Boğaz sıkılması yaşayan bir insan ne kadar sürede etkisiz hale gelir?

selimsofficial

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Fotoğrafçı
Arkadaşlar merhaba diyelim ki sokakta karşımıza biri çıktı bize saldırdı boğazımızı sıkmaya başladı. Bizim soluksuzluktan etkisiz hale gelme süremiz ne kadardır? Ya da boğazı sıkılmış bir insan yerde yatıyor yaklaşık kaç saniye soluksuz kaldıysa etksiz hale gelir bilenler yazarsa sevinirim çünkü araştırdım bulamadım.

Sadece nefes alımını engelleyecek güçlükte bir sıkım ise 3-5 dakika fakat öldürme amaçlı, yani kasıtlı şekilde tüm kuvveti kullanılırsa 1 dakika bile sürmez ki kişinin hayatını kaybetme riski var.

Bir sıkıntı varsa anlat ona göre bilgilendirme mahiyetinde yardımcı olmaya çalışayım.

Eğer kurtulmak için çabalarsa sarfedilen efor artar, bunun sonucunda ATP üretimi de doğru orantılı olarak artar ve oksijen daha hızlı yanar, daha çok tüketilir. Eğer soluk geçemeyecek durumda ise boğaz en geç 1 dakika 10 saniye de insan bilincini kaybeder, sonrasında vücuda halen oksijen ulaşamaz ise en geç 2 dakika içerisinde insan komaya girer zaten sonraki 30 saniyede beyin ölümü gerçekleşir.

Bu yüzden böyle bir şey yaşadığınızda (Allah Korusun) başta kurtulmaya çabalayın ancak başarılı olamaz iseniz zorlamayın, oksijen size yetsin. Ölü numarası yapın zaten o kişi sizi daha fazla oksijensiz bırakmayacaktır.

Boğazın neresini sıktığına göre değişir. Birinin soluk borusu sıkılırsa ne olur tam bilmiyorum ama beyne giden damarları sıkılırsa 5 saniyeden kısa sürede bayılır. Eğer bayıldıktan sonra 5 10 saniye daha sıkılmaya devam edilirse hayatı riske giriyor diye biliyorum. 1 dakika sonra da ölmüş oluyor zaten.

Rakamlar biraz garip gelebilir ama öyle. Yani birisi boğazı sıkıldıktan 5 saniye sonra bayılıyorsa muhtemelen rol yapmıyordur, sıkan kişiyi uyarın böyle bir durumda.

yapılacak en doğru yöntem ölü taklidi yapmaktır adam boğazını sıkmaya başladı biraz bekleyeceksin 5-10 saniye sonrasında elini kolu salacaksın ölü taklidi yapacaksın. adam gidene kadar hareket etme moruk baktın adam verecek odunu tam arkası dönükken sen ver odunu :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı