Biyoloji nasıl çalışılır?

S1000RR

Decapat
Biyolojiden nefret ediyorum ve biyolojim çok kötü. Hatta kötü diyebileceğim kadar bilgi sahibi bile değilim. Biyolojiyi nasıl çalışabilirim sıkılmadan?

Son düzenleyen: Moderatör:
Biyolojiye çalışmanın temel 2 mantığı var. 1: bilgiyi ezberle, 2 ise test çöz ve yapamadığın sorunun cevap anahtarına bakıp doğru cevabı öğren ve mantık kurmaya çalış. Biyolojiyi sıkılmadan çalışman için sevmelisin ki bu her ders için gerekli.

Dersin başına oturduğunuzda off bunu kim ezberleyecek şimdi diye oturursanız tabi ki de hiçbir şey öğrenemeyeceksiniz.Aslında bence ilgi çekici bir ders ben sınav öğrencisiyim bu sene YKS'ye gireceğim size nasıl çalıştığımı anlatayım.
-Çalışırken mutlaka sebep-sonuç ilişkisi kurmalısınız.(Örneğin vücudun öncül enerji kaynağı karbonhidrat neden ? )
-Tekrar söylüyorum ezber yapamayın kavramları öğrenin kavrayın ne olduğunu bilin.
-Sanal bir ders olmadığı için hayal gücünüzü kullanın canlı bilimi dersini görüyorsunuz canlılarla bağdaştırabilirsiniz bilgileri.( belli bir safhadan sonra hastalıklara teşhis falan koyacaksınız doktor gibi :D )
-Son olarak içten söylüyorum bu derslere şu yarınki sınavdan yüksek alayım diye ezber yapıp giriyorsanız lise sonda çok büyük patlarsınız ister dikkate alın ister almayın acı gerçektir.En azından temelini sağlam oturtursanız konuyu unutsanız bile ufak bir tekrarda aklınıza gelecektir.

Biyolojiden nefret ediyorum ve biyolojim çok kötü. Hatta kötü diyebileceğim kadar bilgi sahibi bile değilim. Biyolojiyi nasıl çalışabilirim sıkılmadan?

9 a mı gidiyorsun
(eğer 9 a gidiyorsan ben de çok zorlanmıştım başta 2. dönem daha kolya biyoloji bence)
ayrıca soruna cevap olarak tek çare ezber

Ben 9. sınıftayım. Biyoloji ders videoları için önerdiğiniz bir site var mı? Tonguç`un biyoloji videolarını sevmiyorum başka bir videoda bulamadım biyoloji ile ilgili.

Kardeşim benden sana hayatını kurtaracak tavsiye. Beyninin 2 lobunu kullanarak yani mantıksal ve görsel olarak bir bilgiye yaklaşırsan hertürlü şeyi aklında tutarsın. Öğrenmek istediğin şeylerin resmini çiz ve aklında canlandırma seansı yap. Ben Anayasa Hukuku gibi bir derse 15 dakika çalışırken resim çizerek(bilgiyi resme döküp canlandırma yaparak) 98 almıştım.Düşün yani öyle bir derse 15 dakika çalıştım. Günlük hayatta istediğim her şeyi rahatlıkla hatırlamak için canlandırma,duygu katma ve resimlendirme tekniği kullanıyorum. Bu dediğimi ciddiye alırsan her dersinde başarılı olursun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı