Böceklere verdiğimiz zararın asıl sebebi nedir?

• Konuyu başlatan Jiw
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 26
  • Görüntüleme 2B
Herkes ayni egitimden gecmemis veya ayni dusuncelere sahip olmadigi icin dusunceniz bir kere hatali. Herkesin oldurme nedeni farkli olabilir.
Her böcek öldürene karşı oluşturduğum bir ön yargı değil. Bu davranış hakkında ki düşüncem kısıtlı olduğu için öğrenmek amacıyla açtım konuyu.

Her böcek öldürene karşı oluşturduğum bir önyargı değil. Bu davranış hakkında ki düşüncem kısıtlı olduğu için öğrenmek amacıyla açtım konuyu.
Aile icinde gordugu egitim, hayvanlara karsi bakis acisi ve ahlak tamamen bu konuda insanin ne yapacagini belirliyor. Mesela ailesi tamemen hayvanlari sevip korumak uzerine egittiyse cocugu ileride psikopat olma olasiligi daha azdir fakat ailesi yobaz, hayvanlarin sadece bize hizmet etmesi icin gonderildigini dusunup onlara yukaridan bakiyorsa o ailedeki cocugun hayvanlara karsi bakis acisi cok degisik olur. Yazdigim seyler sadece hayvan degil, ayni sekilde bocekler icinde gecerli. Ev icerisinde biz bocekleri oldurmeden pecete yardimiyla -genelde annem alir cunku biz acayip korkuyoruz.- bocegi alip balkona birakiyoruz. Bazilari korktugu icin, bazilari ise tamamen nefret duydugu icin olduruyor.

Ben yine de çoğunlukla güzellik algısından ötürü olduğunu düşünüyorum. Algımızı tatmin etmeyen bir böcek karşısında oluşturduğumuz ön yargı; nefret, iğrenme, korku ve öldürme gibi eylemlerin altyapısını hazırlar. Geri kalan kısım ise dedikleriniz gibi farklı sebeplerden dolayı eylemlerini sergileyebiliyorlar. Bende böcek öldürüyorum, böcek türlerinde; kanatlı tüylü çoklu göz ya da bacaklı böceklere karşı aşırı fobim var. Öldürmek doğru olmasa dahi yapabileceğim başka bir şey bulamıyorum tabii camdan çıkartabileceğim böcekleri çoğunlukla öldürmüyorum.

Böcek görünce huylanıyorum, sanki vücudum da geziniyor gibi hissediyorum, Hamam, uğur, kara böcek görünce direk öldürüyorum, her görünce huylanmasam, öldürmem de cidden görünce nefesim daralıyor, kalp atışlarım hızlanıyor.

Böcek görünce huylanıyorum, sanki vücudum da geziniyor gibi hissediyorum, Hamam, uğur, kara böcek görünce direk öldürüyorum, her görünce huylanmasam, öldürmem de cidden görünce nefesim daralıyor, kalp atışlarım hızlanıyor.
Tepkimelerin aynısı bende de oluyor ancak şiddeti sizin ki kadar fazla değil. Özellikle çok tüylü ya da bacaklı türlere karşı.

Tepkimelerin aynısı bende de oluyor ancak şiddeti sizin ki kadar fazla değil. Özellikle çok tüylü ya da bacaklı türlere karşı.
Evim de böcek çok fazla olduğu için her 5 ayda bir ilaçlama yapsam da, nafile, önünde kıskaç olan büyük zehirli böcekleri gördüğümden beri, yani 16 senedir, böceklerden korkarım bu bende bir paranoya ve çok şiddetli bir korku.

Uğur böceklerinden nefret eden birisiyim. Hamam böceği gibi korkunç böcekler ise favorimdir. Ancak hiçbir canlıyı isteyerek öldürmem. Örneğin sineği görürüm ancak ellemem eğer kanımı emerse o zaman öldürmekle kalmam bedenini ezerim.. Yılanlar hiç sevmediğim bir türdür..(Gerçi hangimiz bir yılanla gezmedik ki ha? :) )

İnsanların küçükken yaşadıklarından dolayı öldürebiliyor. Ya da bir tanıdğının veya aile üyesinin böceklerle korkutması olabilir. Evde hamam böceği görsem evi terk ederim, çünkü korkuyorum. Fakat zararlı böcekleri öldürmek gerekiyor. Örneğin hamam böceği, kakalak, sivri sinek, kırkayak gibi. Fakat zehirli olmadığı sürece örümcekleri öldürmemek gerekiyor.

Technopat'ta böcek duyarı kasıldığını da gördüm ya artık ölsem de gam yemem. 🤭

Sırada ki duyar konusu: ''Nefes alıp vererek ''Karbondiyoksiti'' arttırıyoruz, bu bitkilere zülümdür.''🤣
Güzelim sen bize lazımsın biz ölelim sen ölme :p Nefes alsın yeter misali :)

Uğur böceklerinden nefret eden birisiyim. Hamam böceği gibi korkunç böcekler ise favorimdir. Ancak hiçbir canlıyı isteyerek öldürmem. Örneğin sineği görürüm ancak ellemem eğer kanımı emerse o zaman öldürmekle kalmam bedenini ezerim.. Yılanlar hiç sevmediğim bir türdür..(Gerçi hangimiz bir yılanla gezmedik ki ha? :) )
Yılan sürüngene giriyor ama, doğru, her insanın yanında gezen bir yılanı var.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı