Borsa nasıl öğrenilir?

Warren Buffet araştırarak başlayabilirsin, piyasadaki kitapları edinip okuyabilirsin. Türk hazinemiz Yaşar Erdinç hocanın videolarını izleyebilirsin.
Naçizane tavsiyem öğrenme sürecinde illa yatırım yapacağım diyorsan fonlara emanet et paranı, pratik yapmak istiyorum dersen paper-trading denen olayı yapabilirsin başlangıçta (Hisseye para yatırmadan almış gibi not edip takip etmek, zamanı gelince elden çıkarmak, performansını ölçmek). Orta-uzun vadeli yatırımcı olmaya karar verirsen şirketlere değer biçme konusuna eğilebilirsin.
Üstteki videodaki gibi insanlar çok fazla mevcut. Bu gibi durumlara düşmemek için her zaman kendi analizini yapıp, başkalarının kuyruğundan gitmemeyi öğrenmen lazım. Doğru kullanıldığında borsa dünyanın en çok kazanç sağlayan yatırım aracıdır.
Başarısız olduğunda yılmadan, başarılı olduğunda rehavete kapılıp ben oldum demeden devam ettiğin sürece bir sorun yaşayacağını düşünmüyorum.

Eğer kastedilen teknik analiz ise YouTube’da Adem Ayan var başlangıç seviyesinden dersleri var oradan başlayabilirsiniz. İndikatörlerin ne işe yaradığını, takas incelemesinin nasıl yapılması gerektiğini basit bir şekilde anlatıyor. Onun dışında psikolojik olarak güçlü olmak lazım ki en zoru bu sürekli ekran izleyerek panik yapmamak gerekiyor. Çok basit bir örnek vereyim pandemi başladıktan 1 yıl süreyle THY 12-18 TL bandında gidip geldi kimse yüzüne bakmadı. Ama sonra bu yıl 50 TL’den almak için sıraya girdiler. Bugün fiyatı 113 TL. Sizin de pandemi döneminde THY aldığınızı düşünelim kendinize bir sorun bakalım pandemide 1 yıl boyunca %10 prim yapan bir kağıdı THY’de olsa gitmiyor bu kağıt diyip satar mıydınız yoksa yok kardeşim sonuçta bu THY her türlü büyük şirket, değerli bir şirket diyip 3 yıl bekler miydiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı