Bluetooth olmayan masaüstü PC'e kablosuz kulaklık bağlama

actanonverba

Megapat
Merhaba, eski bir sistem topladım bir süre önce ve sorunsuz kullanıyorum. Yıllar sonra laptop deneyimlerim ardından masaüstü PC'de birçok engele takıldım hazırlıksız olarak. Örneğin; 3.5mm jacklı her zaman kullandığım kulaklığımı anakarta taktığımda mic bağlantısı ayrı olmadığı için kullanamıyorum. Bunun için bağlantı aracı sipariş verdim ve gelmesini bekliyorum. Ayrıca 1 tane 330TL'e kablosuz kulaklık almak yerine iyice düşünüp işimi görecek 2 tane kablosuz kulaklık siparişi verdim. Anakart; Gigabyte P55-UD3L

1- Xiaomi Redmi Airdots
2- Anker Soundcore Life Q10

Kısaca; Airdots'u spor antremanlarımda ve dışarısı yağmur çamur olduğunda dışarda kullanacağım. Q10'u da kafam eserse çantada gezdiririm dışarı çıktığımda (nereye gidersem gideyim) duruma göre uzun yolculuklarda kullanırım. En temel ve ihtiyacım olan sorum şöyle;

-Eski bir sisteme sahibim ve anakartımda doğal olarak bir kablosuz alıcı verici vs. yok. Hem Wi-Fi hem Bluetooth yok. Biraz araştırma yaptım ancak pek düzgün ve uygun fiyatlı bir şey bulamadım.

*Bu anakartıma USB üzerinden bir Bluetooth adaptör almam en mantıklı hareket mi olur?

*Bu hareketi yaptığımda aldığım üründen eksi artı olarak ne beklemeliyim?
(laptoplarda hiç böyle şeylere ihtiyacım olmadı zaten hep dahili idi)

*Olabildiğince F/P ve kullananların memnun olduğu uygun fiyatlı bir USB Bluetooth adaptör aldım diyelim, ben bağlantı sağladığımda bağlantı durumunun sağlığı nasıl olur?

*En merak ettiğim ve muhtemelen cevabı evet olan sorum; Bir Laptop'a bağlansam aynı telefona bağlandığım gibi kulaklık ayrı mikrofon ayrı jack olmadığı için kablosuz olarak telefonda nasıl mic+ses kullanabiliyorsak bu adaptör ile yaptığım bağlantıda da aynı şekilde kablosuz kulaklıklarımı aynı telefonda veya laptopta kullandığım gibi mic+ses olarak kullanabilir miyim?

Kendi bu durumda olan kullandığı ürünü artısı ve eksisi ile önerebilecekler varsa tüm fikirlere açığım. Buraya kadar okuyanlara teşekkürler.

NOT: Bugün Airdots geldi ve zaten kuzenimden deneyimleyip bildiğim için beklentim belirli düzeyde idi. 130TL'e risksiz şekilde birçok kişinin memnun kalacağını düşünüyorum. Sesli görüşme yapmadım henüz o kısmına çok laf edilmiş ama ses kalitesi ve bağlantı olarak 2 saat kadar kullandım ve hiçbir sorun görmedim.

@Mithat Berhan Doğru mu bilmiyorum biraz baktım, mesela 4.2 versiyon bir laptopa 5.0 kulaklık bağlanınca 4.2 standartında bağlantı kuruluyor ve çalışıyormuş. Bu doğru mu yani geriye yönelik olarak çalışabiliyor mu yoksa yalan mı? İlla ki 5.0 bir dongle mı almam lazım? -_-

Aynı PCI sürümleri gibi geriye uyumluluk mevcut ama 5.0 sürümünde daha geniş çekim alanı var ve gecikme süresi daha az.
Yani alabilirsen 5.0 al yoksa 4.2 al.
Hepsiburada'da bakındım ama 4.2 felan yok zaten çok dandik duruyorlar anlamadım. Çekim alanının bir önemi yok çünkü en fazla odamda kullanırım ve masam sisteme 1 metre, yatağımda başımı koyduğum yer ise 2.5 metre uzaklıkta. Sadece aynı oda içerisinde kullanacağım yani ve derdim oldukça uygun fiyata işimi görse yeter bir şey almak. 40-70 TL civarında bilindik bilinmedik marka ne baktıysam 4.0 versiyon var. Merak ettiğim şey bluetooth versionları arasında tamam güç-çekim alanı-bant genişliği olarak fark var ama gecikme olarak bir fark var mı? Oyun oynarken sorun yaratır mı veya film izlerken absürt bir şey yaşar mıyım?

NOT: Q10 zaten kablolu şekilde de kullanılabiliyor ama pil ömrü çok iyi olduğu için almışken bari kablosuz kullanayım diyor insan, o sebeple böyle bir konu açtım.

Geri
Yukarı