Biyoloji okumak mantıklı mı?

Hocam fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilim okumak yerine temel bilimleri işe yarar bir şekilde kullanmak için mühendislik veya tıp falan seçiliyor. Akademisyen veya öğretmen olmayacaksanız iş imkanı kısıtlı. En iyi üniversiteleri ilk 5'te falan bitirirseniz teklif falan gelir belki. Orada da öğretim üyesi olarak kalmak isteyenler olduğu için rekabet fazla olacaktır bence.

Hocam fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilim okumak yerine temel bilimleri işe yarar bir şekilde kullanmak için mühendislik veya tıp falan seçiliyor. Akademisyen veya öğretmen olmayacaksanız iş imkanı kısıtlı. En iyi üniversiteleri ilk 5'te falan bitirirseniz teklif falan gelir belki. Orada da öğretim üyesi olarak kalmak isteyenler olduğu için rekabet fazla olacaktır bence.

Biyolojiye, bilime, evrime meraklı ve bunları öğrenmekten zevk alan biriyim. Bu yüzden biyoloji alanında okumak, çalışmak, bilimsel çalışmalarda bulunmak istiyorum fakat geçim ve iş bulmak diye birşey var bu yüzden kafam karışık.

Doktor öğrendiği yöntem ile tedavi eder. Biyolog o tedaviyi bulur ve geliştirir... İşe yarar bi şekilde kullanan temel bilimcidir. Doktor yada mühendis değil. Doktor temel bilimci değildir. Doktorun biyoloji bilgisi en fazla ne kadar? %10-15? Mesela bir doktor ne kadar mikrobiyoloji biliyor? Ne kadar biyokimya biliyor? Ne kadar moleküler biyoloji biliyor? Ne kadar genetik biliyor? Ne kadar zooloji biliyor? Ne kadar bitki biyolojisi biliyor?

Benim babam inşaat mühendisi ama fizik mühendisliğinden yatay geçiş yapmış. Hocası ona çift anadal okutayım sana 2-3 farklı bölüm okutayım demiş ama babam istememiş.

Hocasının şöyle bi sözü var bana söylemişti babam.
İnşaat mühendisi tekniğe odaklanır fizik mühendisi onun nereden geldiğini inceler demiş.
İnşaat mühendisi sadece öğrendiklerini kullanır. Fizik mühendisi o öğrenilen şeyleri inceler ve yargılar. Aynı biyolog doktor örneğindeki gibi.

Geri
Yukarı