Çözüldü Blender'da çift ekran kartı kullanmak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

GaripBirYolcu

Picopat
Daha fazla  
Merhaba. Elimde bulunan:
Ryzen 5600 işlemci.
RTX 3060 12 GB ekran kartı.
B450 Tomahawk Max II anakart.
Seasonic Focus Plus 650W 80+ Gold PSU sistemime elimde bulunan GTX 1660 Super ekran kartını takıp Blender programında çift ekran kartını kullanıp aynı anda çıktı almak istiyorum.

Şimdi bu bahsettiğim 1660 Super gelecek yılın ortalarında satmayı planladığım sistemimin içinde ve o sistemi şu an rafa kaldırdım. Ve yakın zamanda görüntü çıktıları almak istediğimden RTX 3060 kartımla beraber 1660 Super'in de performansından yararlanmak istiyorum. Benim sorum: Bu farklı nesil kartları Blender programında kullanmak istediğimde bir sorun yaşar mıyım? Ya da sürücü güncellemesi geldiğinde bana sorun çıkarır mı?

Altan da belirtmek isterim iki ekran kartına da undervoltaj uygulanıp harcadığı elektrikten toplamda 35W tasarruf sağlandı. Asıl amacım sıcaklık düşürmekti ama bir yandan da güç tüketimi de sağlandı ve performans kayıpları olmadı. Elbette 1660 Super'in undervoltaj işlemini daha gerçekleştirmedim. Ama eski sistemimde yaptığımda bir performans kaybı yaşamayıp hafif bir çekirdek ve bellek frekansı da artırdığımdan performans artışa geçti. Daha ekran kartını çıkarmadım. Çıkarıp takmakla uğraşmamak için ve bir yandan forumda da yeni olduğumdan elim alışır diye sormak istedim.

Çözüm
Şu şekilde efendim. Ben düşük poligonlu karakterle çalışacağım ama çevre aydınlatmasına önem vereceğim. Şu anlık cg cookie ve gleb alexandrovun ücretli kurslarını kullanıyorum. Çok yakın zamanda güzel renderlar çıkarabilirim. Ben RTX 3060 ile 2500 Blender skoru alırken 1660 Super ile 800 puan alıyordum. Şimdi iki ekran kartının performansını kullanmak 7200 karelik renderda mükemmel bir zaman kazandıracağını düşündüğümden söylüyorum.

Blender kaç tane ekran kartın varsa kullanabilir bu konuda problem yok, sadece seçmen yeterli.

Ancak render alacağın sahnelerin ekran kartlarının RAM'iyle sınırlı olması gibi bir durum var.

3060 8 GB ise 1660 6 GB ise, maksimum 6 GB'ye kadar alabilirsin sahne başına.

Hibrit olarak sistem RAM'ini kullanamıyor henüz Blender. Çözülmesi kod açısından çok karın ağrısıdır o yüzden geçmeyebilirler.

Ancak, sektörde kimse animasyon için bütün sahneyi tek seferde kullanmaz. Buna pre-processing denir ve mesela kamera açılarını koplayayıp ön, arka kısımları ayrı renderlayıp sonra birleştirir. Bu sonradan bireştirme post-processing işlemlerinden biridir.
Cycles motoru çift ekran kartını destekler. Render Devices ayarından seçebilirsin. Tabi sorun yaşayabilir misin? yaşayabilirsin çünkü ikisinin vram boyutu aynı değil. Yani sen işlemi başlattığında yük en düşük versiyon hangisi ise ilk ona biner.

Teşekkürler ben bunu bilmiyordum. Her neyse kendim düşük poligon ve orta denebilecek bir texture ile render alacağımdan RTX 3060 yeterli olur. Animasyon çıktılarım saatleri bulacağından bir artısı olsa kullanmak isterdim.

Teşekkürler ben bunu bilmiyordum. Her neyse kendim düşük poligon ve orta denebilecek bir texture ile render alacağımdan RTX 3060 yeterli olur. Animasyon çıktılarım saatleri bulacağından bir artısı olsa kullanmak isterdim.
Senin 2 ekran kartında zaten Render için çok güçlü yani istersen 1660 ile bile ultra grafiklerde rahat render alabilirsin. Sen bir de 3060'ı kullanacağından bahsediyorsun Çift kullanmana bence hiç gerek yok :d. Ayarlar otomatik işlemciyi kullanıyor. Sen Optix bölümünden 3060'ı seç.

Son düzenleme:
Senin 2 ekran kartında zaten Render için çok güçlü yani istersen 1660 ile bile ultra grafiklerde rahat render alabilirsin. Sen bir de 3060'ı kullanacağından bahsediyorsun Çift kullanmana bence hiç gerek yok :d. Ayarlar otomatik işlemciyi kullanıyor. Sen Optix bölümünden 3060'ı seç.
Şu şekilde efendim. Ben düşük poligonlu karakterle çalışacam ama çevre aydınlatmasına önem vereceğim. Şuanlık cg cookie ve gleb alexandrovun ücretli kurslarını kullanıyorum. Çok yakın zamanda güzel renderlar çıkarabilirim. Ben rtx 3060 ile 2500 blender skoru alırken 1660 süper ile 800 puan alıyordum. Şimdi iki ekran kartının performansını kullanmak 7200 karelik renderda mükemmel bir zaman kazandıracağını düşündüğümden söylüyorum.

Şu şekilde efendim. Ben düşük poligonlu karakterle çalışacağım ama çevre aydınlatmasına önem vereceğim. Şu anlık cg cookie ve gleb alexandrovun ücretli kurslarını kullanıyorum. Çok yakın zamanda güzel renderlar çıkarabilirim. Ben RTX 3060 ile 2500 Blender skoru alırken 1660 Super ile 800 puan alıyordum. Şimdi iki ekran kartının performansını kullanmak 7200 karelik renderda mükemmel bir zaman kazandıracağını düşündüğümden söylüyorum.

Blender kaç tane ekran kartın varsa kullanabilir bu konuda problem yok, sadece seçmen yeterli.

Ancak render alacağın sahnelerin ekran kartlarının RAM'iyle sınırlı olması gibi bir durum var.

Hibrit olarak sistem RAM'ini kullanamıyor henüz Blender. Çözülmesi kod açısından çok karın ağrısıdır o yüzden geçmeyebilirler.

Ancak, sektörde kimse animasyon için bütün sahneyi tek seferde kullanmaz. Buna pre-processing denir ve mesela kamera açılarını koplayayıp ön, arka kısımları ayrı renderlayıp sonra birleştirir. Bu sonradan bireştirme post-processing işlemlerinden biridir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Onu biliyorum ben genelinin ne kadar süreceğinden bahsediyorum. Yoksa tek seferde bütün çıktıyı almak gibi bir derdim yok. Bunun yanında bu bahsettiğiniz olay gerçekse hiç uğraşmamak daha mantıklıdır. Pre-processing ve post-processing işlemlerinin isimlerinin ne olduğunu bilmeden halihazırda yapıyormuşum. Şuan yeniyim. Daha program kullanmaktan tutun hard-surface, karakter çizimi, çevre tasarımı, iskelet oluşturma, animasyon vs şuana kadar 10 ay geçti. Sıfırdan girdim. Ve öyle iliğini sıyararak öğrenemedim bu sektörü daha. En azından pre-processing ve post-processing işlemlerini gerçekleştir dediğinde biri huuuaaahhh demiyeceğim teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı