BM800 Mikrofon ve 48V Phantom Power

Herkese merhaba, sosyalde birçok kullanıcının yanıtlanmamış/ilgi görmemiş konusu olduğunu fark ettim ve kendim de alacağım için iyi bir araştırma yapamadım. Birçok yerde farklı farklı ses kayıtları vs vardı. Bende risk alıp aldım ve sizlere deneyimimi ve elimden geldiğince bir, iki sorunun çözümünü anlatacağım.
Mikrofon Hakkında:
İlk olarak mikrofon bir condenser mikrofon yani eğer tam verim alacaksanız, hatta kullanmak için bile lazım diyebilirim, mutlaka bir güç kaynağınız olmalı. Birçok kişi diz üstü bilgisayarın destekleyip desteklemediğini sormuştu ben kendi diz üstü bilgisayarımda sadece condenser ile kullanıyorum. Herhangi bir problem yok. Yanında gelen 7.1 USB dönüştürücü ile yok denecek kadar az fark oluyor. (Diz üstü bilgisayar: Monster T7 V16.1.2)
Mikrofonu eğer mekanik bir klavye ile kullanıyorsanız bence bir mikrofon standı şart çünkü klavye sesini alıyor. G213 tam mekanik olmamasına rağmen video çekimlerinde, konuşmalarda sesi arada bir de olsa karşı tarafa iletiyor.
Condenser: Ne yazık ki bu aletlerden anlamadığımdan yorum yapamayacağım. Tek bildiğim düzgün çalıştığı :)
Mikrofon Fiyat ve Aldığım Yer:
Ben mikrofonu Hepsiburada üzerinden aldım. Condenser ve mikrofon toplam 301,01₺ tuttu. Ürün linkleri ise; mikrofon ve condenser.
Dip Ses:
Sosyalde birçok kullanıcı dip ses probleminden yakınıyordu. Bende de oldu ve bunun condenser aldıktan sonra bittiğini söylediklerinden almıştım ama olduğunda iyice araştırdım. Mevcut işletim sistemim Windows 10 ve Windows 10´da bulunan Realtek Audio Console üzerinden sorunun çözümünü buldum. Bu program, bana öyle mi geldi bilmiyorum, ayarlarında yüksek kaliteli ses olarak ayarlanmış haldeydi ve bu aşırı dip ses yapıyor. Bende ayarları alttaki ekran görüntüsünde olduğu gibi değiştirdim ve sorun gitti. Ayarlarda yönsüz yaparsanız sesi daha fazla algılıyor tek yön yaptığınızda ise mikrofonun üzerindeki yazının bulunduğu bölge aktifleşiyor, en azından ben test ettiğimde öyle, oraya konuşarak minimum düzeyde dip ve çevre sesi elde edebilirsiniz.
Screenshot_3.png

Son Olarak: Evet, acemi ve naçizane ürün incelemem böyleydi. Bu ürüne 300₺ gibi büyük bir ücret verilir mi derseniz orası değişir. Discord üzerinden arkadaşlarla konuşurken arkadaşlar sesimde değişiklik olmadığını, aynı olduğunu söylediler. Eski mikrofonum ise G231´di. Fakat ben yine de beklentilerimi karşıladığını söyleyebilirim. Videolarımda daha iyi bir ses kalitesi elde etmeye başladım. Bu yazımı okuyup bana vakit ayırdığınız için teşekkürler. Umarım az da olsa yardımcı olabilmişimdir, iyi günler dilerim.
Ürün Fotoğrafları:
WhatsApp Image 2019-12-16 at 18.16.17 (2).jpeg
WhatsApp Image 2019-12-16 at 18.16.17 (1).jpeg
WhatsApp Image 2019-12-16 at 18.16.17.jpeg

Tamamen hobi amaçlı kayıt almak isteyen birisinin işini görür mü sizce, öyle bir şey algılayabildiniz mi?

Tamamen hobi amaçlı kayıt almak isteyen birisinin işini görür mü sizce, öyle bir şey algılayabildiniz mi?
Nasıl bir hobi olduğuna bağlı misal ben hem Adobe eğitim videolarım için hem de oyun kanalım için aldım ve işimi göreceğine inanıyorum. En azından aldığım hissiyat öyle. Enstrüman vs için soruyorsanız ne yazık ki deneme şansım yok :(
Keşke denemek için kayıt yükleseydiniz bir de elinize sağlık.
Şimdi yükleyip konuyu güncelleyeceğim, sağolun öneriniz için :)

@Musa B. hocam tamamen deneme kayıtları için söylüyorum. Yani şarkı söyleme amaçlı amatör kayıtlarda kullanılabilir mi diyorum?

