Bluetooth Aygıt Windows'ta Sorunlu Çalışıyor

SadoLatte

Decapat
Arkadaşlar Bluetooth aygıtım Windows 7/8/8.1/10 sürümlerinde çalışıyor olarak gözüküyor ama telefondan dosya gönderirken gözükmüyor ve kulaklık gibi çevre aygıtlarını bulmuyor. Sorunun Bluetooth adaptöründe olduğunu düşünerek Linux Ubuntu'yu kurarak denediğimde Bluetooth dosya almakta ya da çevre aygıtlara bağlanmakta hiçbir sıkıntı çekmedi. Başka bir bilgisayara çevre aygıtlarını tanıtmayı denediğimde sorunsuz bağlantı kurabildim. İnternet üstünde araştırdığım SFC /scannow, sorun giderici, hizmetlerdeki Bluetooth kullanıcı desteği, sürücü güncelleştirme gibi birçok yolu denememe rağmen sorunu gideremedim. 2,5 ay önce Bluetooth sorunu yaşamazken laptopuma format attıktan sonra bu sorun ortaya çıktı. İlk başta elimdeki Windows 10 sorunlu olabilir düşüncesiyle Windows yükseltme sihirbazı ile Windows 10'u edinip tekrar format attığımda sorunun devam ettiğini gördüm. Daha sonra farklı Windows sürümleriyle (W7/8/8.1) denediğimde sorunun devam ettiğini gördüm. Ardından Linux Ubuntu'yu USB Boot ile deneme sürümünde çalıştırdığımda Bluetooth sorunsuz bir şekilde çevre aygıtlarına bağlanabildi ve hiçbir sorunla karşılaşmadım. Daha sonra internette gördüğüm birçok yolu denemek suretiyle sorunu gideremedim. Dikkatimi çeken ve önemini kavrayamadığım bir konu da Windows sorun giderici ile Bluetooth sorunlarını gidermeye çalıştığımda her seferinde "Bluetooth radyo denetleyicisi" düzeltildi sonucuyla karşılaştım. Network adaptörümün Qualcomm sitesinde Windows 10 sürücüleri desteği olup daha önce Bluetooth'u Windows 10'da sorunsuz bir şekilde kullandım. Aşağıya sorunu çözmemde yardımcı olabileceğinizi umarak bazı görseller de bırakıyorum. Bu sorunu gidermek için bana yardımcı olursanız sevinirim.

ay.jpg
bt.jpg
gy.jpg
hiz.jpg

Doğru driverları yüklediniz mi ki format sonrası?
evet hocam hem Windows'un otomatik güncelleştirmesini denedim hem Qualcomm'un resmi sitesinden donanımıma uygun driverlarının birçok sürümünü denedim hem de driver booster isimli programı kullanarak denedim. Hepsini uygularken donanımımı kaldırarak uyguladım. Windows'ta bluetooth sorunuma çözüm bulamadım

evet hocam hem Windows'un otomatik güncelleştirmesini denedim hem Qualcomm'un resmi sitesinden donanımıma uygun driverlarının birçok sürümünü denedim hem de driver booster isimli programı kullanarak denedim. Hepsini uygularken donanımımı kaldırarak uyguladım. Windows'ta bluetooth sorunuma çözüm bulamadım
Driver Booster kurarak bence direkt olarak en büyük hatayı yapmışsınız o uygulama geniş bir yelpazeye sahip değil ve çoğunlukla ya eski ya da yanlış driverı kuruyor. Tavsiyem o aygıtı tamamen silip Qualcomm'un websitesinden en güncel sürümünü indirip tekrar kurmak olacaktır. Bu arada o uygulamayı lütfen silin.

Driver Booster kurarak bence direkt olarak en büyük hatayı yapmışsınız o uygulama geniş bir yelpazeye sahip değil ve çoğunlukla ya eski ya da yanlış driverı kuruyor. Tavsiyem o aygıtı tamamen silip Qualcomm'un websitesinden en güncel sürümünü indirip tekrar kurmak olacaktır. Bu arada o uygulamayı lütfen silin.
Hocam o uygulamayı son formatta kullanmadım zaten direkt Qualcomm'un sitesindeki driverlerımı indirip kurdum. Hatta network driverını güncelledi ama Bluetooth driverını kurarken donanım zaten en güncel sürüme sahip uyarısı verdi. Genellikle 3.parti uygulamaları kullanmam ama bir yerde çözüm olarak sunulduğu için deenemiştim

Hocam o uygulamayı son formatta kullanmadım zaten direkt Qualcomm'un sitesindeki Driver'lerımı indirip kurdum. Hatta network Driver'ını güncelledi ama Bluetooth Driver'ını kurarken donanım zaten en güncel sürüme sahip uyarısı verdi. Genellikle 3.parti uygulamaları kullanmam ama bir yerde çözüm olarak sunulduğu için deenemiştim

Aygıt yöneticisi penceresinden cihazınızın Driver'ını silin ve sonra tekrar o Driver'ı yükleyin (güncel halini). Daha sonra aygıta sağ tıklayıp sürücüyü güncelleştire basın ve elimde disket var kısmına gelip Driver dosyanızı oradan seçin ve işlemi bitirin böyle de olmazsa farklı USB portlarında deneyin.

Servislerin çalışıp çalışmamasına bakmadan, herhangi bir BT aygıtına bağlanmayı denediniz mi?
Hocam formatta hemen sonra denedim görmedi hizmetlere girip otomatiğe alıp başlattım hizmetleri olmadı. Ne yaptıysam Bluetooth Windows işletim sisteminde çalışıyor ama aygıt bulmuyor
Aygıt yöneticisi penceresinden cihazınızın Driver'ını silin ve sonra tekrar o Driver'ı yükleyin (güncel halini). Daha sonra aygıta sağ tıklayıp sürücüyü güncelleştire basın ve elimde disket var kısmına gelip Driver dosyanızı oradan seçin ve işlemi bitirin böyle de olmazsa farklı USB portlarında deneyin.
Hocam laptopa network adaptörü kullanıyorum usb Bluetooth değil.

1594813355613.png
1594813389604.png

BT açık ancak bir cihaza bağlı değil iken ve tarama yapıyorsa bu şekilde olması gerek.
BT kapalı durumda ise ikisi de Stopped modda olur.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı