Böbrek rahatsızlığım askerlik yapmama engel mi?

Dostum bende de eser mitral kapak yetmezliği var sende nefes darlığı çarpıntı vb oluyor mu? Ne yapmam gerek yardımcı olur musun?

Bana AF (atriyal fibrilasyon) tanısı konmuştu arada bir çarpıntım oluyor ama her atakta hastaneye gitmem lazım yoksa kan da pıhtı oluşup felç geçirebilirim sana tavsiyem kendini fazla zorlamaman ve ilaçlarını vaktinde alman başka bir şeyde diyemem.

Dostum bende de eser mitral kapak yetmezliği var. Sende nefes darlığı çarpıntı vb. oluyor mu? Ne yapmam gerek, yardımcı olur musun?
İyi bir kardiyoloji uzmanına gidebilirsin. Bende de sendromu kardiyolog anladı ve genetik doktoruna yönlendirdi. Öncelikle kalbindeki sorunu iyi bir kardiyolog baksın, sonra ona göre bir fikir yürütebilir. Kalp sağlığın için ağır yük, aşırı yorulma vs. yapmaman iyi olur.
Bende de koşunca nefes darlığı ve çarpma oluyor.
Muhtemelen kalp doktoru da kalbe iyi gelen ve onu besleyen ilaçlar yazacak. Artık ne yapacak onu doktor bilir, ben bir şey diyemem o konuda.

Doğuştan böbrek reflüsü denilen hastalığa sahibim. Sağ böbreğimin %18'i, sol böbreğimin de %80'i çalışıyor sadece. Bu durum benim askerlik yapmama engel midir? Bilgili arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.

Ben vezikoüretal reflü ameliyatı oldum. Son DMSA raporuma göre böbrek fonksiyonlarına katkı sol böbrek %34, sağ böbrek %66.
Benim durumum için madde 53A1 dediler, ben madde 53 B1 olduğumu düşünüyorum. Yorumunuz var mı bu konu ile ilgili arkadaşlar?

MADDE 53
A) 1. Genel vücut ve böbrek fonksiyonlarını bozmayan böbrek, pelvis renalis, üreter ve mesanenin şekil bozuklukları, iyi huylu tümörleri, konjenital anomalileri, nedeni bilinmeyen izole mikroskobik hematürileri.

B) 1. Görüntüleme yöntemleriyle (USG ya da BT) varlığı saptanan, böbrek sintigrafisinde veya manyetik rezonans görüntülemede tek böbrek de fonksiyon bozukluğuna yol açmış üriner sistemin doğmalık ya da edinsel patolojileri ya da ameliyatları; her iki böbrek de ileri derecede kalisyel deformasyon, skar dokusu, çoğul taş oluşumu gibi komplikasyonlara yol açmış üriner sistemin doğmalık ya da edinsel patolojileri ya da ameliyatları; fonksiyon bozukluğuna bakılmaksızın renal ptozis hariç her türlü renal ektopi ve ototransplantasyon.
Aynı sorunun bir farklısı bende mevcut GATA ya gittiğimde doktor şahsen bana %40 ın altında olsaydı böbrek fonksiyonların askerlikten muaf olurdun demişti.
Ben vur ameliyatı oldum. dmsa göre sağ böbrek %66 sol % 34 muaf vermediler. GATA ne zaman gittin?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı