nerede alım gücü?

Şu kuyruk meselesini gündeme getirenlere sormak isterim dünya üzerinde (Kıtlık ve önemli savaşlar dışında) kimler şeker için kuyruk bekledi?

Hangi bir ülkenin Milli Eğitim Bakanı gazetelere (halk için) "Artık çocuk yapmayın okul yetiştiremiyoruz" dedi? Gerçi şimdi alayı İmam Hatip ama... o_O

Eskiden de alt geliri olanın evine doğru dürüst et girmezdi şimdi de girmiyor. Eskiden de toplumun geneli bir şeyleri almakta zorlanıyordu şimdi de.

Sadece yıl 2017 oldu ve çağa ayak uydurduk (veya öyle görünüyoruz, bence öyle görünüyoruz.).

Şimdi birisi çıkıp "Ulan o kadar şikayet ediyorsunuz, siz olsanız ne yapardınız? Üretim yapın o zaman para değerlensin." diyecek. Onlara da cevabım: Zaten ben yapamayacağımı veya nasıl yapıldığını bilmediğim için bunu böyle, şöyle yapın diyemem, ama görünen köy kılavuz istemez çünkü yapılması gereken şeyler yapılmalı.

Dünya üzerinde adam yasal olmayan ama düzgün çalışan film sitesi yapar devlet desteği gelir, bizde aksine kapatılır. Ondan sonra kan emici olanlara yığınlara para öderiz aldığımız kalite 480P. :vıy:

Memlekette hangi bir teknolojiye yahut projeye destek var? Adam büyük iş yapmak ister, "yurtdışı ile çalışırsan şu kadar, vergi onu yaparsan bu kadar vergi, yurtdışından mal almaya çalışma boşuna buradakinin fazlasını ödersin" gibi şeylerle karşılaşıyor.

2 tane Nobel ödülüne sahip ülke vatandaşımız var ve Biyoloji gibi bi' bilim dalında ödül alan adam araştırmalarının neredeyse tamamını California'da yapmış. o_O

Bence de çok mantıklı. (y)

Türkiye 20-25 senedir (ekonomik olarak) bir arpa boyu yol alamadı.

Eskiden benim kullandığım PC'nin işlemcisi döneminin giriş orta segment sayılan günümüzün Pentium'u tadında bir CPU, aldığımız fiyat 95 TL ama Asgari Ücret 670 TL yani siz bu işlemciden 7 tane alabiliyordunuz, şimdi bu tip işlemcilerin fiyatı 200-300 arasında yine yaklaşık 7 tane alabiliyoruz. E nerede alım gücü?

Şu kuyruk meselesini gündeme getirenlere sormak isterim dünya üzerinde (Kıtlık ve önemli savaşlar dışında) kimler şeker için kuyruk bekledi?

Hangi bir ülkenin Milli Eğitim Bakanı gazetelere (halk için) "Artık çocuk yapmayın okul yetiştiremiyoruz" dedi? Gerçi şimdi alayı İmam Hatip ama... o_O

Eskiden de alt geliri olanın evine doğru dürüst et girmezdi şimdi de girmiyor. Eskiden de toplumun geneli bir şeyleri almakta zorlanıyordu şimdi de.

Sadece yıl 2017 oldu ve çağa ayak uydurduk (veya öyle görünüyoruz, bence öyle görünüyoruz.).

Şimdi birisi çıkıp "Ulan o kadar şikayet ediyorsunuz, siz olsanız ne yapardınız? Üretim yapın o zaman para değerlensin." diyecek. Onlara da cevabım: Zaten ben yapamayacağımı veya nasıl yapıldığını bilmediğim için bunu böyle, şöyle yapın diyemem, ama görünen köy kılavuz istemez çünkü yapılması gereken şeyler yapılmalı.

Dünya üzerinde adam yasal olmayan ama düzgün çalışan film sitesi yapar devlet desteği gelir, bizde aksine kapatılır. Ondan sonra kan emici olanlara yığınlara para öderiz aldığımız kalite 480P. :vıy:

Memlekette hangi bir teknolojiye yahut projeye destek var? Adam büyük iş yapmak ister, "yurtdışı ile çalışırsan şu kadar, vergi onu yaparsan bu kadar vergi, yurtdışından mal almaya çalışma boşuna buradakinin fazlasını ödersin" gibi şeylerle karşılaşıyor.

2 tane Nobel ödülüne sahip ülke vatandaşımız var ve Biyoloji gibi bi' bilim dalında ödül alan adam araştırmalarının neredeyse tamamını California'da yapmış. o_O

Bence de çok mantıklı. (y)
Ekonomi? Ha oda ne?

Ekonomi? Ha oda ne?
Eskiden teknoliji dünyada da pahalıydı. Şimdi ise teknoloji dünyada ucuz. O zamanla bu zamanı karşılaştırmayın.

Dolar düşünce herkes işler yoluna girecek sandı. Millet 15 yılda iyice semirdi süt verecek konuma geldi şimdi artık sağma vakti olarak görüyorlar.
Euro ve altına bakarak dövizin ne durumda olduğunu anlayabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı