BlueRain'in SoloQ Rehberi!

BlueRain

Hectopat
Guide'ın amacı birçok LoL oyuncusunun aklına takılan ve büyük problem yaşadığı SoloQ kazanmadaki kendimce yakalayabildiğim püf noktalardır umarım sizlere faydalı olabilirim...bir bakalım.

Sırası ile nelere ihtiyacımız var?

1 ) Yeterli Düzeyde Oyunu anlayabilmek

Bu bölümü özetleyecek olursak birçok oyuncu 30 lvl a ulaştığında ve 16 şampiyonu tamamladığında direkt soloQ oynamaya başlar ve genellikle kaybeder bunun sebebi oyunu yeterince tanıyamamış olması ve yeterli bilgiye ulaşamamış olmasıdır bu yüzden öncelikle normal oyunlarda yeterince pratik yapmanızı ve kendinizi yeterli bulduğunuz zaman soloQ başlamanızı tavsiye ederim :)

2 ) Objektif Öznel değerlendirme

Bu bölümde kendinize nasıl bakabildiğiniz çok önemlidir , siz gerekeni tek başınıza yapamıyorsanız başkalarına yardım etmeniz pek mümkün değildir örnek olarak '' kendine hayrı olmayanın kimseye hayrı olmaz '' sözü sanırım yeterince açıklıyor . Yani kastettiğim şey kendi lane inizde kazanamıyorsanız '' ya arkadaş hep gang yiyorum bizim jungler hiç yardıma gelmiyor , adamlar ss vermiyor ya , oha adamdaki bala bak '' vesaire gibi şeyleri bahane etmeyi bırakın ve hatayı kendinizde arayın . Unutmayın SoloQ da kazanmak istiyorsanız '' oyundaki en kötü 4 takım arkadaşının sizde olduğunu varsayarak oynamak zorundasınız yani hata yapma lüksünüz yok! ''

3 ) Yüksek Mentalite

Sakin kalabilmeniz ve rahat düşünebilmeniz çok önemlidir . Takım arkadaşlarınızın hatalarını onların yüzüne vurarak değil onlara yardımcı olarak gidermelisiniz ve siz bir hata yaparsanız hatanızı kabullenmeli ve ona göre davranmalısınız . Agresifleşmek veya takım arkadaşınıza saldırı içerikli yorumlar yapmak hem takım arkadaşlarınızın hem sizin performansınızı kötü etkiler ve daha çok hata yapmanızı sağlar. Buna ek olarak hata yaptığınızda rakibinize sinirlenmemeli ve hatanın kaynağını çözümleyerek nasıl telafi edeceğinizi ve aynı hatanın bidaha olmaması için geriye dönüp zayıf noktanızı farketmelisiniz..

4 ) Oynanacak Role a uygun şampiyon seçimi

Evet arkadaşlar oynadığınız Role ' a uygun şampiyon seçiminin SoloQ taşıyabilmeniz için bence büyük etkisi var ve görebildiğim kadarıyla sizlerle paylaşıyorum . Temel Kural Kendi lane inizde asla kaybetmemelisiniz!

Mid oynuyor iseniz : Kendi lane inizi yenebildiğiniz kadar diğer lane leride beslemelisinizki oyunu zafere taşıyabilesiniz bu yüzden iyi Roam ( başka lane lere yardım edebilmek ) yapabilen şampiyonlar bence mid lane için idealdir. Örnek olarak : Twisted Fate , Fizz , Akali , Pantheon , Khazix..

Jungle oynuyor iseniz :
Bana göre oyundaki en etkili role dur . jungle ını seri temizlemeli hızlı bir şekilde kasmalı ve olabildiğince çok gang atıp lane lerdeki takım arkadaşlarınızı besleyebilmelisiniz ve olabildiğince Kill leri lane lerdeki takım arkadaşlarınıza bırakmalısınızki hem onlara yardımcı olasınız hemde size olan düşüncelerinde daha pozitif olacaklardırki bunun büyük etkisi vardır , bu yüzden iyi gang atan şampiyonlar bu role için en uygunlarıdır . Örnek olarak : Hecarim , Jarvan IV , Maokai , Xin Zhao..

Top oynuyor iseniz :Kendi lane inizi tabiri caizse Parçalamalı ve olabildiğince beslenmelisiniz ve lane inizdeki turret ı düşürüp o lane i kontrol altına aldıktan sora diğer lane lere yardım etmelisiniz bu konuda benim Solo olarak adlandırdığım bir şampiyon vardırki adı '' Jax '' tir . Ama top için başka şampiyonlara örnek verecek olursak : Renekton , Elise , Jayce uygundur diye düşünüyorum..

Bir Adcarry oyuncusu olarak Adcarry nin s3 ten bu yana tek başına oyunları taşıyabilecek yeterlilikte olmadığını düşünüyorum fakat duoQ oynuyor iseniz iyi bir support ile tabiki taşıyabilirsiniz

5 ) Liderlik Sıfatı

Liderlik edebilmeniz çok önemlidir bu yüzden takım arkadaşlarınızın saygısını kazanmalısınız ki onlara öncülük etmenize müsade etsinler . Bunun sağlanabilmesi içinde onlara yardım edebilmeniz ve onlar hata yaptıklarında onlara öfkelenmek veya suçlamak yerine hatalarının kaynağını söylemeli ve bunun sorun olmadığını hissettirebilmelisiniz , oyunu taşıyorken onları taşıdığınızı yüzlerine vurmamalı ve onların kendilerini ezik hissetmemelerini sağlamalısınız unutmayın herkes kendini TSM in sıradaki adc si olarak görüyor :)) ve en önemlisi '' olabildiğince az , hatta mümkünse kendiniz hiç hata yapmamalısınız ! ''

Umarım yardımcı olabilmişimdir , saygılarımla

-BlueRain

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı