Bölgeye çekilen fiber altyapı hangi tür?

• Konuyu başlatan Zapp
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 31
  • Görüntüleme 3B
Yani panoya gri kabloyla girip sarı obk ile dairelere çıkabilirler mi?
Bu tür bağlantılar yapılabiliyor mu hiç görmedim de o yüzden soruyorum.

Çıkarlar.
Renk burada önemli değil.
Kablonun kalınlığı ve içindeki fiber hat.
Binaya gelen kablo oldukça kalın ve 12 daireyi rahat besler bir kablo.

Çıkarlar.
Renk burada önemli değil.
Kablonun kalınlığı ve içindeki fiber hat.
Binaya gelen kablo oldukça kalın ve 12 daireyi rahat besler bir kablo.
3 kanallı gri obkdan bahsediyorsunuz değil mi hocam? O kablo nasıl besler aklım almıyor. Peki sizce kaç mb hız verebilir max? 1000mbps alabilir miyiz ?

@Ulunay

Son düzenleme:
3 kanallı gri obkdan bahsediyorsunuz değil mi hocam? O kablo nasıl besler aklım almıyor. Peki sizce kaç mb hız verebilir max? 1000mbps alabilir miyiz ?

@Ulunay

Kablolar arasında zırhları dışında pek bir fark yok.

Turuncu kablo ağır zırhlıdır ve genellikle içinden birden çok fiber kablo geçer.
İçindeki her kablo bir apartmana gider veya tek bir kablo kullanılıp diğerleri yedek olarak bırakılır.

Üç damarlı gri kablo dışarıda sarı OBK kablo yerine kullanılır.
Zıehlıdır ve dış iki damarı havai fiber uygulamalarında kablonun sarkıp kırılmasını engellemek için kullanılır, metal bir teldir.
Genellikle tek bir fiber kablosu geçer.

Sarı OBK fiber kablosu ise iç ortamlarda kullanılır, zırhsızdır ve kırılgandır.

Bu üç kabloda zırh dışında bir fark yok, içlerinden aynı fiber kablo geçiyor.
Hepsi 100 Gbps+ hızlara kadar destekler

Kablolar arasında zırhları dışında pek bir fark yok.

Turuncu kablo ağır zırhlıdır ve genellikle içinden birden çok fiber kablo geçer.
İçindeki her kablo bir apartmana gider veya tek bir kablo kullanılıp diğerleri yedek olarak bırakılır.

Üç damarlı gri kablo dışarıda sarı obk kablo yerine kullanılır.
Zıehlıdır ve dış iki damarı havai fiber uygulamalarında kablonun sarkıp kırılmasını engellemek için kullanılır, metal bir teldir.

Sarı obk fiber kablosu ise iç ortamlarda kullanılır, zırhsızdır ve kırılgandır.

Bu üç kabloda zırh dışında bir fark yok, içlerinden aynı fiber kablo geçiyor.
Hepsi 100 Gbps+ hızlara kadar destekler.

Çok teşekkür ederim bilgileriniz için 🙏

Aynen benim evdede GigaFiber var bineya gelen kablo seninkinin aynısı.
Ve ben 1000 alıyorum.
FTTH sistemi zaten Max 1000 destekliyor hocam.

Sınır yok diye biliyordum aydınlattığınız için teşekkür ederim 🙏. Aklımdaki tüm soruları giderdiniz.

@Ulunay hocam rahatsız ediyorum bir soru takıldı kafama. İnternetin gelmesi için binanın iskanının bir önemi var mı? (yeni konut)

Sınır yok diye biliyordum aydınlattığınız için teşekkür ederim 🙏. Aklımdaki tüm soruları giderdiniz.

@Ulunay hocam rahatsız ediyorum bir soru takıldı kafama. İnternetin gelmesi için binanın iskanının bir önemi var mı? (yeni konut)

Hocam şöyle bir gelişme daha var. Binaya kablo girdikten sonra çalışmalar durdu. Su deposu kilitliydi. Haberleşme işleri oradaymış. Kablonun takip ettiği doğal gaz borusuda oraya giriyor önce. Pano için odayı açamadıklarını düşünüyorum ekibin. Bundan dolayı yarın akşam hem anahtarı alacağım kapıyı açacağım. Hemde bina sakinlerinden imza toplayıp dilekçe yazıp işlemlerin devam etmesi için ilçe müdürlüğüne gideceğim. Ne yapmamı ve nasıl bir dilekçe yazmamı önerirsiniz? Bilginize ihtiyacım var. Sultanbeylide oturuyorum. Müsait olduğunuzda bir kahve ısmarlarım size 🙃. Yardımcı olmanızı rica ediyorum detaylı bir şekilde. Saygılar🙏

Yönetici babam fakat tüm işlemlerle ben ilgileneceğim dilekçeye bunu belirtmek için ne yazmalıyım?

@Ulunay acil cevap lazım o yüzden etiketliyorum. Rahatsızlık verdiysem özür diliyorum. İyi akşamlar.

Son düzenleme:
Arkadaşlar mazur görün hayatımda ilk defa fiber internet kullanıyorum bu FTTH dediğiniz olay binanın zemin katında ya da herhangi bir yerinde ufak küçük bir Türk Telekom kutusu mu oluyor? Daire de fiber kablo yok ama buradan başlayıp daireye kadar sarı fiber kablo çekip modemle buluşturunca internet bağlantısı oluyor. Bu FTTH değil mi? Yeni bir eve taşındım altyapı sorgulama da fiber olduğunu görünce sevindim hemen internetimi nakil aldırdım bu adrese elektrik saat odasında böyle ufak siyah renkte Telekom kutusu gördüm. Sanırım dediğiniz kutu bu oluyor. Telekom tabii gelip kabloyu çekmedi kablo da vermedi ekstra hem fiber kablo aldım hem de elektrikçiye para verdim daireme kadar çektirdim. Sadece gelip modem verdiler kabloları taktılar gittiler. Buna göre benim fiber bağlantım FTTH oluyor o zaman? Eğer öyle ise bu FTTH tipi fiber daha mı iyi oluyor? Hangi fiber bağlantısı en iyisi şu an da ülkemizde merak ettim?

Arkadaşlar mazur görün hayatımda ilk defa fiber internet kullanıyorum bu FTTH dediğiniz olay binanın zemin katında ya da herhangi bir yerinde ufak küçük bir Türk Telekom kutusu mu oluyor? Daire de fiber kablo yok ama buradan başlayıp daireye kadar sarı fiber kablo çekip modemle buluşturunca internet bağlantısı oluyor. Bu FTTH değil mi? Yeni bir eve taşındım altyapı sorgulama da fiber olduğunu görünce sevindim hemen internetimi nakil aldırdım bu adrese elektrik saat odasında böyle ufak siyah renkte Telekom kutusu gördüm. Sanırım dediğiniz kutu bu oluyor. Telekom tabii gelip kabloyu çekmedi kablo da vermedi ekstra hem fiber kablo aldım hem de elektrikçiye para verdim daireme kadar çektirdim. Sadece gelip modem verdiler kabloları taktılar gittiler. Buna göre benim fiber bağlantım FTTH oluyor o zaman? Eğer öyle ise bu FTTH tipi fiber daha mı iyi oluyor? Hangi fiber bağlantısı en iyisi şu an da ülkemizde merak ettim?

Hocam FTTH sisteminde bina girişindeki fiber kutusunda sonlanan ana fiber kablo kıl fiber kablolar ile dairelere çekilir.
Sonrasında GPON denilen bir cihaz ile fiber hat sonlaması yapılır bu GPON cihazından çıkan CAT6 kablo modem ya da router in WAN portuna takılarak internet alınmış olur.
Siz bağlantıyı nasıl yaptınız bilmiyorum ama şu anda hattınız aktif mi?
Modem verdiler dediniz yanında GPON var mı?
Eve kadar fiber olduktan sonra hangi ISS'yi kullanırsan kullan fark etmez.
Altyapı Türk Telekom ise hepsinden aynı hızı alırsın sanırım şu anda kabul edilebilir fiyatlara 100 Mbps veriyorlar.
Ama TurkNet ve Superonline gibi firmalar kendi altyapısı üzerinden fiber hizmeti vermekte burada 1000 Mbps hız alabiliyorsun.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı