Blender ile teknik çizim mümkün mü?

Buğra Öztürk

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 3d yazıcı aldım ve teknik çizim yapmak istiyorum. Blender programına çok hakimim fakat teknik çizim için uygun mu bilmiyorum. Solidworks de bana biraz zor geldi. Sizce Solidworks yada Fusion 360 geçmeli miyim ?

Arkadaşlar 3D yazıcı aldım ve teknik çizim yapmak istiyorum. Blender programına çok hakimim fakat teknik çizim için uygun mu bilmiyorum. SolidWorks de bana biraz zor geldi. Sizce SolidWorks'ya da Fusion 360 geçmeli miyim?

Blender'da teknik çizim yapamazsın. Teknik olarak doğruya benzer ancak teknik çizim olmaz.

AutoCAD ile tam 2 boyut çalışabilirsin.

SolidWorks İstanbul piyasasında bol, Catia Bursa piyasasında daha bol.
Fusion 360 denk gelmedim.

Blender dışı bu programlar zaten CAD/CAM ile uyumlu çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Şimdi senin ihtiyacın nedir?

Son düzenleme:
Blender'da teknik çizim yapamazsın. Teknik olarak doğruya benzer ancak teknik çizim olmaz.

AutoCAD ile tam 2 boyut çalışabilirsin.

SolidWorks İstanbul piyasasında bol, Catia Bursa piyasasında daha bol.
Fusion 360 denk gelmedim.

Blender dışı bu programlar zaten CAD/CAM ile uyumlu çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Şimdi senin ihtiyacın nedir?
Merhaba ben işe girmek amaçlı öğrenmek istemiyorum. Benim çok iyi bir yazılım bilgim var. Şimdi de elektriği temel olarak öğrendim. Ben evde şimdilik hobi amaçlı elektrikli ürünler üretmek istiyorum. Fakat teknik çizim hayatımda hiç yapmadım. Şimdi bir tane kitap aldım ne olduğunu öğrenmek için onu okuyorum. Dediğiniz gibi Blender ile teknik model yapılmıyorsa bana Solidworks yolu gözükür. Teşekkürler cevabınız için.

Teşekkürler, şuan bir kitap okuyorum bitince de bu eğitimi inceleyeceğim.

Merhaba ben işe girmek amaçlı öğrenmek istemiyorum. Benim çok iyi bir yazılım bilgim var. Şimdi de elektriği temel olarak öğrendim. Ben evde şimdilik hobi amaçlı elektrikli ürünler üretmek istiyorum. Fakat teknik çizim hayatımda hiç yapmadım. Şimdi bir tane kitap aldım ne olduğunu öğrenmek için onu okuyorum. Dediğiniz gibi Blender ile teknik model yapılmıyorsa bana Solidworks yolu gözükür. Teşekkürler cevabınız için.

Teşekkürler, şuan bir kitap okuyorum bitince de bu eğitimi inceleyeceğim.
PCB board tasarlamadığın sürece, Blender'da objenin gerçek boyutlarına sadık kalarak çizim yapabilirsin.

3B yazıcının tolerans değerlerini öğrendikten sonra ve çiziminin "manifold object" olmasını sağladığın sürece olur.

SolidWorks'te daha rahat edersin, geri dönerek değiştireceğin her şey bir sonraki seti de düzeltir veya düzeltmene izin verir.

Kolay gelsin.

Geri
Yukarı