Blizzard battı mı?

355034

Hectopat
Blizzard eskisi kadar iyi satıyor mu ve geleceği var mı sizce? Aktivision ile birleşmiş. Fransa ofisini kapatmış, birçok çalışanını işten çıkartmış. Çalışanları, Blizzard'dan az maaş alıyor diye bir haber vardı epey oldu ama...
Hala bu şirketten oyun alınır mı sizce?

Not: Soruyu sorma amacım tamamen meraktandır.

Hayır. Shadowlands satışlarının çok iyi gittiğini biliyorum. Hatta yenice satın aldım. Bu pandemi döneminde Blizzard gibi bir firmanın batacağını düşünmüyorum. Resesyon yaşıyordur, hepimizin yaşadığı gibi ama batması, zannetmiyorum.

Blizzard'ın herhangi bir oyununa girmeye çalışırken sıra bekliyorum hala. Mesela Overwatch. Baya aktif bir topluluğu var. Batacağını sanmam. Az ama öz oyun yapıyorlar. Kalitesiz bir oyununu görmedim daha.

Blizzard dediğin firma bugünki çok oynanan LoL'ün temellerini attığı(Warcraft 1 ve 2,bakın WoW demiyorum) firmadır,öyle dota falan da oradan çıkmadır.Oyun dünyasındaki en kaliteli firmadır,global anlamda öyle bakılır,öyle düşünülür.Bunca senedir de yaptıkları aşikar,bugün LoL bu hale geldiyse kısmı olarak onlar sayesindedir,zira onlarda çalışan personeller oraya geçmiştir vs çok olay olmuştur.Son yıllarda evet Activsion ile birleşerek demeyelim ona çünkü Activsion daha fazla hisseye sahip fakat hepsinin sahipleri Tencent,tıpki Riot Games gibi,yani alınır mı alınmaz gibi bir soru soruyosan zaten bu yazdıklarımı bilmiyorsun demektir.Zamanının Diablosu,Starcraftı gibi KÜLT oyunlar varken Age of bile emekliyordu.Bir çok alanda devrim yapmış bir firma.Evet ülkemizde kurdan dolayı değeri bilinmiyor fazla ama oyun dünyasındaki en iyi firmadır ve öyle de kalacaktır.

Son olarak,şunu da ekleyeyim,az çok şu an en çok oynanan oyunlara bakarsan hala onların bir eli olduğunu görürsün.Örnek olarak WoW:20 senedir hala mmorpg'de tahtını koruyor ve twitch gibi yerlerde expansionı geldiğinde top 3e giriyor hatta classic modu geldiğinde en çok izlenmeye ulaşan ilk oyun oldu(yanlış hatırlamıyorsam anlık 5.7 milyon izlenme gibi bir sayı elde etti twitch.tvde).Bugünün en çok oynana LoLü bile dünya şampiyonasında max 2m görürken bu durumu senin yorumlamana bırakıyorum,neyin ne olduğunu insanları aydınlatmam gerektiğini hissettim açıkçası.

Uzun zamandır oynuyorum blizzard oyunlarını en başta ve genellikle World of Warcraft olmak üzere :) Fransa ofisini kapattı. Bunun da gerekçesi piyasaya ve pazara daha iyi hizmet adı altında diye söylediler sanırım. Batma gibi bir durum yok diye düşünüyorum ben de her geçen gün yeni oyuncular geliyor sadece wow için değil bu bi Fransa ofisi kapandı diye batacak mi şirket :)

Blizzard dediğin firma bugünkü çok oynanan LoL'ün temellerini attığı(warcraft 1 ve 2, bakın WoW demiyorum) firmadır, öyle DotA falan da oradan çıkmadır. Oyun dünyasındaki en kaliteli firmadır, global anlamda öyle bakılır, öyle düşünülür. Bunca senedir de yaptıkları aşikar, bugün LoL bu hale geldiyse kısmı olarak onlar sayesindedir, zira onlarda çalışan personeller oraya geçmiştir vs çok olay olmuştur. Son yıllarda evet activsion ile birleşerek demeyelim ona çünkü activsion daha fazla hisseye sahip fakat hepsinin sahipleri Tencent, tıpki Riot Games gibi, yani alınır mı alınmaz gibi bir soru soruyosan zaten bu yazdıklarımı bilmiyorsun demektir. Zamanının Diablo'su, Starcraft'ı gibi kült oyunlar varken age of bile emekliyordu. Bir çok alanda devrim yapmış bir firma. Evet ülkemizde kurdan dolayı değeri bilinmiyor fazla ama oyun dünyasındaki en iyi firmadır ve öyle de kalacaktır.

Son olarak, şunu da ekleyeyim, az çok şu an en çok oynanan oyunlara bakarsan hala onların bir eli olduğunu görürsün. Örnek olarak WoW: 20 senedir hala MMORPG'de tahtını koruyor ve Twitch gibi yerlerde expansionı geldiğinde top 3E giriyor hatta classic modu geldiğinde en çok izlenmeye ulaşan ilk oyun oldu(yanlış hatırlamıyorsam anlık 5.7 milyon izlenme gibi bir sayı elde etti Twitch. TV'de).Bugünün en çok oynana LoL'ü bile dünya şampiyonasında Max 2M görürken bu durumu senin yorumlamana bırakıyorum, neyin ne olduğunu insanları aydınlatmam gerektiğini hissettim açıkçası.

Güzel yazmışsınız. Dediklerinizin birçoğunu bilmiyordum ben. 👍

Geri
Yukarı