Bodrum Dijital Oyun Tasarımcılığı okunur mu?

Zorlanirsiniz. Cogu bilgisayar temelini bilmeyeceksiniz. Oyun motorlari fizik ve bilgisayar mimarisinden yardim alarak çalışır. Pisman olursunuz cidden. Uni hakkinda bilgim yok fakat bolum asla okunmamali. Yazilim okuyun bilgisayar istemiyorsanız.
Bilgisayar temelleri, bilgisayarın çalışma mantığı vs. konularında bilgim var şuan iyi bir firmada bilgi teknolojileri uzmanı olarak çalışıyorum ama asıl isteğim oyun geliştiriciliği ve yazılım.

Zaten çalışmıyor olsaydım tükenene kadar çalışır ne yapıp ederdim Yazılım Mühendisliğini kazanırdım.

Bu ara "Artık yazılımcıların diplomalarına değil yaptığı projelere, linkedin profili ve github projili önemli" lafı dönüyor ne kadar doğru?

Şöylede bir şey var Türkiye'de çalışmak istemiyorum.

Dijital

Oyun

Tasarimi

OKUNMAZ.

Eger ilginiz varsa Bilgisayar, Yazılım okuyun. Cogu firma Oyun Tasarimi okuyanlara iş bile vermiyor. Zaman ve para kaybi olur.
Öyle miymiş? Ben okuyorum, neredeyse her dalda staj ve iş imkanımız var. İstersen yazılıma yönel istersen tasarıma yönel, istersen kullanıcı arayüzü yap, grafik tasarım yap, freelancer olarak çalış... Bir sürü imkanımız var. Ben daha üniversite 2. Sınıfta freelancer olarak para kazanmaya başladım. Ayrıca dijital sektörlerde çalışan tanıdıklarım (üst düzey olanlar dahil) bu bölümün ne kadar değerleneceğini söylüyorlar.

Oyun/oyuncu kavramının iyice tüm yaş gruplarına yayıldığı, herkesin elinde en azından tablet, telefon olup bir şeyler oynadığı, yapay zekanın bu kadar geliştiği ve artık her şeyin dijitale döndüğü bu dönemde bu bölüme okunmaz diyorsanız, ne desem bilemedim açıkçası.

Öyle miymiş? Ben okuyorum, neredeyse her dalda staj ve iş imkanımız var. İstersen yazılıma yönel istersen tasarıma yönel, istersen kullanıcı arayüzü yap, grafik tasarım yap, freelancer olarak çalış... Bir sürü imkanımız var. Ben daha üniversite 2. Sınıfta freelancer olarak para kazanmaya başladım. Ayrıca dijital sektörlerde çalışan tanıdıklarım (üst düzey olanlar dahil) bu bölümün ne kadar değerleneceğini söylüyorlar.

Oyun/oyuncu kavramının iyice tüm yaş gruplarına yayıldığı, herkesin elinde en azından tablet, telefon olup bir şeyler oynadığı, yapay zekanın bu kadar geliştiği ve artık her şeyin dijitale döndüğü bu dönemde bu bölüme okunmaz diyorsanız, ne desem bilemedim açıkçası.
Maalesef ki insanlar dijital oyun tasarımı deyince hatta düzelteyim oyun tasarımı deyince sadece oyunu yazmak, programlamak olarak anlıyor. Level design, temalar, ses tasarımı, hikaye yazımı gibi kaliteli oyun yapmanın mihenk taşları konuları yazılım mühendisliğinde öğrenebileceklerini düşünüyorlar. Yazılım mühendisliği ile oyun tasarımı muadil bölümler değildir. Olay muhteşem mekaniklere sahip kodlama dehası bir oyun yapmak olsaydı Minecraft dünyanın en çok satan oyunu olmazdı.

Maalesef ki insanlar dijital oyun tasarımı deyince hatta düzelteyim oyun tasarımı deyince sadece oyunu yazmak, programlamak olarak anlıyor. Level design, temalar, ses tasarımı, hikaye yazımı gibi kaliteli oyun yapmanın mihenk taşları konuları yazılım mühendisliğinde öğrenebileceklerini düşünüyorlar. Yazılım mühendisliği ile oyun tasarımı muadil bölümler değildir. Olay muhteşem mekaniklere sahip kodlama dehası bir oyun yapmak olsaydı Minecraft dünyanın en çok satan oyunu olmazdı.
Aynen öyle. Ben bu bölüme girerken her şeyi bildiğimi düşünüp, okul başladığında çok büyük hayal kırıklığına uğramıştım. İnanılmaz geniş bir alanı var bu bölümün. Bize mühendislik ve mimarlık fakültelerinden de bir sürü hoca geliyor, hepsinin söylediği şey de "sizin bölüm kadar dışarıdan basit ve düz görünüp ama aslında bu kadar karışık ve zor bir bölüm görmedim" tarzında oluyor.

Ayrıca sırf bahsettiğiniz gibi içinde "oyun" geçiyor diye sadece oyun oynamayı sevdiği için gelen birçok kişi de bölüm değiştirdi gözümün önünde.

Hocam okumasanız bile sağlam bir proje yaparsanız ciddi anlamda. Orta okul mezunu olsanız bile işe alınırsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı