BM800 mikrofon güç kaynağı olmadan çalışır mı?

İnternetteki videolara aldanarak aldım ses kartsız çalışıyor diye kabloyu tutunca dipses gidiyor kabloda kalitesiz sanırım phantom 48v var neweer marka birde mikrofon
Fiyat / performans ürünü olduğu doğru, ses kartı olmadan çalışır ancak yüksek ses verilmez, yükseltmeye çalıştıgınızda da dip ses ortaya çıkar. Bu durum sizde phantom power varken yaşanıyorsa sorun kabloda da olabilir. Kablonun girişi tam oturmuyor olabilir, vesaire. Ekipmanlar önümde olmadığı için net bir şey diyemiyorum, her şeyden kaynaklı olabilir.

Buda demek oluyor ki BM800 yerine kesinlikle BM300 tercih edilmeli 😀
Selam dostum biraz hortlatıyor gibi oldum konuyu kusura bakma .
Benim de bir mikrofon arayışım var ekstradan bir ses kartım yok sen kendi anakartında dahili olarak bulunan ses kartı ile mi iyi bir performans aldın yoksa harici bir ses kartı kullanarak mı ? ve hala tavsiye eder misin bm300'ü ?
Benim de anakartımda bulunan ses yongası Realtek® ALC887 seninki ile aynı .

Ben Phantom Power olmadan BM800 kullanıyorum uzun süredir. Seninle aynı merak içerisine girmiştim zamanında. En kötü ihtimalle sonradan Phantom Power sipariş ederim diye düşünmüştüm.

Açıkçası hiçbir problem olmadan kullanıyorum şu an. Gerek ses kayıt, gerek Discord, gerekse CS:GO gibi oyunlarda sesim gayet yeterli oranda iletiliyor karşı tarafa.
Yalnız burada önem arz eden detay şu ki; ses kartınızın en azından gürültü engelleme ve ek desibel desteği sunacak seviyede olması gerekiyor. +20dB Boost imkanı sunan ve arka sahnede dip gürültüsü yaratmayan bir ses kartım var. Modeli biraz eski ve ikinci el tercih ettim zaten; Creative Audigy Value 7.1. haricen ek sinyal gücü sunan yazılımlar var ancak gürültüye sebep olduğu müddetçe hiçbir anlam ifade etmiyor tabii.

Başka bir arkadaşım dahili ses yongasına sahipti ve aynı mikrofonu satın aldı. MSI'ın 450M yongalarını barındıran bir anakartıydı yanılmıyorsam, kendisi yeterli memnuniyeti sağlayamadı. Meraktan o mikrofonu kendi sistemimde de test etmiştim, problem ses yongasından kaynaklanıyordu ne yazık ki. Onun sipariş ettiği BM800 benim sistemde aynı kalitede iş görüyordu.

Anlayacağın o ki ses yongan belirli bir çıtanın üzerindeyse ek güç kaynağına ihtiyaç duymadan, dip gürültüsüz yeterli ses algılama kapasitesine erişiyorsun. Ancak ses kartı tarafında yetersizlik olması durumunda gürültüsüz bir ses kayıt edebilmen veya karşı tarafa aktarabilmen için sinyal seviyesini çok düşürmen gerekiyor ki o dB seviyelerinde karşı tarafa sesini adamakıllı aktaramıyorsun, sahne mikrofonundan farkı kalmıyor aletin.

Belirttiğim ses kartı ile amatör müzik kaydı bile aldık; arabada çaldığımda amatör kayıt olduğunu fark edebilen olmadı bu zamana kadar :) gerçekten tatmin eden seviyede kalite sunuyor, oyunlarda karşı tarafa gerçekten güzel iletiliyor sesiniz; yeter ki ilgili sinyal seviyesinde (dB) mikrofonu besleyebilecek bir ses kartınız - ses yonganız olsun.

İyi bir ses kartının yanına pantom Power eklemen durumunda ise en yüksek dB algılama seviyesinde bile en düşük dip gürültüsü ile kayıt alabilirsin. Dip gürültüsünü duyamazsın hiçbir şekilde. Şu an 35cm mesafeden kullanıyorum mikrofonu, Power olsa daha uzak mesafeden de daha geniş bir frekans aralığını etkin şekilde algılatabiliyor olurdum. Yine de işimi fazlasıyla görüyor.

Hocam geç yazıyorum ama mikrofon nasıl bende almayı düşünüyorumda.

Hocam geç yazıyorum ama mikrofon nasıl bende almayı düşünüyorum da.
Selamlar öncelikle :) Mikrofon fiyatına göre gerçekten yeterli, bizim şirketin düzenlediği online webinarlar için satın aldığı Rode marka Podmic gibi pahalı modeller ile de mukayese ettim, aman aman bir fark yok.

İşin sırrı "Anakartın ses yongasından" geçmekte bana sorarsan. Yine ikinci bir niş bilgi aktarayım "Phantom Power alana kadar Behringer UMC22 gibi bir mixer" alabilirsin.

Behringer'in belirttiğim tip cihazlarını alırsan, bilgisayarındaki anakartı devre dışı bırakıp tamamen bu cihaz üzerinden de ses alabilirsin. Hatta bilgisayarının kendi sesini de bu cihaz üzerinden alabilirsin, hem input hem de output yönünde hem hoparlör hem de mikrofonunu bu cihaza bağlayabilirsin.

Bunun da sana avantajı, üzerindeki kanallar sayesinde mikrofona ilettiğin sesi gecikmesiz şekilde kulaklık kanalına aktarabilirsin.

Ancak öte taraftan şu da var ki Behringer'in belirttiğim cihazı bile 1300TL olmuş az önce baktım, ben çok daha komik rakamlara almıştım. 1300 behringer'e veren gider mikrofonu da adam akıllı bir şey alabilir :) Biraz bütçe meselesi yani.

Ancak şunu ifade etmeliyim ki anakartın iyi ise phantom power'a belki gerek bile duymayabilirsin. Bu video içerisinde bulunan ses kaydı behringer olmadan çekilmiş hali, aslında daha kaliteli işler de çıkarılabiliyor.

Geri
Yukarı