Herkese merhaba, sosyalde birçok kullanıcının yanıtlanmamış/ilgi görmemiş konusu olduğunu fark ettim ve kendim de alacağım için iyi bir araştırma yapamadım. Birçok yerde farklı farklı ses kayıtları vs vardı. Bende risk alıp aldım ve sizlere deneyimimi ve elimden geldiğince bir, iki sorunun çözümünü anlatacağım.
Mikrofon Hakkında:
İlk olarak mikrofon bir condenser mikrofon yani eğer tam verim alacaksanız, hatta kullanmak için bile lazım diyebilirim, mutlaka bir güç kaynağınız olmalı. Birçok kişi diz üstü bilgisayarın destekleyip desteklemediğini sormuştu ben kendi diz üstü bilgisayarımda sadece condenser ile kullanıyorum. Herhangi bir problem yok. Yanında gelen 7.1 USB dönüştürücü ile yok denecek kadar az fark oluyor. (Diz üstü bilgisayar: Monster T7 V16.1.2)
Mikrofonu eğer mekanik bir klavye ile kullanıyorsanız bence bir mikrofon standı şart çünkü klavye sesini alıyor. G213 tam mekanik olmamasına rağmen video çekimlerinde, konuşmalarda sesi arada bir de olsa karşı tarafa iletiyor.
Condenser: Ne yazık ki bu aletlerden anlamadığımdan yorum yapamayacağım. Tek bildiğim düzgün çalıştığı :)
Mikrofon Fiyat ve Aldığım Yer:
Ben mikrofonu Hepsiburada üzerinden aldım. Condenser ve mikrofon toplam 301,01₺ tuttu. Ürün linkleri ise; mikrofon ve condenser.
Dip Ses:
Sosyalde birçok kullanıcı dip ses probleminden yakınıyordu. Bende de oldu ve bunun condenser aldıktan sonra bittiğini söylediklerinden almıştım ama olduğunda iyice araştırdım. Mevcut işletim sistemim Windows 10 ve Windows 10´da bulunan Realtek Audio Console üzerinden sorunun çözümünü buldum. Bu program, bana öyle mi geldi bilmiyorum, ayarlarında yüksek kaliteli ses olarak ayarlanmış haldeydi ve bu aşırı dip ses yapıyor. Bende ayarları alttaki ekran görüntüsünde olduğu gibi değiştirdim ve sorun gitti. Ayarlarda yönsüz yaparsanız sesi daha fazla algılıyor tek yön yaptığınızda ise mikrofonun üzerindeki yazının bulunduğu bölge aktifleşiyor, en azından ben test ettiğimde öyle, oraya konuşarak minimum düzeyde dip ve çevre sesi elde edebilirsiniz. Eki Görüntüle 474000
Son Olarak: Evet, acemi ve naçizane ürün incelemem böyleydi. Bu ürüne 300₺ gibi büyük bir ücret verilir mi derseniz orası değişir. Discord üzerinden arkadaşlarla konuşurken arkadaşlar sesimde değişiklik olmadığını, aynı olduğunu söylediler. Eski mikrofonum ise G231´di. Fakat ben yine de beklentilerimi karşıladığını söyleyebilirim. Videolarımda daha iyi bir ses kalitesi elde etmeye başladım. Bu yazımı okuyup bana vakit ayırdığınız için teşekkürler. Umarım az da olsa yardımcı olabilmişimdir, iyi günler dilerim.
Ürün Fotoğrafları:Eki Görüntüle 474009Eki Görüntüle 474010
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
@Musa B. hocam tamamen deneme kayıtları için söylüyorum. Yani şarkı söyleme amaçlı amatör kayıtlarda kullanılabilir mi diyorum?
Videomdan sesi dinleyerek kendiniz karar verin. 300₺ az bir mevla değil ondan şimdi sizi yanlış yönlendirmek istemem fakat yine de bence yapılabilir. Birçok yorum da zaten amatör ses kaydı için uygun diyor.

Ses kaydında 7.1 amatör kayıtlar için cidden iş görür fakat çok dip ses çıkıyor. Öbür türlü normal oyuncu kulaklığından bir farkı yok gibi. Anlaşılan baya araştırmak gerekli.

Realtek ne yazık ki USB ses kartı dönüştürücüsü için ayrı bir ayar açmıyor. Aynı ayarları yapabilme şansımız olursa, öyle bir uygulama olursa, rahatça kullanabiliriz. Ben araştırmama devam edeceğim bilgilendiririm sizi :) @Vasc Edit: Bu işinize yarayabilir:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ben yükledim merak edenler için. Phantom tek başına yüksek dB seviyesinde düşük gürültü ve kaliteli biçimde kayıt almanıza yeterli gelmez. Kullanılan ses kartı - yongası da her halükarda büyük önem arz ediyor.

Bu kayıt Phantom Power olmadan, standart 3.5mm jack bağlantılı bir BM800 ile alındı. Bazı harflerin tam belirgin olmaması veya sesin boğuk gelmesi büyük oranda amatörlükten ötürü :) Yine de kalitesi hakkında fikir verir. Arka plan eklenmiş farklı kayıtları da eklerim, günün sonunda güzel işler çıkmıyor değil :)

Geri
Yukarı