[Bitti] 13 Aylık Askerlik

261538

Gigapat
Makaleler
98
Hepinize merhabalar arkadaşlar, yaklaşık 13 aydır askerdeydim geleli yaklaşık bir hafta oluyor, bu konuda deneyimlerimi sizin ile paylaşacağım.
  • Askerdeydin ama Sosyal'de görüyorduk?
    • Telefon kullandığım sürede zaman zaman bakıp, yardımcı oluyordum. Paylaşımların çoğunda mobil işaretini görmüşünüzdür bu yüzden.
  • 13 aylık askerlik mi olur?
    • Biraz şaşırmış olabilirsiniz fakat evet 13 aylık askerlik yaptım ve 1 ayı acemilikti. Normal 6 ay bittikten sonra pandemi yüzüne celp alımları ertelendi ve ekstradan bir ay yapmak durumunda kaldık. 2019 Kasım celpi bu yüzden biraz şansız sayılabilir. 7 Aylık askerlik sonrası ikinci 6 aylık uzatmasını verdim ve ikinci 6 ayımı yaptım bu şekilde 13 aya tamamlandı.
  • Neden ikinci 6 aya kaldın?
    • Yaklaşık 3 ay kala pandemi çıktı sonra devriyeler falan kilitlendi. Benim asıl kalış amaçlarımdan biri askeriyeye girmek. MYO mezunu askerliğini yapanlar mülakatlarda %10, ikinci 6 aya kalanlar ekstra %10'a yakın puan alabiliyor buna ek olarak baktım sokağa çıkma yasakları falan var zaten ortalık karışık kalayım dedim. 2. 6 ay için aylık askeri ücret aldım.
  • Askerlik nasıl, çekinilecek kadar var mı?
    • Bu gittiğiniz yere tamamiyle değişir arkadaşlar. Ben Samsun'da jandarma olarak yaptım. Daha fazla detay vermeyeyim. Bu süreçte devriyelere gittim, mahkemelere girdim, açıkcası pandemi öncesi vakit çok güzel geçiyordu, pandemi ile tamamiyle içeriye kapanmıştık başlarda. İkinci 6 ay içinde gece çavuşu olarak yaptım ve rahattım.
  • Eğitimler nasıl?
    • Ön lisans mezunu olduğum için yedek astsubaylık başvurusunu işaretlemiştim o gelseydi biraz daha farklı bir eğitim alacaktım fakat erlere verilen eğitim de çok abartı bir şey yok. Bir ay acemilik yapıyorsunuz bu sürede yemin törenine hazırlık, yanaşık düzen, atış vb. şeyler ile geçiyor. Acemilik sonrası görev yerinize gidiyorsunuz.
  • Komutanlar nasıl?
    • Acemiliği ve usta birliğini yaptığım yerdeki komutanlarım sağ olsunlar çok iyiydiler. Şunu unutmayın siz oraya bir görev için gidiyorsunuz ve almanız gereken bir şeyler var komutanlarda size bunları vermek zorunda.
  • Telefon durumu nedir, kullanabiliyor muyuz?
    • Bu tamamiyle gideceğiniz birlik ile alakalı bir durum. Jandarma olarak cezaevine giderseniz büyük ihtimal telefon görme işiniz zor, diğer yerler için alay komutanı ve birlik komutanına bağlı.
  • Önerilerin nedir?
    • Korkulacak bir şey yok ve öncelikle askere gittiğinizin farkında olun. Orada sürekli ağlanıp sızlanmayın. Bunu niye yapıyoruz, ne gerek var gibi şeyler düşünüp kendinizin ve çevrenizin moralini bozmayın. Keyif almaya bakın, emin olun keyif alacaksınız.
    • Yapacağınız şeyler basit şeyler, komutanlarınızın sözünü dinleyin ne sizin başınız ağrısın(içtimaya toplanın), ne de uğraşıp durmayın. Siz sadece size söyleneni yapın.
    • Sorumluluk almaktan çekinmeyin, siz sorumluluk almaktan çekinirseniz, bir şeye ihtiyacınız olduğunda aynı şekilde karşılık alabilirsiniz.
    • Bolca atlet, çorap götürün. Kışın gidiyorsanız kesinlikle içlik vb. şeyler alın.
Daha fazla detay için buraya bakabilirsiniz: Mınıstry Of Natıonal Defense • Anasayfa

Bu kadar yeterli diye düşünüyorum.

Havaci oldugum icin hava kuvvetleri komutanlığında yaptım askerliğimi ben de. Hayatımdaki en güzel günleri geçirdim.

Askerlik guzeldir, olgunluk katar. 2.5 yıl askerlik (komando) yapan, sicak catismalardan cikmis babamdan sonra bizimki çocuk oyuncagi gerçi.

Son düzenleme:
Çok fazla koşu var mı acaba? Günde yarım saat dışarda işim olsa pişik oluyor bacak aralarım, yılbaşından sonra muayene olacağım, çürük raporu'da almak istemiyorum, Askerliğimi yapıp, devam ettirmek istiyorum. Daha sonrasında sözleşmeli askerlik yapmayı hedefliyorum. Hayalim daha doğrusu, fakat cildiye doktoru, kalıcı olduğunu belirtiyor. Askerde 1 saat koşu yapsam, akşama kadar yürüyemem diye korkum var :)

Havaci oldugum icin hava kuvvetleri komutanlığında yaptım askerliğimi ben de. Hayatımdaki en güzel günleri geçirdim.

Askerlik guzeldir, olgunluk katar. 2.5 yıl askerlik (komando) yapan, sicak catismalardan cikmis babamdan sonra bizimki çocuk oyuncagi gerçi.
Hocam, acaba orayı da anlatır mısınız rica etsem? Bayağı merak ediyorum açıkçası. Zahmet olmayacaksa sizden bir konu rica etsem? :utandım:

Yeni konular

Geri
Yukarı