Borsa nasıl öğrenilir?

Atahan Kutlu

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese iyi günler. Aylık kitap, deneme vs. masrafımı çıkarmak için borsaya girmeyi düşünüyorum. Aynı şekilde annemin de böyle bir borsaya girme düşüncesi var fakat pek bilmediği için beraber yapalım diyor. Kısa vadede iyi kazanç için ne yapmak gereklidir? Biraz yatırım yapalım derken elimizdekinden de olma ihtimalimiz var mıdır? Neler önerirsiniz?

Kısa vadede fazla para kazanmak için ya illegal iş yapmanız ya da çok şanslı olmanız gerek, direkt olarak hayatta zaten kısa vadede fazla para kazanmak şans işi iken borsada direkt olarak risktir. Kısa vadede %30 vesaire kazanmak için halka arzlara girebilirsin ama onlar bile bazen şaşırtabiliyor, daha fazlasını yapabilmek için analiz öğrenerek firmaları her gün takip etmeniz gerek ama yine kısa vadede çok kazandırmaz şu dönemde.

Borsalar kısa vadeli para kazanmak isteyen insanların paralarını uzun vadeli yatırımcıya aktaran sistemlerdir, kısa ve orta vadeler için kesinlikle önermiyorum, sektörden birisi olarak konuşuyorum.

Ancak orta vadeli trade mantığı da size karlarınızı belki de haftalar ve hatta aylar sonra verecek, başka çözümler bulmaya çalışın bence, bir öğrenci olarak zaten az olan paranızı da kaybetmeyin.

Borsalar kısa vadeli para kazanmak isteyen insanların paralarını uzun vadeli yatırımcıya aktaran sistemlerdir, kısa ve orta vadeler için kesinlikle önermiyorum, sektörden birisi olarak konuşuyorum.

Ancak orta vadeli trade mantığı da size karlarınızı belki de haftalar ve hatta aylar sonra verecek, başka çözümler bulmaya çalışın bence, bir öğrenci olarak zaten az olan paranızı da kaybetmeyin.

Kesinlikle hocam bir de ihtiyacın olan parayla girmeyeceksin. Mesela boştan bir 10 bin liran vardır girersin beklersin mesela ben geçen girdim bir hisseye biraz yüksekti fiyattı biraz daha beklemem lazımdı neyse -1000'e girdim sonra birkaç haftada toparladı artık kazanacağım diye düşünüyorum. Ama bu para bana lazım olan bir para olsaydı param 1000 lira azalmıştı.

Kesinlikle hocam bir de ihtiyacın olan parayla girmeyeceksin. Mesela boştan bir 10 bin liran vardır girersin beklersin mesela ben geçen girdim bir hisseye biraz yüksekti fiyattı biraz daha beklemem lazımdı neyse -1000'e girdim sonra birkaç haftada toparladı artık kazanacağım diye düşünüyorum. Ama bu para bana lazım olan bir para olsaydı param 1000 lira azalmıştı.
Hocam 3-4 ay bekleyip kar edebilme imkanım var mıdır?

Yani hocam yatırım tavsiyesine girmeyeyim ama normal de kazanmanız lazım o sürelerde çok yanlış bir şirket olmazsa.
Hocam başka bir konuda geçen gün bir mesaj görmüştüm, birisi şey yazmıştı. Amerikan borsasında oynuyorum dün 3 dolardan açılmıştı bugün 17.50 doları gördü ben de bakiyemi kullandım, kar ettim gibi bir şey demişti. O nasıl oluyor?

Geri
Yukarı